Aducanumab: nová naděje pro léčbu Alzheimerovy nemoci?

Aducanumab: nová naděje pro léčbu Alzheimerovy nemoci?

Léčba Alzheimerovy nemoci je významným problémem, který se dosud nedaří uspokojivě řešit. V renomovaném časopise Nature byly publikovány výsledky klinické studie PRIME, v které bylo u pacientů s tímto onemocněním testováno nové léčivo - aducanumab. Výsledky studie vzbudily ve světě značný ohlas. Přinášíme podrobnější informace.

Typickým nálezem v mozkových buňkách pacientů s Alzheimerovou chorobou jsou senilní plaky, jejichž hlavní složkou je patologický protein označovaný jako amyloid-beta (Aβ). Aducanumab je rekombinantní monoklonální protilátka, která je zaměřená proti agregovaným formám amyloidu-beta. Jak ukázal předchozí preklinický výzkum, aducanumab snižuje obsah tohoto amyloidu v senilních placích v mozkových buňkách postižených Alzheimerovou nemocí.

Do nové studie PRIME bylo zařazeno 165 pacientů s Alzheimerovou chorobou a byla jim podávána protilátka aducanumab nebo placebo. (Šlo o studii fáze 1b, v které se testuje bezpečnost léčiva ve stoupajících dávkách). Výsledky ukázaly, že aducanumab byl pacienty tolerován; se zvyšující se dávkou však vzrůstalo riziko vzniku nežádoucích účinků, označovaných jako ARIA (amyloid-related imaging abnormalities). Tyto účinky, detekovatelné vyšetřením magnetické rezonance, mohou přispívat k rozvoji edému mozku. Studie nad rámec svého zaměření na bezpečnost léčiva ukázala i účinnost aducanumabu. Jednoroční podávání této protilátky (injekčně, jedenkrát měsíčně) vedlo ve skupině pacientů s Alzheimerovou nemocí v prodromální fázi a u pacientů s mírnou formou nemoci ke snížení hladiny amyloidu-beta v závislosti na dávce. Dále studie ukázala, že u těchto pacientů došlo ke zpomalení klinických známek úpadku kognitivních schopností na základě hodnocení skóre CDR-SOB (Clinical Dementia Rating/Sum of Boxes) a MMSE (Mini Mental State Examination). Aducanumab tedy zpomalil progresi onemocnění. Léčivý účinek aducanumabu byl závislý na dávce léčiva a době jeho podávání. Nejvyšší dávka aducanumabu vedla po 12 měsících podávání k téměř úplnému vymizení amyloidových plaků, ale také byla doprovázena nejvýraznějšími známkami ARIA.

Na základě výsledků studie PRIME byly zahájeny dvě velké globální studie fáze 3, v kterých je prověřována bezpečnost a účinnost aducanumabu na řádově tisícových souborech pacientů. Výsledky těchto studií budou směrodatné pro definitivní rozhodnutí o optimální účinné a bezpečné dávce a mohou být podkladem pro registraci aducanumabu jako léčiva pro pacienty s Alzheimerovou nemocí.

---

Sevigny J, Chiao P, Bussiere T, et al. The antibody aducanumab reduces Aβ plaques in Alzheimer’s disease. Nature 2016; 537:50–56.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.