Léčba Alzheimerovy nemoci je významným problémem, který se dosud nedaří uspokojivě řešit. V renomovaném časopise Nature byly publikovány výsledky klinické studie PRIME, v které bylo u pacientů s tímto onemocněním testováno nové léčivo - aducanumab. Výsledky studie vzbudily ve světě značný ohlas. Přinášíme podrobnější informace.
Typickým nálezem v mozkových buňkách pacientů s Alzheimerovou chorobou jsou senilní plaky, jejichž hlavní složkou je patologický protein označovaný jako amyloid-beta (Aβ). Aducanumab je rekombinantní monoklonální protilátka, která je zaměřená proti agregovaným formám amyloidu-beta. Jak ukázal předchozí preklinický výzkum, aducanumab snižuje obsah tohoto amyloidu v senilních placích v mozkových buňkách postižených Alzheimerovou nemocí.
Do nové studie PRIME bylo zařazeno 165 pacientů s Alzheimerovou chorobou a byla jim podávána protilátka aducanumab nebo placebo. (Šlo o studii fáze 1b, v které se testuje bezpečnost léčiva ve stoupajících dávkách). Výsledky ukázaly, že aducanumab byl pacienty tolerován; se zvyšující se dávkou však vzrůstalo riziko vzniku nežádoucích účinků, označovaných jako ARIA (amyloid-related imaging abnormalities). Tyto účinky, detekovatelné vyšetřením magnetické rezonance, mohou přispívat k rozvoji edému mozku. Studie nad rámec svého zaměření na bezpečnost léčiva ukázala i účinnost aducanumabu. Jednoroční podávání této protilátky (injekčně, jedenkrát měsíčně) vedlo ve skupině pacientů s Alzheimerovou nemocí v prodromální fázi a u pacientů s mírnou formou nemoci ke snížení hladiny amyloidu-beta v závislosti na dávce. Dále studie ukázala, že u těchto pacientů došlo ke zpomalení klinických známek úpadku kognitivních schopností na základě hodnocení skóre CDR-SOB (Clinical Dementia Rating/Sum of Boxes) a MMSE (Mini Mental State Examination). Aducanumab tedy zpomalil progresi onemocnění. Léčivý účinek aducanumabu byl závislý na dávce léčiva a době jeho podávání. Nejvyšší dávka aducanumabu vedla po 12 měsících podávání k téměř úplnému vymizení amyloidových plaků, ale také byla doprovázena nejvýraznějšími známkami ARIA.
Na základě výsledků studie PRIME byly zahájeny dvě velké globální studie fáze 3, v kterých je prověřována bezpečnost a účinnost aducanumabu na řádově tisícových souborech pacientů. Výsledky těchto studií budou směrodatné pro definitivní rozhodnutí o optimální účinné a bezpečné dávce a mohou být podkladem pro registraci aducanumabu jako léčiva pro pacienty s Alzheimerovou nemocí.
---
Sevigny J, Chiao P, Bussiere T, et al. The antibody aducanumab reduces Aβ plaques in Alzheimer’s disease. Nature 2016; 537:50–56.