Účinnost evolokumabu u pacientů s koronární aterosklerózou

Účinnost evolokumabu u pacientů s koronární aterosklerózou

Ateroskleróza koronárních tepen patří k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním; může vést k fatálním následkům. Významným rizikovým faktorem pro její vznik je zvýšená hladina LDL-cholesterolu v krvi. Základní léčbu snižující tuto hladinu představují statiny, ale hledají se možnosti zdokonalení této terapie a v případě potřeby jejího nahrazení. K těmto možnostem patří i tzv. inhibitory PCSK9. Zásadní význam má studie GLAGOV, v které byla ověřována účinnost zástupce této nové skupiny – evolokumabu, jenž je v EU registrován od r.2015. Přinášíme podrobnosti.

Inhibice PCSK9 je nový terapeutický prostředek v léčbě zvýšených koncentrací LDL-cholesterolu. Evolokumab patří mezi inhibitory enzymu PCSK9 (proprotein konvertázy subtilisin/kexinu typu 9). Tento enzym má důležitou roli v procesu degradace LDL receptorů. Váže se na LDL receptor na povrchu hepatocytů, podporuje jeho intracelulární degradaci a snižuje tím počet LDL receptorů na povrchu buněk. Léčba statiny zvyšuje koncentraci PCSK9 v plazmě. Inhibice PCSK9 léčivy ze skupiny inhibitorů PCSK9 snižuje degradaci LDL receptorů, zvyšuje jejich koncentraci na povrchu hepatocytů a umožňuje tím zvýšené vychytávání LDL-C a tím i snížení plasmatické hladiny LDL-C. Nejslibnější strategii této inhibice představují monoklonální protilátky proti cirkulujícímu PCSK9, např. evolokumab. Zvýšení koncentrace LDL-receptorů na povrchu buněk působením těchto inhibitorů může synergicky doplňovat účinek statinů, pokud jde o snížení hladiny LDL-cholesterolu a redukovat tím riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

Evolokumab (přípravek Repatha) je v EU regitrován od roku 2015. K indikacím evolokumabu patří:
1/primární hypercholesterolemie a smíšená dyslipidemie (v kombinaci se statinem či statinem a dalšími hypolipidemiky, u pacientů, u kterých není dosaženo cílových hladin LDL-C maximální tolerovanou dávkou statinu v monoterapii nebo v kombinaci s dalšími hypolipidemiky a u pacientů, kteří netolerují statin nebo u kterých je statin kontraindikován.)
2/ Homozygotní familiární hypercholesterolemie - v kombinaci s dalšími hypolipidemiky.

Úkolem nově publikované studie GLAGOV bylo zjistit, zda působení evolokumabu u pacientů s koronární aterosklerózou pozitivně ovlivňuje aterosklerotické pláty v koronárních tepnách, resp. zda redukuje jejich objem. Randomizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie GLAGOV (GLobal Assessment of Plaque reGression With a PCSK9 antibOdy as Measured by intraVascular Ultrasound) byla první, která tento účinek inhibitorů PCSK9 na koronární aterosklerózu zkoumala. Výsledky studie byly prezentovány na kongresu American Heart Association (AHA) v New Orleansu a publikovány on-line v časopise Journal of American Medical Association (JAMA).

Cílem studie GLAGOV bylo především sledování snížení objemu aterosklerotického plátu vlivem kombinace statin/evolokumab ve srovnání se s kombinací statin/placebo, a to pomocí intravaskulárního ultrazvuku. (Intravaskulární ultrazvuk, IVUS, je zobrazovací metoda vyšetření lumen i stěny cév. Využívá se převážně v kardiologii pro vyšetření koronárních tepen.) Do studie bylo zařazeno 968 pacientů s potvrzenou sterosklerózou koronárních tepen (průměrný věk 59,8 let) ze 197 zdravotnických zařízení. Všichnin pacienti byli léčeni statiny. K této léčbě ve skupině evolokumabu bylo podáváno jedenkrát měsíčně subkutánně 420 mg tohoto léčiva, v kontrolní skupině placebo. Léčba trvala 18 měsíců. Primárním sledovaným parametrem byla procenty vyjádřená změna v objemu aterosklerotického plátu od výchozí hodnoty do konce sledování (percent atheroma volume, PAV). Sekundárním parametrem byla změna celkového objemu aterosklerotického plátu (total atheroma volume, TAV) a podíl pacientů, u kterých došlo k regresi objemu plátu.

Výsledky ukázaly, že průměrný objem aterosklerotického plátu se po 18 měsících terapie evolokumabem ve srovnání s placebem významně zredukoval. U dvou třetin pacientů léčených evolokumabem došlo k regresi plátu. Po 18 měsících terapie byla průměrná hodnota LDL-C ve skupině evolokumabu 0,9 mmol/l, zatímco ve skupině placeba 2,4 mmol/l. Průměrná hodnota PAV se a u pacientů léčených evolokumabem se snížil o elokumabu snížila o 0,95 %, zatímco ve skupině placeba se zvýšila o 0,05 % rozdíl byl významný (p<0.001). Hodnota TAV ve skupině evolokumabu poklesl o 5,8 mm3, zatímco ve skupině placeba pouze o 0,9 mm3 (rozdíl byl signifikantní, p<0.001). Regrese plaku se projevila u významně více pacientů léčených evolokumabem (64,3 %), zatímco pouze u 47,3 % ve skupině placeba (rozdíl byl výnamný, p<0.001). Obdobně u hodnot TAV (61.5 % na evolokumabu vs. 48,9 % na placebu, p<0.001).

U pacientů s výchozími hodnotami LDL-C pod 1,8 mmol/l bylo dosaženo nejvýraznějšího poklesu hladiny LDL-C (v průměru 0,6 mmol). U těchto pacientů bylo také dosaženo největší regrese aterosklerotického plátu (PAV). Studie ukázala, že u pacientů s angiograficky potvrzenou koronární aterosklerózou, léčených statiny, má podávání evolokumabu potenciál nejen dále výrazně snížit hladinu LDL cholesterolu, ale může vést i k regresi aterosklerotického plátu, což má u pacientů s ischemickou chorobou srdeční zásadní klinický význam. Evolokumab byl pacienty dobře snášen.

Další výsledky by měla přinést studie morbidity a mortality při léčbě statin/evolokumab (studie FOURIER), která bude uzavřena v roce 2017.

---

Nicholls SJ, Puri R, Anderson T, et al. Effect of evolocumab on progression of coronary disease in statin-treated patients. The GLAGOV randomized clinical trial. JAMA. Published online 15/11/2016. doi:10.1001/jama.2016.16951.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.