Kratom: účinky, bezpečnost, užívání ve sportu

Kratom: účinky, bezpečnost, užívání ve sportu

Kratom (Mitragyna speciosa) je tropická rostlina, v jejíchž listech je obsažena řada účinných látek (alkaloidů), z nichž nejdůležitější je mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Obě tyto látky mají účinky na psychiku v některých rysech podobné opioidům.

Tradičně byl kratom (žvýkání listů) využíván v Orientu (např. Malajsii a Thajsku) ke zmírnění únavy a bolestí u pracovníků na plantážích a zvýšení jejich výkonu. Výživové doplňky a čaje s obsahem kratomu se v současnosti využívají (resp. zneužívají) v Evropě a USA, kvůli psychotropnímu účinku obsažených rostlinných alkaloidů. Mechanismus účinku kratomu spočívá v působení alkaloidů obsažených v rostlině na opioidní receptory. Toto působení je různorodé a není zatím dostatečně prozkoumáno. V nižších dávkách působí kratom spíše stimulačně, ve středních mívá účinky analgetické a euforizující, ve vysokých působí nevolnost, závrať, dysforii (opak euforie) a útlum.

Americký ústav pro zneužívání drog (NIDA, National Institute for Drug Abuse), který je součástí National Institutes of Health (NIH) shrnuje současné znalosti problematiky kratomu takto: NIDA a další instituty v NIH podporují a provádějí výzkum s cílem vyhodnotit potenciální léčebné využití kratomu a jeho složek. Nebyla dosud prokázána bezpečnost ani účinnost kratomu pro terapeutické účely. Lidé, kteří kratom z vlastního rozhodnutí užívají, tvrdí, že tak činí k samoléčbě bolesti, úzkosti, deprese a řešení problému závislosti na jiných návykových látkách. Studie na zvířecích modelech naznačují, že kratom by mohl mít potenciálně antidepresivní a analgetické účinky, avšak potvrzení těchto účinků, ale také rizik, která jsou s užíváním kratomu spojeny (a poměru benefit/risk), vyžaduje další výzkum. 

V některých oblastech Asie, např. v severních oblastech Malajsie je kratom využíván ke zmírnění příznaků závislosti na opiátech či abstinenčních příznaků při vysazování opiátů. Podle odborné literatury je však třeba upozorňovat na rizika užívání kratomu jako je toxicita (závislá na dávce) a vznik závislosti, kterou lze u kratomu vzhledem k obsahu opioidně působících složek, předpokládat. Pokud jde o nežádoucí účinky, nejčastější je agitovanost (stav excitace, napětí, podrážděnosti), dále tachykardie, zmatenost, neurologické příznaky, případně kóma. V souvislosti s užíváním kratomu došlo i k poškození orgánů, vyskytly se například projevy nefrotoxicity, kardiotoxicity (arytmie), hepatotoxicity, pneumotoxicity (syndrom respirační tísně).

Americká toxikologická centra dokumentují řadu případů intoxikace a americký Úřad pro potírání drog (Drug Enforcement Administration, DEA) dokumentuje řadu úmrtí v souvislosti s užíváním kratomu. Americká Agentura pro potraviny a léčiva (FDA) zveřejnila opakovaně varování, že existují důkazy, že užívání produktů z kratomu má obdobná rizika jako opioidy, včetně závislosti a nebezpečí úmrtí. FDA varuje před užíváním doplňků stravy s obsahem kratomu, především vzhledem k uvedeným rizikům a nezaručeného přesného složení produktů obsahujících kratom. FDA také varuje před dovozem produktů obsahujících kratom.

Existují i rizika spojená s nekontrolovatelnou kvalitou kratomových produktů a jejich kontaminace, například zvyšování obsahu nejúčinnějších opioidně působících složek. Až 20 % uživatelů kratomu v USA mělo příznaky odpovídající diagnostické jednotce „kratom use disorder“ (KUD, porucha způsobená užíváním kratomu, podle Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch DSM-5-TR). Každodenní užívání vysokých dávek může mít za následek KUD a vznik abstinenčních příznaků podobných příznakům doprovázejícím ukončení užívání opioidů.  

V mnoha státech světa (včetně řady států USA) je prodej produktů s obsahem kratomu nelegální nebo je přísně regulován. Například ve Francii je kratom od roku 2020 řazen mezi psychotropní látky a jeho pěstování a prodej je zakázán. Trend v členských zemích Evropské unie směřuje k přísnější regulaci či úplným zákazům. Kromě Slovenska, které kratom držení a distribuci kratomu zakazuje, patří mezi další země, které kratom úplně zakázaly, Německo, Francie, Švédsko a Polsko. V ČR se ministr zdravotnictví i národní protidrogový koordinátor shodují na názoru, že je lepší jít cestou komplexní právní úpravy v této oblasti, než prodej kratomu zakázat úplně. Návrh na zavedení nových kategorií látek podle této koncepce vyplňuje mezeru mezi dvěma současnými krajními alternativami, tj. mezi neregulovanou dostupností na jedné straně a zákazem látek s přísným trestním vymáháním na straně druhé.

Specifickou problematikou představuje užívání kratomu u sportovců. Mitragynin jako hlavní účinná látka kratomu byl v letech 2014-2018 zařazen do Monitorovacího programu Světové antidopingové agentury (WADA). Monitorování užívání této látky mezi sportovci mělo preventivní účel s cílem ochrany zdraví sportovců. Užívání doplňků stravy s obsahem mitragyninu představuje totiž potenciální zdravotní riziko. V současné době nepatří sice kratom, resp. v něm obsažené látky, podle pravidel Světové antidopingové agentury (WADA) k zakázaným v závodním sportu, ale jeho užívání se v odborných materiálech nedoporučuje z důvodů rizika nebezpečných nežádoucích účinků (např. úzkost, podrážděnost, zvracení, útlum dýchacího centra, výšeuvedené možnosti orgánového poškození), včetně vzniku závislosti a abstinenčních příznaků jako je agresivita, poruchy spánku, ztráta chuti k jídlu a bolesti svalů.  Vzhledem k tomu, že zdravotní rizika užívání doplňků s obsahem kratomu jsou závažná, některé antidopingové agentury, např. slovenská (Antidopingová agentura SR) užívání čajů a nutričních doplňků s obsahem kratomu sportovcům v rámci ochrany a zachování zdraví nedoporučují. 

Literatura (výběr)

1. Eastlack SC, Cornett EM, Kaye AD. Kratom—pharmacology, clinical implications, and outlook: A Comprehensive Review. Pain Ther 2020; 9:55–69.
2. National Institute of Drug Abuse (NIDA). Kratom. https://nida.nih.gov/research-topics/kratom. Accessed 3.11.2024.
3. US Food and drug Administration. FDA and kratom. Content current on 8/5/2024. https://www.fda.gov/news-events/public-health-focus/fda-and-kratom. Accessed 3.11.2024.
4. Jentsch MJ, Pippin MM. Kratom.Statpearls Publishing, NIH/National Library of Medicine.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK585120/ Accessed 3.11.2024.
5. European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. Kratom drug profile. https://www.emcdda.europa.eu/publications/drug-profiles/kratom_en. Accessed 3.11.2024.
6. Smith KE, Dunn KE, Rogers JM, et al. Assessment of kratom use disorder and withdrawal among an online convenience sample of US adults. J Addict Med 2022;16:666–670. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9402806/. Accessed 3.11.2024.
7. Dvořáková T, Kouklíková R, Málek J. New upcoming Czech legislation on the sale of kratom and CBD cannabis. Peyton Legal. https://www.peytonlegal.cz/en/upcoming-czech-legislation-sale-of-kratom-and-cbd-cannabis/. Accessed 3.11.2024.
8. Slíž K, Pagáč T. Kratom a športovec. In: Antidopingová agentura SR. Výživové doplnky 17. https://www.antidoping.sk/data/files/1045_ks-pre-sada-09_21_kratom.pdf. Accessed 3.11.2024.

 

Autor

MUDr. Pavel Kostiuk, CSc.
MUDr. Pavel Kostiuk, CSc.
Edukafarm, Praha
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.