V terapii akutních bolestí jsou používány dvě základní skupiny léčiv - neopioidní a opioidní analgetika. Z neopioidních analgetik jsou v těchto indikacích nejúčinnější nesteroidní antirevmatika (non-steroidal anti-inflammatory drugs - NSAID), jejichž účinek je v terapii akutních bolestí mírné až střední intenzity srovnatelný s účinkem opioidů.
Dexketoprofen (Dexoket, Berlin-Chemie) je nesteroidní antirevmatikum, které patří do skupiny derivátů kyseliny propionové - jedná se o S(+)-stereoizomer ketoprofenu. Jako u jiných derivátů kyseliny propionové (ibuprofen, flurbiprofen) je ketoprofen racemickou směsí dvou optických enantiomerů. S(+)-izomer má však výrazně vyšší schopnost inhibovat produkci prostaglandinů blokádou cyklooxygenázy.
Charakteristika
Dexketoprofen, podobně jako jiná NSAID, působí inhibici cyklooxygenázové aktivity prostaglandin H2-syntázy. Právě blokáda produkce prostaglandinů je podstatou jeho analgetického, antiflogistického a antipyretického účinku. Dexketoprofen patří mezi neselektivní inhibitory cyklooxygenázy (COX), v terapeutických dávkách tedy inhibuje jak cyklooxygenázu 1 (COX-1), tak cyklooxygenázu 2 (COX-2). S(+) - izomer ketoprofenu (dexketoprofen) je asi 30krát silnější inhibitor COX-1 a asi 100krát silnější inhibitor COX-2. R(-)-ketoprofen není zcela bez analgetického účinku, protože 10 až 13 % je ho v organismu přeměněno na S(+)-ketoprofen (dexketoprofen).
V preklinických modelech byl dexketoprofen svojí analgetickou a protizánětlivou aktivitou srovnatelný s racemickým ketoprofenem již při použití poloviční dávky. Dexketoprofen měl také v těchto studiích nižší ulcerogenní potenciál. Za podstatnou část analgetického účinku NSAID, včetně dexketoprofenu, je odpovědná blokáda produkce prostaglandinů (především PGE2) na míšní úrovni. Dexketoprofen má tedy kombinovaný periferní a centrální analgetický mechanismus účinku.
Farmakokinetické vlastnosti
Dexketoprofen trometamol je po perorálním podání rychle vstřebán a maximální plazmatické koncentrace (cmax) dosahuje během 0,25 až 0,75 hodiny (tmax). Po aplikaci racemického ketoprofenu je této koncentrace S(+)-izomeru dosaženo až v rozmezí 0,5 až 3 hodiny. Při současném příjmu potravy se čas k dosažení vrcholové koncentrace prodlužuje přibližně na dvojnásobek a hodnota maximální plazmatické koncentrace se snižuje. Malý distribuční objem (0,24 l/kg) odráží vysokou vazbu na plazmatické bílkoviny (99 %). Převážná většina dexketoprofenu je v játrech konjugována s kyselinou glukuronidovou a vyloučena ledvinami. Zpětná konverze na R(-)-ketoprofen u člověka neprobíhá. Biologický poločas eliminace dexketoprofenu se pohybuje okolo dvou hodin.
Klinické studie
V klinických studiích byl dexketoprofen testován v terapii bolesti muskuloskeletální, pooperační, kolikovité, nádorové a dysmenorey.
Ve srovnávací studii s ketoprofenem 50 mg (210 pacientů) byl dexketoprofen 25 a 50 mg srovnatelně účinný v úlevě od bolesti po extrakci třetího moláru, ale měl rychlejší nástup účinku. Ve stejné indikaci byl dexketoprofen (12,5 a 25 mg) účinnější než metamizol v dávce 575 mg. Pacienti (n = 125) hodnotili účinnost léčby jako dobrou nebo výbornou v 90 % (dexketoprofen 25 mg), 83,3 % (dexketoprofen 12,5 mg) a 70 % (metamizol). Ve skupinách dexketoprofenu požadovali pacienti také významně méně záchranné analgetické medikace.
Dexketoprofen (12,5 a 25 mg) byl srovnáván rovněž v terapii bolestivé menstruace (dysmenorey). Účinnost hodnocená mezi 1. a 6. hodinou od podání analgetika byla prokázána jako velmi dobrá.
V jiné studii se 183 pacienty trpícími bolestmi při gonartróze byl dexketoprofen (25 mg 3krát denně) po třech týdnech účinnější než racemický ketoprofen (50 mg 3krát denně). Při hodnocení klinického stavu lékařem zaznamenalo zlepšení zdravotního stavu 75 % pacientů léčených dexketoprofenem oproti 50 % ve skupině ketoprofenu.
U 45 pacientů, kteří podstoupili elektivní artroskopii kolenního kloubu, byly v terapii pooperační bolesti srovnávány dexketoprofen (25 mg 3krát denně), ketoprofen (50 mg 3krát denně) a paracetamol (500 mg 4krát denně). Tišení klidové bolesti bylo srovnatelné ve všech třech skupinách, paracetamol byl méně účinný v tišení bolesti indukované pohybem (p = 0,016). U 215 pacientů po náhradě kolenního nebo kyčelního kloubu byl dexketoprofen (50 mg) minimálně stejně účinný jako tramadol při nižším výskytu sedace. Ve skupině dexketoprofenu byla také nižší spotřeba morfinu systémem PCA (patient-controlled analgesia).
V terapii akutního lumbaga byl dexketoprofen (25 mg 3krát denně) srovnáván s tramadolem (50 mg 3krát denně) u 192 pacientů. Od 4. dne léčby byla účinnost dexketoprofenu v úlevě od pohybové bolesti vyšší než u tramadolu (p = 0,044). Ve skupině dexketoprofenu byla také nižší spotřeba záchranné medikace (paracetamol 500 mg 4krát denně) (p = 0,011). Ve skupině tramadolu byl vyšší výskyt nežádoucích účinků, především na centrální nervový systém.
Indikace
Symptomatická léčba akutní bolesti mírné až střední intenzity, jako je muskuloskeletální bolest, dysmenorea, bolesti zubů.
Nežádoucí účinky a kontraindikace
Podobně jako u ostatních NSAID je nejvýraznějším rizikem dextroketoprofenu riziko poškození trávicího ústrojí, které se může projevovat dyspepsií, nevolností až krvácením. Při krátkodobém použití dexketoprofenu v terapii akutních bolestí je však toto riziko minimální. Nevhodná je kombinace s jinými NSAID, kortikosteroidy a antikoagulancii. Opatrnosti je třeba u pacientů s poruchou renálních funkcí.
Podávání dexketoprofenu je kontraindikováno u pacientů se známou přecitlivělostí na dexketoprofen, jiná NSAID nebo při přecitlivělosti na kteroukoli pomocnou látku obsaženou v přípravku, u pacientů s aktivním gastrointestinálním vředem, s gastrointestinálním krvácením, s asthma bronchiale v anamnéze a závažnou nedostatečností jater a ledvin. Dexketoprofen nesmí užívat těhotné a kojící ženy.
Dávkování a způsob podání
Podle charakteru a závažnosti bolesti se doporučuje obvykle užívat 25 mg každých 8 hodin. Celková denní dávka nesmí přesáhnout 75 mg. Dexketoprofen není určen k dlouhodobé léčbě a smí být užíván pouze po dobu přítomnosti bolestivých symptomů. Užívání léku současně s potravou oddaluje rychlost jeho vstřebávání, a proto v případech akutní bolesti se doporučuje užívat lék přibližně 30 minut před jídlem.
Poznámka: Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP.
Profil přípravku zpracován kolektivem autorů vedeným profesorem MUDr. Janem Švihovcem, DrSc., s využitím odborné literatury a SPC dle poslední revize.