Eloxatin: profil léčivého přípravku

Eloxatin: profil léčivého přípravku oxaliplatinum

Úvod

Kolorektální karcinom je ve vyspělých zemích třetím nejčastějším typem karcinomu a druhou nejčastější příčinou mortality na nádorové onemocnění. Jeho výskyt v České republice je oproti většině vyspělých zemí dvojnásobný a v posledních desetiletích se stále zvyšuje. Vzhledem k vysoké mortalitě má zásadní význam včasná diagnostika (screening osob z rizikových skupin, koloskopie při podezření na výskyt tohoto typu nádoru a dispenzarizace osob po odstranění adenomu tlustého střeva nebo samotného karcinomu). Pro stanovení prognózy onemocnění je nejdůležitějším faktorem určení stadia (staging). K hodnocení se používá systém, který určuje pokročilost procesu na základě míry postižení střevní stěny, regionálních uzlin a přítomnosti metastáz. V současnosti používaný systém TNM (T - tumor, N - uzlina, M - metastáza) označuje stadia číselnými symboly 0, I, II, III, IV.
Pokud jde o léčebné možnosti, je základním postupem odstranění postižené části střeva s lymfatickou drenáží u pacientů v jakémkoli stadiu choroby (pokud to jejich zdravotní stav dovolí). Terapii rozlišujeme na kurativní (v časných stadiích, kdy operační odstranění tumoru znamená vyléčení pacienta) a paliativní (v pokročilých stadiích, kombinace chirurgického výkonu a chemoterapie, nebo pouze chemoterapie vedoucí ke zlepšení kvality života a někdy k jeho prodloužení, nikoliv však k vyléčení). Takzvaná adjuvantní terapie je léčba navazující na operační výkon (jako neoadjuvantní terapie se označuje předoperační léčba - u karcinomu rekta se používá radioterapie). Systémová adjuvantní terapie karcinomu tlustého střeva je indikována ve stadiu III, tedy při postižení lymfatických uzlin, význam má i při prorůstání nádoru do celé střevní stěny a invazi do okolí.
Farmakoterapie kolorektálního karcinomu prodělala v posledních letech rychlý rozvoj - od monoterapie fluoropyrimidiny (inhibitory syntézy DNA, např. 5-fluorouracil) přes jejich kombinaci s leucovorinem (látkou, která vytváří s metabolitem 5-FU komplex posilující inhibiční účinek 5-FU na syntézu DNA) nebo s imunomodulačně působícím levamisolem, popřípadě s oběma látkami. Již zavedení této kombinované chemoterapie přineslo zlepšení přežití pacientů. Významný pokrok v léčbě kolorektálního karcinomu znamená zařazení cytostastik oxaliplatiny (ze skupiny alkylačních látek) a irinotecanu (inhibitoru topoisomerázy I) do kombinačních sestav (další možnosti představují například monoklonální protilátky blokující angiogenezi).
Oxaliplatina (Eloxatin, Sanofi-Synthelabo) je platinový derivát účinný jak v monoterapii, tak v kombinaci s 5-FU a leucovorinem (označované zkratkou FOLFOX) v léčbě metastazujícího kolorektálního karcinomu. Je prokázána i jeho účinnost v adjuvantní terapii kolorektálního karcinomu.

Charakteristika

Oxaliplatina, chemoterapeutikum ze skupiny tzv. alkylačních léčiv, je platinové cytostatikum III. generace, v jehož molekule je atom platiny vázán v komplexu s 1,2-diaminocyklohexanem (DACH) a s oxalátovou skupinou. Vytváří ve vodném prostředí kladně nabitý aktivní komplex, který má schopnost vázat se kovalentně na atom dusíku purinových bází obsažených v deoxyribonukleové kyselině (DNA). Touto vazbou dochází k poškození DNA (alkylaci), v menší míře i RNA, a tím i k zásahu do buněčné proliferace. Vyznačuje se synergickým působením s kombinací 5-fluorouracil/leucovorin, cisplatinou a carboplatinou. Oxaliplatina nevykazuje zkříženou rezistenci s cisplatinou ani carboplatinou. Byla prokázána aktivita oxaliplatiny proti buňkám kolorektálního karcinomu, včetně buněk rezistentních vůči 5-FU a cisplatině. Oxaliplatina má protinádorovou účinnost u širokého spektra dalších tumorů. Účinnost a toxicita oxaliplatiny jsou závislé na chronobiologii (optimální je kontinuální infuze s maximem dávky kolem 16. hodiny). Podávání oxaliplatiny v kombinaci FOLFOX patří v současné době ke standardním postupům - je doporučováno v řadě evropských zemí i v USA jako terapie první (a druhé) volby u metastázujícího kolorektálního karcinomu. Účinnost oxaliplatiny v kombinaci FOLFOX jako adjuvantní terapie karcinomu tlustého střeva byla ověřena i v nedávno dokončené studii MOSAIC.

Farmakokinetika

Oxaliplatina podléhá po intravenózním podání rychlé neenzymatické biotransformaci na řadu metabolitů obsahujících platinu; protinádorové vlastnosti mají čtyři z nich. Do jedné hodiny se metabolizuje 30 % podaného léčiva, do dvou hodin je metabolizace dokončena. Na biotransformaci se neúčastní cytochrom P-450. Ireverzibilní vazba platiny na erytrocyty a plazmatické proteiny vede k tomu, že poločas platiny v krvi se blíží přirozenému obratu erytrocytů a sérového albuminu. Vylučování má třífázový charakter. Metabolity se vylučují převážně renální cestou, do tří dnů se vyloučí přibližně 54 % podané dávky močí a 3 % stolicí.

Klinické studie

Účinnost oxaliplatiny v léčbě kolorektálního karcinomu byla potvrzena v řadě randomizovaných multicentrických klinických studií fáze III1-6, v kterých byla používána oxaliplatina v kombinaci s 5-FU/LV (FOLFOX) v první nebo ve druhé linii léčby. Studie publikovaná v roce 20047 prokázala, že u pacientů léčených režimem FOLFOX byly hodnoty střední doby přežití (19,4 měsíců od počátku léčby) významně vyšší než při léčbě kombinací irinotecan/5-FU/leucovorin (IFL). Na léčbu reagovalo u režimu FOLFOX významně více pacientů (45 %), a doba do progrese nemoci byla při této léčbě významně delší (8,7 %). Frekvence nežádoucích účinků režimu FOLFOX byla významně nižší, byly méně výrazné (např. neutropenie, parestezie), snadno léčebně zvládnutelné a častěji reversibilní než u režimu IFL. Na podkladě této studie schválil americký Úřad pro potraviny a léčiva (Food and Drug Administration - FDA) kombinaci FOLFOX jako léčbu metastazujícího karcinomu první linie (v řadě evropských zemí je schváleno používání oxaliplatiny v kombinaci FOLFOX jako terapie první linie od roku 1999).
Účinnost oxaliplatiny v adjuvantní chemoterapii u pacientů po kompletní resekci nádoru tlustého střeva byla hodnocena ve studii MOSAIC,8 dokončené v roce 2003, ve které byla porovnávána účinnost oxaliplatiny v kombinaci s 5-FU a leucovorinem (FOLFOX) a kombinace 5-FU s vysokodávkovaným leucovorinem. Do studie bylo zařazeno 2 248 nemocných s kompletně resekovaným kolorektálním karcinomem ve stadiu TNM II a III. Výsledky ukázaly, že kombinace s oxaliplatinou (FOLFOX) má významně vyšší účinnost. Přidání oxaliplatiny do kombinace mělo za následek významné prodloužení intervalu bez nádoru (snížení rekurence nádoru do 3 let o 23 %) a zlepšení celkového přežití.

Indikace

Léčba metastazujícího karcinomu tlustého střeva v kombinaci s fluorpyrimidiny. V monoterapii lze oxaliplatinu podávat pacientům, kteří nemohou být léčeni fluorpyrimidiny.

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Kontraindikací je prokázaná přecitlivělost na oxaliplatinu nebo jiný přípravek obsahující platinu (např. cisplatinu, carboplatinu), dále gravidita a laktace. Z nežádoucích účinků je nejčastější neurotoxicita, projevující se dysesteziemi v periorální oblasti a horních dýchacích cestách. Dále se vyskytuje neutropenie, anemie, leukopenie, trombocytopenie, tachykardie, únava, nausea, zvracení, bolesti břicha. Přibližně u 10 % pacientů se zvyšuje sérová koncentrace kreatininu, v 1 - 6 % se zvyšuje hodnota bilirubinu. Horečka, vyrážky a neklid byly pozorovány zřídka. 

Dávkování, způsob podání

Přípravek Eloxatin je k dispozici jako lyofilizát pro infuzi (1 ml lyofilizátu obsahuje 5 mg oxaliplatiny). Oxaliplatina se podává v infuzi v dávce 130 mg/m2 v monoterapii nebo kombinaci, opakovaně 1krát za 3 týdny, pokud se nedostaví závažné příznaky toxicity. Dávka se upravuje podle individuální snášenlivosti. V případě kombinované terapie se podává oxaliplatina před podáním fluorpyrimidinů. Oxaliplatina se obvykle podává ve 250 - 500 ml 5% glukózy formou 2 - 6 hodiny trvající infuze. Režimy podávání oxaliplatiny, ať už v monoterapii nebo v kombinacích, jsou založeny na chronobiologii. Toxicita léčiva je nejnižší odpoledne (kolem 16. hodiny), proto je výhodné rychlost infuze měnit s ohledem na tento časový faktor. Chronoterapie je méně toxická než podání léčiva konstantní rychlostí. Dávkování má sinusoidní charakter s maximem v 16 hodin. Oxaliplatinu lze podávat jen ve specializovaném nemocničním zařízení pod dohledem onkologa se zkušenostmi s podáváním chemoterapie.

Literatura

1. de Gramont A, Figer A, Seymour M, et al. Leucovorin and fluorouracil with or without oxaliplatin as first-line treatment in advanced colorectal cancer. J Clin Oncol 2000;18:2938-2947
2. Giachetti S, Perpoint B, Zidani R, et al. Phase III multicenter randomized trial of oxiplatin added to chronomodulated fluorouracil-leucovorin as first-line treatment of metastatic colorectal cancer. J Clin Oncol 2000;18:136-147.
3. Goldberg RM, Morton RF, Sargent DJ, et al. N9741: oxaliplatin (Oxal) + CPT-11 + 5-fluorouracil (5FU)/leucovorin (LV) or oxal+CPT-11 in advanced colorecctal cancer (CRC). Updated efficacy and quality of life (QOL) data from an intergroup study [abstract no. 1009]. Proc Am Soc Clin Oncol 2003;22:252.
4. Grothey A Deschler B, Kroening H, at al. .Phase III study of bolus 5-fluorouracil (5-FU)/folinic acid (FA) (Mayo) vs weekly high-dose 24h 5-FU infusion FA + oxaliplatin (OXA) (FUFOX) in advanced colorectal cancer (ACRC) (abstract no. 512). Proc Am Soc Clin Oncol 2002;21(Pt1): 129a.
5. Rothenberg ML, Oza AM, Bigelow RH, et al. Superiority of oxaliplatin and fluorouracil-leucovorin compared with either therapy alone in patients with progressive colorectal cancer after irinotecan and fluorouracil-leucovorin: interim results of a phase III trial. J Clin Oncol 2003;21:2059-69.
6. Rougier P, Lepille D, Bennouna J, et al. Antitumour activity of three second-line treatment combinations in patients with metastatic colorectal cancer after optimal 5-FU regimen failure: a randomised, multicentre phase II study. Ann Oncol 2002;13:1558-67.
7. Goldberg RM, Sargent DJ, Morton RF, et al. A randomized controlled trial of fluorouracil plus leucovorin, irinotecan, and oxaliplatin combinations in patients with previously untreated metastatic colorectal cancer. J Clin Oncol 2004;22:23-30.
8. de Gramont A, Banzi M, Navarro M, et al. Oxaliplatin/5-FU/LV in adjuvant colon cancer: results of the international randomized MOSAIC trial. Proc Am Soc Clin Oncol 2003;22:253.

Poznámka: Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis. Přípravek je zaregistrován v zemích EU a v USA, v ČR dosud zaregistrován nebyl. Používání léčiv u nás neregistrovaných upravuje novela zákona o léčivech. Lék je dostupný dvěma způsoby: 1. dovoz léku na základě potřeb konkrétního pacienta, 2. v rámci Specifického léčebného programu schváleného SÚKL a MZ. Přípravek je plně hrazen z prostředku veřejného zdravotního pojištění. Profil přípravku zpracován kolektivem autorů vedeným prof. MUDr. Janem Švihovcem, DrSc. A MUDr. Pavlem Kostiukem, CSc., s využitím odborné literatury a SPC dle poslední revize. Další přípravky s obdobným složením: viz databáze AISLP (léčivé přípravky) nebo aktuální verze Remedia Compendium.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.