Třezalka - antidepresivum s mnoha interakcemi

Třezalka - antidepresivum s mnoha interakcemi Časopis Drug Safety Bulletin, který vydává britská Agentura pro regulaci léčiv a zdravotnických produktů (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency, MHRA) upozorňuje na nebezpečné interakce, které mohou nastat, pokud se léčiva užívaná proti epilepsii kombinují s antidepresivními přípravky s obsahem třezalky tečkované.

Přípravky s obsahem třezalky tečkované (Hypericum perforatum) se používají při depresivních stavech. Třezalka je obsažena ve více než padesáti přípravcích. V ČR jsou registrovány např. Jarsin, Cesradyston, Felis a další, především volně prodejné přípravky, dále jsou pak na trhu např. čajové směsi s obsahem třezalky. Třezalka je silným induktorem cytochromu P-450 3A4 a P-glykoproteinu, tedy izoenzymu, který zajišťuje metabolizaci řady léčiv v organismu. Důsledkem je urychlený metabolismus léčiv-substrátů tohoto izoenzymu (např. ze skupiny aniepileptik), a snížení jejich plazmatické koncentrace na neúčinné hladiny. U pacientů s epilepsií, léčených antiepileptiky, pokud zároveň užívají přípravek s třezalkou, hrozí vznik epileptických záchvatů. Proto by se podle MHRA neměly tyto typy přípravků kombinovat.

Uvedeným mechanismem se může radikálně snížit nejen účinek antiepileptik, ale i např. antikoagulancií. Naopak serotonergní působení třezalky zvyšuje nežádoucím způsobem účinek jiných serotonergních léčiv (některých antidepresiv, například ze skupiny selektivních inhibitorlů zpětného vychytávání serotoninu), což může vést k rozvoji tzv. serotoninového syndromu.

První zprávy o interakcích mezi antiepileptiky a třezalkou se objevily v roce 2000 a byly založeny na metabolismu těchto léčiv a indukčním vlivu třezalky na enzymy cytochromu P-450. MHRA dostávala průběžně zprávy o interakcích mezi třezalkou a antiepileptiky. Britské expertní skupiny (Herbal Medicines Advisory Committee, Commission on Human Medicines Pharmacovigilance Expert Advisory Group) z nově dostupných dat usoudily, že interakce mezi třezalkou a antiepileptiky probíhají ještě na dalších úrovních, než je cytochrom P 450, a doporučily, aby preparáty s obsahem třezalky nebyly kombinovány s žádným z používaných antiepileptik, např. carbamazepinem (Tegretol aj.), phenytoinem (Sodanton aj., phenobarbitalem (Luminal aj.).

Extrakt z třezalky ovlivňuje farmakokinetiku mnoha léčiv, kromě antiepileptik a dalších výše uvedených léčiv ještě např. cytostatik, imunosupresiv, perorálních kontraceptiv s obsahem ethinylestradiolu, u kterých hrozí v kombinaci s třezalkou vzhledem ke snížení jejich hladiny selhání terapie.

Protože řada přípravků s obsahem třezalky je u nás volně prodejných, je třeba, aby lékař i lékárník s pacienty, kteří si chtějí některý z těchto přípravků zakoupit, konzultoval, zda neberou antiepileptika či léčiva z jiných uvedených lékových skupin, která s třezalkou interagují.


Drug Safety Update 2007;1(4):7.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.