Sumamed (azithromycinum dihydricum): profil léčivého přípravku

Sumamed (azithromycinum dihydricum): profil léčivého přípravku Makrolidy představují osvědčenou skupinu antibiotik. Jsou hned po beta-laktamových antibioticích (penicilinech a cefalosporinech) nejčastěji předpisovanými antibakteriálními léčivy. Chemicky jde o několik příbuzných látek, které jsou charakterizovány makrolidovým laktonovým kruhem. Spojuje je i stejný mechanismus účinku - inhibice proteosyntézy bakteriální buňky. Vyznačují se bakteriostatickým účinkem a širokým antibakteriálním spektrem: působí na grampozitivní mikroorganismy, chlamydie, mykoplazmata, brucely, treponemy a některé další mikrobiální původce. Velmi dobře pronikají do většiny tkání a tě- lesných tekutin. Z hlediska vývoje a vlastností rozdělujeme makrolidy na dvě generace. Mezi makrolidy první generace patří například erythromycin a spiramycin. Nevýhodou erythromycinu je nutnost podávat relativně vysoké dávky (rozdělené do několika denních dávek), častý výskyt nausey (zvláště v pediatrii), a interakce s řadou léků. Pokrok znamenalo zavedení semisyntetických makrolidů tzv. druhé generace. Jejich výhodou je možnost podávání ve 3- až 5krát nižších dávkách než u makrolidů první generace, delší sérový poločas, aplikace 1- až 2krát denně, větší stabilita v žaludečním prostředí (a proto lepší snášenlivost) a menší počet interakcí. Kromě roxithromycinu a clarithromycinu do této skupiny patří azithromycin (Sumamed, Pliva).

Charakteristika

Azithromycin je první azalidové antibiotikum ze skupiny makrolidů. Mechanismem jeho účinku je vazba na 50S ribosomální podjednotku v buňce citlivých mikroorganismů (ribosomy bakterií obsahují dvě podjednotky, ty v inaktivním stavu existují odděleně a spojují se v době syntézy polypeptidů). Následkem vazby antibiotika na podjednotku ribosomu dochází k inhibici syntézy proteinů a zástavě růstu bakterie. Azithromycin vytváří relativně nízkou sérovou koncentraci (dávka 500 mg vytvoří koncentraci přibližně 0,4 míg/ml). Azithromycin ovšem velmi dobře proniká do většiny tkání i fagocytujících buněk. Ve tkáních postižených infekcí dosahuje vyšších koncentrací než ve tkáních bez infekce. Antibiotikum je ze tkání uvolňováno pomalu, proto pro dosažení dlouhodobě účinné antibakteriální koncentrace postačuje jeho krátkodobé podávání. Azithromycin se vyznačuje širokým antimikrobiálním spektrem. Byla prokázána jeho účinnost proti většině kmenů gramnegativních, grampozitivních, anaerobních, intracelulárních a dalších mikroorganismů.
Azithromycin je účinný u následujících mikroorganismů (v závorce uvádíme minimální inhibiční koncentrace - MIC90):
- Mycoplasma pneumoniae, Haemophilus ducreyi (MIC90 do 0,01 míg/ml), Moraxella catarrhalis, Propionibacterium acnes, Gardnerella vaginalis, Actinomyces species, Bordetella pertussis, Borrelia burgdorferi, Mobiluncus species (MIC90 0,01 - 0,1 míg /ml);
- Haemophilus influenzae, Streptococcus pyogenes, Haemophilus parainfluenzae, Streptococcus pneumoniae, Legionella pneumophila, Streptococcus agalactiae, Neisseria meningitidis, Streptococcus viridans, Neisseria go- norrhoeae, Streptococcus skupiny C, F, G, Helicobacter pylori, Peptococcus species, Campylobacter jejuni, Peptostreptococcus, Pasteurella multocida, Fusobacterium necrophorum, Pasteurella haemolytica, Clostridium perfringens, Brucella melitensis, Bacteroides bivius, Bordetella parapertussis, Chlamydia trachomatis, Vibrio cholerae, Chlamydia pneumoniae, Vibrio parahaemolyticus, Ureaplasma urealyticum, Plesiomonas shigelloides, Listeria monocytogenes, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus (MIC90 0,1 - 2,0 míg /ml);
- Escherichia coli, Bacteroides fragilis, Salmonella enteritidis, Bacteroides oralis, Salmonella typhi, Clostridium difficile, Shigella sonnei, Eubacterium lentum, Yersinia enterocolitica, Fusobacterium nucleatum, Acinetobacter calcoaceticus, Aeromonas hydrophilia (MIC90 2,0 - 8,0 míg /ml).
V subinhibičních koncentracích interferuje azithromycin s bakteriální adhezí k epiteliálním buňkám.

Farmakokinetika

Po perorálním podání se azithromycin dobře absorbuje a rychle přechází ze séra do tkání. Po podání 500 mg azithromycinu v jediné perorální dávce se 37 % antibiotika absorbuje a vrcholné sérové koncentrace (0,41 míg /ml) je dosaženo v průběhu 2 - 3 hodin. Azithromycin je distribuován do celého organismu (s výjimkou CNS), rychle se šíří do tkání a dosahuje v nich koncentrací až padesátkrát vyšších, než jsou koncentrace plazmatické. Terapeutické koncentrace azithromycinu ve tkáních přetrvávají po dobu pěti až sedmi dnů po podání poslední dávky. Zajímavou vlastností azithromycinu je jeho vstup do fagocytů, které migrují do tkání postižených infekcí. Důsledkem tohoto jevu je vysoká koncentrace antibiotika v infikované tkáni. Azithromycin dosahuje velmi vysokých nitrobuněčných koncentrací ve fagocytech a vyznačuje se velmi dobrou aktivitou uvnitř buněk. Biologický poločas azithromycinu je dlouhý (průměrně 68 hodin). Vylučuje se převážně žlučí, přibližně z 50 % v nezměněné formě. Dalších 50 % se vylučuje v transformované formě. Asi 6 % podané dávky se vylučuje močí.

Indikace

Infekce horních cest dýchacích: bakteriální faryngitida, tonzilitida, sinusitida, otitis media. Infekce dolních cest dýchacích: bakteriální bronchitida, akutní exacerbace chronické bronchitidy, pneumonie. Infekce kůže a měkkých tkání: erythema chronicum migrans, erysipel, impetigo, sekundární pyodermie. Urogenitální infekce: akutní pohlavně přenosné choroby, nekomplikovaná uretritida, cervicitida. Gastroduodenální infekce způsobené Helicobacter pylori.

Klinické studie

Účinnost azithromycinu v různých indikacích byla ověřována v celé řadě klinických studií. V léčbě pacientů s infekcemi dolních cest dýchacích bylo prokázána účinnost i při třídenním podávání.1 Byla prokázána jeho účinnost i v léčbě akutních exacerbací chronické obstrukční plicní choroby způsobených citlivými bakteriemi (azithromycin v dávce 500 mg první den a 250 mg další 4 dny). Léčba azithromycinem byla účinná (ať už 3 dny s denní dávkou 500 mg, nebo první den v dávce 500 mg a 4 další dny 250 mg) u atypické pneumonie, způsobené nejčastěji Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia psittaci a Coxiella burnetii.2 Jiná studie3 ukázala, že v léčbě pneumonie (např. Klebsiella pneumoniae nebo Mycoplasma pneumoniae) u dětí byla 5denní léčba azithromycinem stejně účinná jako 10denní terapie amoxicilin/klavulanátem a erythromycin estolátem. Metaanalýza studií užití azithromycinu u otitis media ukázala, že azithromycin podávaný po dobu 3 až 5 dní je účinností ekvivalentní jiným antibiotikům podávaným 10 dní, přičemž krátkodobá léčba azithromycinem je méně často doprovázena nežádoucími účinky.4 Obdobné výsledky přinesla studie srovnávající 3- a 6denní podávání azithromycinu (v dávce 500 mg denně) a 10denní aplikaci amoxicilin/klavulanátu při akutní bakteriální sinusitidě.5 V jiné studii byla ověřena účinnost azithromycinu podávaného 3 dny jako alternativní terapie streptokokové faryngitidy a tonsilitidy.6,7 Pokud jde o infekce kůže a podkoží, byla účinnost 3dennní aplikace azithromycinu prokázána v několika studiích.8,9 Účinnost azithromycinu byla ověřena též u urogenitálních infekcí - například u akutních urogenitálních infekcí byl azithromycin v jednotlivé dávce (1 000 mg) stejně účinný jako doxycyclin podávaný po dobu 10 dní.

Nežádoucí účinky, kontraindikace, interakce

Nežádoucí účinky jsou vzácné, může se objevit nausea, bolest žaludku, zvracení, průjem, vyrážka, eozinofilie, přechodné zvýšení koncentrací jaterních enzymů. Kontraindikací podání azithromycinu je přecitlivělost na složky přípravku a na jiná makrolidová antibiotika. Mezi podáváním azithromycinu a antacid se doporučuje interval nejméně 2 hodiny (antacida ovlivňují rychlost resorpce azithromycinu). Na rozdíl od většiny makrolidů se azithromycin neváže na cytochrom P-450 a nebyly pozorovány interakce s theophyllinem, warfarinem ani s dalšími léčivy, která se na tento cytochrom vážou. Neexistují údaje o interakci azithromycinu s digoxinem, cyklosporinem a dalšími léčivy, která reagují s jinými makrolidy.

Dávkování a způsob podání

Sumamed je k dispozici ve formě tobolek po 250 mg, potahovaných tablet po 125 a 500 mg, ve formě prášku pro přípravu sirupu (Sumamed sirup 100 mg, Sumamed Forte sirup 200 mg).
Dávkování u dospělých: infekce horních a dolních cest dýchacích, infekce kůže a měkkých tkání: 500 mg 1krát denně po 3 dny; pohlavně přenosné choroby: 1 g jednorázově oběma sexuálním partnerům; erythema migrans: 1. den 1 g, 2. - 5. den 500 mg 1krát denně; infekce žaludku a duodena způsobené Helicobacter pylori: 1 g 1krát denně 3 dny v kombinaci s antisekrečními a jinými léky dle rozhodnutí lékaře.
Dávkování u dětí: infekce horních a dolních cest dýchacích, infekce kůže a měkkých tkání: 10 mg/kg 1krát denně 3 dny; erythema migrans: 1. den 20 mg/kg, 2. - 5. den 10 mg/kg. Infekce žaludku a duodena způsobené Helicobacter pylori: 20 mg/kg 1krát denně 3 dny v kombinaci dle doporučení lékaře.

Literatura
1. Bradbury F. Comparison of azithromycin versus clarithromycin in the treatment of patients with lower respiratory tract infection. J Antimicrob Chemother 1993;31(suppl E):153-162.
2. Schonwald S, Skerk V, Petricevic I, et al. Comparision of three-day and five-day courses of azithromycin in the treatment of atypical pneumonia. Eur J Clin Microbiol Infect Dis 1991;10:877-880.
3. Harris J-AS, Kolokathis A, Campbell M, et al. Safety and efficacy of azithromycin in the treatment of community-acquired pneumonia in children. Pediatr Infect Dis J 1998;17(10):865-871.
4. Kozyrskyj AL, Hiides-Ripstein GE, Longstaffe SEA, et al. Treatment of acute otitis media with a shortened course of antibiotics: a meta-analysis. JAMA 1998;279(21):1736-1742.
5. Henry DC, et al. Randomized double-blind study comparing 3- an 6-day regimens of azithromycin with a 10-day amoxicilin-clavulanate regimen for treatment of acute bacterial sinusitis. Antimicrob Agents Chemother 2003;47:2770-2774.
6. Hamill J. Multicentre evaluation of azithromycin and penicillin V in the treatment of acute streptococcal pharyngitis and tonsillitis in children. J Antimicrob Chemother 1993;31(suppl E):89-94.
7. Weippl G: Multicentre comparison of azithromycin versus erythromycin in the treatment of paediatric pharyngitis or tonsillitis caused by group A streptococci. J Antimicrob Chemother 1993; 31:95-101.
8. Amaya-Tapia G, Aguirre-Avalos G, Andrade-Villanueva J, et al. Once-daily azithromycin in the treatment of adult skin and skin-structure infections. J Antimicrob Chemother 1993;31:129-135.
9. Rodriguez-Solares A, Perez-Gutierrez F, Prosperi J, et al. A comparative study of the efficacy, safety and tolerance of azithromycin, dicloxacillin and flucloxacillin in the treatment of children with acute skin and skin-structure infections. J Antimicrob Chemother 1993;31:103-109.
10. Burstein GR, Zenilman JM. Nongonococcal urethritis: a new paradigm. Clin Infect Dis 1999;28 (Suppl 1):S66-S73.

Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP.
Další přípravky s obdobným složením: viz databáze AISLP (léčivé přípravky) nebo aktuální verze Remedia Compendium.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.