Stupňovitý algoritmus antihypertenzní léčby - lepší kontrola hypertenze?

Stupňovitý algoritmus antihypertenzní léčby - lepší kontrola hypertenze? Doporučení pro léčbu hypertenze nabízejí řadu možností, jak tuto nemoc léčit, obvykle se počíná monoterapií, při neúspěchu se přechází k různým typům kombinační léčby. Nově publikovaná studie kanadských autorů navrhuje zjednodušené stupňovité schéma terapie a zjišťuje, zda takový způsob léčby přináší lepší kontrolu hypertenze než postup podle standardních guidelines. Studie byla publikována v časopise Hypertension.

Autoři uvádějí, že současná léčebná doporučení jsou natolik složitá, že praktičtí lékaři, do jejichž oboru léčba hypertenze patří, jsou v komplikované situaci, mají-li se rozhodovat o volbě terapie. Například kanadská doporučení (v rámci Canadian Hypertension Education Program) obsahují 162 doporučení, včetně výběru prvního léku z pěti lékových skupin. Tato situace může být často kontraproduktivní jak lékaře, tak především pro úspěšnost léčby. Jak známo, compliance pacientů často klesá s počtem léků, které musí brát, a s častými změnami v léčbě. Proto autoři uvedené studie vypracovali zjednodušená pravidla pro léčbu hypertenze – stupňovitý léčebný algoritmus (Simplified Treatment Intervention to Control Hypertension, STITCH), který spočívá ve čtyřech krocích: 1/ jako první léčebnou volbu doporučuje tento algoritmus nízkou dávku fixní kombinace diuretika a ACE-inhibitoru, nebo  diuretika a inhibitoru receptorů AT1 pro angiotensin II (sartanu). 2/ je-li snížení krevního tlaku (TK) nedostatečné, doporučuje se pokračovat druhým krokem – zvýšením dávky nasazené fixní kombinace podle míry kontroly TK až na nejvyšší povolenou dávku. Při nedostatečné  odezvě TK se doporučuje přidání kalciového blokátoru v nízké dávce (vzniká tak trojkombinace), při nedostatečné odezvě se jeho dávka postupně zvyšuje. Pokud ani tento krok nepřináší dostatečnou kontrolu TK, přidá se léčivo z ostatních skupin, tedy některou z látek, které nepatří mezi léčiva první linie (například beta-blokátor).

Uvedená kanadská studie měla za úkol zjistit, zda tento zjednodušený stupňovitý postup povede k lepší kontrole hypertenze než postup podle standardních guidelines. Pro účely studie bylo vybráno 45 ordinací praktických lékařů. V části ordinací byli pacienti s nedostatečně kontrolovanou hypertenzí léčeni podle zmíněného stupňovitého algoritmu STITCH (18 ordinací), v druhé části ordinací lékaři postupovali podle běžných guidelines (27 ordinací). Po 6 měsících terapie lékaři vyhodnotili podíl pacientů, u kterých bylo dosaženo cílových hodnot krevního tlaku (tj. pod 140/90 mm Hg u pacientů, kteří neměli diabetes a pod 130/80 mm Hg u diabetiků).

Výsledky ukázaly, že ve skupině, léčené podle zjednodušeného stupňovitého schematu STITCH bylo dosaženo cílového TK ve významně vyšší míře mezi skupinami  byl signifikantní rozdíl (64,76% u stupňovitého algoritmu oproti 52,7% u běžných doporučení; p=0.026). Podrobnější statistická analýza prokázala, že pravděpodobnost dosažení cílového tlaku při postupu podle navrhovaného stupňovitého algoritmu stoupne šance na dosažení cílového tlaku o 20%. Navíc bylo průměrné snížení TK při užití léčby dle algoritmu výraznější, v průměru byl dosažený systolický tlak nižší o 5 mmHg.

Autoři dodávají, že dodržování zjednodušeného stupňovitého schématu léčby je pro lékaře snadnější. Vzhledem k tomu, že na trhu jsou fixní kombinace některých léčiv, je tento postup, který začíná již přímo s lékovou kombinací (ACE inhibitor + diuretikum nebo sartan + diuretikum) příjemný i pro pacienty – studie ukázala, že kontrola tlaku je lepší u pacientů, kteří si aplikují dvě léčiva ve fixní lékové kombinaci, než dva samostatné přípravky.  Analýza studie ukázala, že pacienti, léčení podle uvedeného algoritmu STITCH, bylo 85% těch, kteří brali fixní kombinace, zatímco u pacientů léčených podle obvyklých guidelines se uplatnily fixní kombinace jen u 15% pacientů. Hlavní autor studie dodává, že v Kanadě budou implementovány zásady stupňovitého algoritmu v rámci Canadian Hypertension Education Program pravděpodobně ještě během roku 2009.

Autoři uvádějí, že používání kombinovaných přípravků vede k dokonalejší kontrole nemoci a lepšímu dodržování léčby pacientem a je výhodné i u jiných chorob. Jako příklad uvádějí kombinaci antihypertenziva a hypolipidemika, která je výhodná pro pacienty s hypertenzí a dyslipidémií.

Na trhu v ČR je řada přípravků, které obsahují fixní kombinace diuretika (hydrochlorothiazidu) s různými ACE inhibitory nebo sartany.

--------------

Feldman RD, Zou GY, Vandervoort MK, et al. A simplified approach to the treatment of uncomplicated hypertension. A cluster randomized controlled trial. Hypertension 2009; 53: 646-653.

Egan BM. Fixed-dose combinations and hypertension control in community-based practices. Application of the "keep-it-simple" principle. Hypertension 2009; 53: 598-599.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.