Některé novější koncepce v injekční terapii osteoartrózy

Některé novější koncepce v injekční terapii osteoartrózy

Osteoartróza je chronické onemocnění, jehož prevalence stoupá s věkem. V léčbě se kromě nefarmakologických postupů využívají různé formy farmakoterapie.

Etiopatogeneze a pravidla léčby osteoartrózy

Osteoartróza (OA) je nejčastějším kloubním onemocněním, jehož prevalence se zvyšuje s věkem a představuje hlavní příčinu invalidity u osob starších 65 let. S prodlužováním střední délky života se prevalence v populaci zvyšuje. Nejčastěji jsou postiženy kolenní a kyčelní kloub a klouby ruky. Na vzniku a progresi OA se podílejí degenerativní, zánětlivé a reparační procesy, které způsobují strukturální změny v celém komplexu kloubního spojení.
Významnou složkou OA je degenerativní proces v chrupavce: dochází ke ztrátě její integrity a zmenšování objemu, v chondrocytech je narušena syntéza kolagenu a dalších složek extracelulární matrix (ECM).1
Terapie OA by měla mít komplexní charakter. Základním opatřením jsou nefarmakologické postupy, mezi které patří edukace, režimová opatření a rehabilitace. Farmakoterapii OA lze rozdělit na perorální a intraartikulární. Perorální léčiva užívaná u OA uvádíme jen v přehledu, protože článek je zaměřen především na intraartikulární terapii.
Za základní perorální léčivo se považuje paracetamol a chondroprotektiva, například glukosaminsulfát. Z léčiv se při trvající symptomatologii užívají nesteroidní antirevmatika (NSA). Při nedostatečné účinnosti perorální terapie se obvykle doporučuje intraartikulární léčba, dalším krokem jsou perorální slabé opioidy a duloxetin. Pokud jsou možnosti farmakoterapie vyčerpány, přichází v úvahu operativní řešení, jehož charakter se liší podle lokalizace OA.1

Současná intraartikulární léčba

K výhodám intraartikulární aplikace léčiv patří přímý účinek v kloubu. Pokud jde o účinnost užívaných léčiv, doporučení různých odborných společností se liší. Nejčastěji užívanými léčivy jsou kortikosteroidy a kyselina hyaluronová.
Intraartikulární aplikace kortikosteroidů má dlouhou tradici, především u pacientů s gonartrózou. Je založena na protizánětlivém efektu, který vede k dočasnému analgetickému účinku. Nezanedbatelná je však chondrotoxicita kortikosteroidů. Účinkům kyseliny hyaluronové (v kombinaci s dalšími látkami) se budeme věnovat níže.
V posledních letech se objevilo několik typů intraartikulární léčby OA, které se někdy shrnují pod pojem „autologní terapie“. Do této skupiny patří plazma bohatá na trombocyty (PRP – platelet rich plasma) a aplikace mezenchymálních kmenových buněk (MSC – mesenchymal stem cells). Užívají se různé léčebné protokoly, proto je jednoznačné hodnocení těchto metod obtížné.1

Inovativní koncepce: intraartikulární aplikace biogenních látek

1/ Kombinace kyseliny hyaluronové s aminokyselinami a chondroprotektivem


Využití kyseliny hyaluronové (hyaluronic acid, HA) v léčbě OA lze považovat za osvědčené; inovativní koncepci představuje kombinovaný přípravek Algyl GGP, obsahující kromě HA další biogenní (tělu vlastní) látky, které rozšiřují spektrum prospěšného působení na postižený kloub: chondroprotektivum N-acetylglukosamin a aminokyseliny prolin a glycin.
Kyselina hyaluronová je jednou z hlavních složek synoviální tekutiny a chrupavky. Přispívá k lubrikaci kloubních ploch, uspořádání proteoglykanů v ECM a udržování nezánětlivého prostředí v kloubu. Zlepšuje elasticitu a viskozitu nitrokloubního prostředí, „obalením“ nociceptorů snižuje bolestivost kloubu. Stimuluje aktivitu chondrocytů ke zvýšení endogenní syntézy glukosaminoglykanů a jejich depozici v ECM.1
N-acetyl-D-glukosamin
(NAG) má v léčbě OA výhody oproti jiným formám glukosaminu. Je účinnější a neovlivňuje metabolismus glukózy, a proto je i bezpečnější. Po intraartikulární aplikaci zůstává relativně dlouho v kloubu a přispívá k obnově chrupavky. Inhibuje matrixové metaloproteinázy, aktivuje chondrocyty k syntéze fyziologických složek ECM a snižuje produkci prozánětlivých cytokinů.2
Během progrese OA se snižují v pojivu hladiny aminokyselin, především glycinu a prolinu, které tvoří složky kolagenu. Glycin je nenahraditelnou součástí kolagenu, je důležitý pro jeho správné skládání a stabilitu. Je složkou proteoglykanu-4 (lubricinu), který se tvoří v synoviálních fibroblastech, a je důležitý pro lubrikaci kloubů. Působí protizánětlivě a antioxidačně. Prolin je aminokyselina také nezbytně potřebná pro syntézu kolagenu. U pacientů s OA je produkce prolinu snížená. Prolin má protizánětlivé a imunomodulační účinky, působí proti progresi OA. Podporuje proliferaci a diferenciaci chondrocytů, usnadňuje regeneraci kloubní chrupavky a přispívá k regulaci rovnováhy kostního metabolismu.3
Účinnost přípravku Algyl GGP, obsahujícího patentovaný gel s obsahem kombinace HA, NAG, glycinu a prolinu,4 byla ověřena jak ve studii, která jej porovnávala s monokomponentní HA (regenerační účinek přípravku byl signifikantně vyšší),5 tak v klinické praxi, která potvrdila nejen jeho účinnost, ale i bezpečnost.6

2/ Injekční kolagen


Množství kolagenu v chrupavce pacientů s OA následkem poruchy funkce chondrocytů klesá.
Z tohoto zjištění vychází koncepce intraartikulární aplikace kolagenu. Studie ukázaly, že kolagen stimuluje chondrocyty ke zvýšení endogenní produkce kolagenu a HA. Působí protizánětlivě a snižuje degradaci chrupavky.
V ČR jsou dostupné injekční MD přípravky (Guna, Itálie), obsahující vepřový tropokolagen. Existuje 13 typů MD přípravků, určených pro různé oblasti pohybového aparátu (například MD-Knee pro aplikaci do kolenního kloubu). Jednotlivé typy se liší pomocnými složkami (fytoterapeutiky nebo minerály). Dále je v ČR dostupný injekční přípravek CHondroGrid (Bioteck, Itálie), obsahující lyofilizovaný hydrolyzát bovinního kolagenu.
Klinické studie potvrdily prospěšnost intraartikulární aplikace kolagenu, například u pacientů s gonartrózou, u kterých přinesla signifikantní klinické zlepšení, účinek přetrvával po 6 měsících.7,8 Byl prokázán i dlouhodobý účinek, pokud jde o prevenci a/nebo oddálení totální náhrady kloubu u pacientů s gonartrózou 2.
3. stupně.9
V jedné z dalších studií10 byl pacientům s gonartrózou aplikován hydrolyzovaný kolagen (přípravek CHondroGrid). Již po 1. injekci se v průměru signifikantně zlepšily parametry bolestivosti a funkce kloubu, následovalo další významné zlepšení po 2. injekci. Hodnoty zůstávaly zlepšené po 7 měsících od počátku studie. Dlouhodobé působení intraartikulárně podávaného kolagenu u pacientů s gonartrózou bylo potvrzeno i v další studii.11 Výsledky dosavadních studií intraartikulární aplikace kolagenu byly shrnuty v přehledu z roku 2023.12

Závěr

Intraartikulární terapie osteoartrózy se v současné době omezuje především na podávání kortikosteroidů a monoterapii kyselinou hyaluronovou. Názory na dlouhodobější účinnost této terapie se různí. Z role, kterou hraje v etiopatogenezi selhávání chondrocytů, a změny v matrixu chrupavky vychází koncepce intraartikulární aplikace kolagenu a kombinace kyseliny hyaluronové s dalšími biogenními látkami. Tyto metody představují perspektivní, bezpečnou terapeutickou strategii pro léčbu pacientů s artrózou.

Literatura
1. Pavelka K, Olejárová M. Osteoartróza. In: Pavelka K, et al. (eds.) Revmatologie. Praha: Maxdorf, 2018:556-594.
2. Shikhman AR, et al. Differential metabolic effects of glucosamine and N-acetylglucosamine in human articular chondrocytes. Osteoarthritis Cartilage 2009;17:1022-1028.
3. Li Y, et al. Alterations of amino acid metabolism in osteoarthritis: its implications for nutrition and health. Amino Acids 2016;48:907-914.
4. Intra-articular gel for tissue and cartilage regeneration. International Patent Publication No WO 2024/080954A1, 2024.
5. Gok O. Investigation an comparison of the effects of N-acetylglucosamine, glycine, and proline via intraarticular injection on cartilage tissue in a rat osteoarthritis model: an experimental study. Medical Expertise Thesis, Istanbul, 2024.
6. Manufacturer declaration – safety report – Flexon GGP. Istanbul, 2024.
7. Furuzawa-Carballeda J, et al. Effect of polymerized-type I collagen in knee osteoarthritis. II. In vivo study. Eur J Clin Invest 2009;39:598-606.
8. Martin Martin LS, et al. A double blind randomized active-controlled clinical trial on the intraarticular use of Md-Knee versus sodium hyaluronate in patients with knee osteoarthritis ("Joint"). BMC Musculoskelet Disord 2016;17:94.
9. Borja-Flores A, et al. Long-Term effectiveness of polymerized-type I collagen intra-articular injections in patients with symptomatic knee osteoarthritis: clinical and radiographic evaluation in a cohort study. Adv Orthop 2020;2020:9398274.
10. De Luca P, et al. Intra-articular injection of hydrolyzed collagen to treat symptoms of knee osteoarthritis. A functional in vitro investigation and a pilot retrospective clinical study. J Clin Med 2019;8:E975.
11. Volpi P, et al. Effectiveness of a novel hydrolyzed collagen formulation in treating patients with symptomatic knee osteoarthritis: a multicentric retrospective clinical study. Int Ortop 2021;45:375-380.
12. Tarantino D, et al. Intra-articular collagen injections for osteoarthritis: a narrative review. Int J Environ Res Public Health 2023;20:4390.
(Další literatura u autorů.)

---

Článek převzat ze sborníku ORTOPÉDIA 2025 (Kokavec M, ed.). Bratislava: Re-Public, 2025, s.52-54.


 

 

Autor

Prof. MUDr. Tomáš Trč, CSc., MBA, Prof. MUDr. Milan Kokavec, Ph.D., Prof. MUDr. Pavel Dufek, Prof. Dr. Alberto Marco Meroni, et al.
Prof. MUDr. Tomáš Trč, CSc., MBA, Prof. MUDr. Milan Kokavec, Ph.D., Prof. MUDr. Pavel Dufek, Prof. Dr. Alberto Marco Meroni, et al.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.