Glatiramer-acetát: anafylaktické reakce se mohou vyskytnout měsíce až roky po zahájení léčby

Glatiramer-acetát: anafylaktické reakce se mohou vyskytnout měsíce až roky po zahájení léčby

Držitelé rozhodnutí o registraci přípravků s obsahem glatiramer-acetátu ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Evropskou lékovou agenturou (EMA) informují o tom, že při léčbě glatiramer-acetátem, užívaným v terapii roztroušené sklerózy, se anafylaktické reakce mohou vyskytnout i měsíce až roky po zahájení léčby.

Glatiramer-acetát je indikovaný k léčbě relabujících forem roztroušené sklerózy (RS). Glatiramer-acetát je schválený pro subkutánní injekce v roztoku 20 mg/ml (injekce jednou denně) nebo 40 mg/ml (injekce třikrát týdně).

Glatiramer-acetát může způsobit post-injekční reakce stejně jako anafylaktické reakce. Po celoevropském přezkoumání všech dostupných údajů týkajících se anafylaktických reakcí při léčbě glatiramer-acetátem se dospělo k závěru, že je tento léčivý přípravek spojen s anafylaktickými reakcemi, které se mohou vyskytnout po podání glatiramer-acetátu i měsíce až roky po zahájení léčby. Byly rovněž hlášeny případy úmrtí. U injekčního roztoku glatiramer-acetátu 20 mg/ml a glatiramer-acetátu 40 mg/ml jsou anafylaktické reakce hlášeny jako méně časté nežádoucí účinky (>1/1 000 až <1/100).

Pacienti léčení glatiramer-acetátem a jejich pečovatelé mají být poučeni o známkách a příznacích anafylaktických reakcí a o nutnosti okamžitě vyhledat pohotovostní lékařskou službu, pokud se anafylaktická reakce vyskytne. Toto je obzvláště důležité vzhledem k závažnosti anafylaktických reakcí a možnosti aplikace samotným pacientem/pečovatelem v domácím prostředí. Kromě toho se mohou některé známky a příznaky anafylaktické reakce překrývat s post-injekčními reakcemi, což může vést k potenciálnímu zpoždění v identifikaci anafylaktické reakce.

Informace o všech přípravcích obsahujících glatiramer-acetát budou aktualizovány o nové údaje týkající se rizika anafylaktických reakcí, včetně anafylaktických reakcí, které se mohou vyskytnout měsíce až roky po zahájení léčby, stejně jako o opatření, která je nutné přijmout.

Hlášení nežádoucích účinků

Jakékoliv podezření na závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek a jiné skuteþnosti závažné pro zdraví léþených osob je tĜeba hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léþiv. Hlášení je možné zasílat pomocí tištěného nebo elektronického formuláře dostupného na webových stránkách SÚKL.
Podrobnosti o hlášení najdete na: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
Adresa pro zasílání: Státní ústav pro kontrolu léčiv, oddělení farmakovigilance, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, email: farmakovigilance@sukl.cz. 

Kontaktní údaje na držitele rozhodnutí o registraci

Případné další dotazy zodpoví zástupci držitelů rozhodnutí o registraci:

Copaxone 20 mg/ml injekční roztok v předplněné injekční stříkačce, Copaxone 40 mg/ml injekční roztok v předplněné injekční stříkačce:  Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., Praha, ČR,  +420 521 007 111, Safety.czech@teva.cz 

Remurel 20 mg/ml injekční roztok v předplněné injekční stříkačce, Remurel 40 mg/ml injekční roztok v předplněné injekční stříkačce: Zentiva, k.s., Praha, ČR,  + 420 267 241 111, PV-Czech-Republic@zentiva.com

---

Zdroj: Dopis Odboru farmakovigilance SÚKL z 29.8.2024, zaslaný vedení České lékařské komory

Autor

Odborná redakce
Odborná redakce
Edukafarm, Praha
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.