Léčiva, souborně označovaná jako chondroprotektiva nebo SYSADOA (symptomatic slow-acting drugs in osteoarthrosis), mezi které patří glukosamin, chondroitin (ve formě sulfátů či chloridů), dále kyselina hyaluronová, diacerein a tzv. ASU (výtažky z avokáda a sójových bobů, avocado/soybean unsaponifiables), jsou substance, jejichž základní mechanismus účinku spočívá ve schopnosti doplnit chybějící komponenty intersticiální matrix kloubní chrupavky.
Prozatím nebylo zcela jednoznačně dokázáno, že u pacientů s osteoartrózou (OA) mohou chondroprotektiva nejen působit symptomaticky, ale i snížit progresi onemocnění, přestože to výsledky některých studií a metaanalýz naznačovaly, a možnost podávání SYSADOA je i součástí doporučení pro léčbu OA. Nová, placebem kontrolovaná studie s použitím chondroitinsulfátu u pacientů s OA kolene (gonartrózou), publikovaná počátkem roku 2009 v časopise Arthritis and rheumatism, je významným přínosem k řešení tohoto problému, a to nejen pokud jde o zmenšení subjektivních potíží pacientů s OA, ale i pokud jde o ovlivnění destrukce kloubu (radiograficky hodnocené zužování kloubní štěrbiny). Do této mezinárodní, randomizované, dvojitě slepé, placebem kontrolované studie bylo zařazeno 622 pacientů ve věkovém rozmezí mezi 45 a 80 lety s primární gonartrózou. Tito pacienti byli randomizováni na skupinu léčenou 4,6-chondroitinsulfátem v dávce 800 mg denně a skupinu placeba. Studie trvala 2 roky. Hlavním sledovaným parametrem bylo zmenšení šířky kloubní štěrbiny v nejužším místě tibiofemorálního skloubení (minimal joint space width - JSW), stanovené radiologicky po 12, 18, a 24 měsících léčby.
Výsledky sledování ukázaly, že ve skupině, v které byl podáván chondroitinsulfát, došlo k významně menší progresi zužování kloubní štěrbiny než ve skupině placeba (průměrná změna JSW: -0,07 ± 0,03 mm u chondroitinsulfátu vs. –0,31 ± 0,04 mm u placeba, P < 0,0001). Ve skupině chondroitinsulfátu bylo významně méně pacientů, u kterých radiograficky zjištěná progrese dosáhla 0,25 mm či více (28% vs. 41%; P < 0,0005; relativní snížení rizika v aktivně léčené skupině (oproti placebu) odpovídalo 33% (95% CI 16-46%), a tito pacienti udávali také výraznější úlevu od kloubní bolesti. Bezpečnost léčby chondroitinsulfátem se nelišila od placeba.
Autoři uzavírají studii konstatováním, že podávání chondroitinsulfátu v doporučené dávce 800 mg denně významně zpomaluje degradaci kloubů a zlepšuje symptomové skóre u pacientů s osteoartrózou kolene. Uvádějí, že výsledky této studie podporují zařazení chondroitinsulfátu nejen mezi symptomaticky působící látky (SYSADOA), ale i mezi léčiva ovlivňující progresi nemoci (disease modifying antirheumatic drugs, DMARDs). Autoři upozorňují, že výsledky lze vztahovat jen k typu léčiva a dávce, která byla ve studii použita, a že v dalších studiích účinnosti chondroprotektiv je třeba pokračovat.
-----------
Kahan A, Uebelhart D, De Vathaire F, et al. Long-term effects of chondroitins 4 and 6 sulfate on knee osteoarthritis: The study on osteoarthritis progression prevention, a two-year, randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Arthritis Rheumatism 2009; 60: 524-33.