Novinky v léčbě hypertenze

Novinky v léčbě hypertenze Novinek v oblasti terapie hypertenze je značný počet a řada z nich byla zveřejněna v nedávné době v Praze (1st Joint Meeting of the International and European Societes of Hypertension, 23. - 27. 6. 2002) nebo téměř bezprostředně předtím v New Yorku (17th Annual Scientific Meeting of the American Society of Hypertension, 14. - 18. 5. 2002). Nebudeme zde diskutovat o roli aldesteronu ani o zcela nových skupinách léčiv s potenciálním použitím u hypertenze. Zaměříme se na jinou oblast, kterou představuje vstup generických antihypertenziv ze skupiny antaganistů angiotenzinu II na receptorech pro angiotenzin II (AT1). Snad by bylo vhodné v této souvislosti připomenout nedávno publikované výsledky studie LIFE, o níž bylo poprvé referováno právě v Praze (Dahlöf B, Devereux RB, Kjeldsen SE, et al. Cardiovascular morbidity and mortality in the Losartan Intervention For Endpoint reduction in hypertension study [LIFE]: a randomised trial against atenolol. Lancet 2002;359:995-1003). Z těchto výsledků vyplývá, že losartan při shodném snížení krevního tlaku vede ke statisticky významnému snížení kardiovaskulární mortality a morbidity ve srovnání s atenololem, přičemž je lépe snášen.
V dubnu letošního roku byl v České republice registrován první generický losartan (Lorista), v srpnu pak druhý generický losartan (Lozap). Na trhu je v současné době dostupná, vedle originálního přípravku Cozaar, pouze Lorista. Tento fakt s vysokou pravděpodobností pozmění postavení celé skupiny antagonistů angiotenzinu II na AT1-receptorech v České republice. Především je velmi pravděpodobné, že vstup generické varianty přinese snížení cen u příslušných léčivých přípravků obsahujících tuto účinnou látku, a vzhledem k systému úhrad používanému v České republice pravděpodobně i u celé skupiny těchto léčiv. Z toho pak plyne reálná možnost, že se dostanou do širší běžné terapeutické praxe a budou se s nimi stále častěji setkávat praktičtí lékaři.

Jaká je historie antagonistů angiotenzinu II na AT1-receptorech v Evropě?
Poprvé vstoupil losartan na trh v říjnu 1994 v Dánsku, dále v listopadu 1994 ve Švédsku, a do ledna roku 1997 byl registrován ve všech zemích Evropské unie.
V České republice byl losartan registrován v roce 1996. Po losartanu vstoupila na český trh s léky řada analog (candesartan, eprosartan, irbesartan, telmisartan a valsartan).

Jaká je základní charakteristika antagonistů angiotenzinu II na AT1-receptorech?
Pro celou skupinu je charakteristické, že se jedná o nepeptidové vysoce selektivní antagonisty angiotenzinu II na AT1-receptorech. Jednotlivé účinné látky mají rozdílné vlastnosti, shodná je pouze vysoká vazba na plazmatické bílkoviny a vylučování převážně extrarenální cestou. Antagonisté angiotenzinu II na AT1- -receptorech jsou antihypertenziva, která mají srovnatelnou antihypertenzní účinnost jako inhibitory ACE při lepší toleranci. Výskyt nežádoucích účinků je podobný jako u placeba. Díky odlišnému mechanismu účinku ve srovnání s inhibitory ACE nevyvolávají kašel, který má charakter suchého persistujícího kašle a který postihuje až 10 % pacientů užívajících inhibitory ACE. Z klinického hlediska je důležitou společnou vlastností podávání v jedné denní dávce, které je umožněno dlouhým biologickým poločasem eliminace mateřské látky nebo aktivního metabolitu.

Jaké je postavení antagonistů angiotenzinu II na AT1-receptorech?
Angiotenzin II je látka, která reguluje volumovou a tlakovou homeostázu na několika úrovních. Především je to přímým vazokonstrikčním působením, kdy se účinek projeví bezprostředně, a dále regulací retence sodíku a vody, jejíž účinek se projeví s jistou latencí. Nezanedbatelný je i vliv na vaskulární strukturu a její proliferaci. Biologické účinky angiotenzinu II jsou zprostředkovány vazbou na specifické receptory lokalizované v buněčné membráně cílových tkání, vazba na tyto receptory může být kompetitivní (losartan, eprosartan) nebo nekompetitivní (candesartan, irbesartan, telmisartan a valsartan).
Antagonisté angiotenzinu II na AT1-receptorech mají obecně velmi dobrý antihypertenzní účinek při velmi dobré toleranci. Tato skupina léčiv patří mezi šest skupin antihypertenziv vhodných k iniciální terapii hypertenze. V řadě klinických studií bylo spolehlivě prokázáno, že léčba antagonisty angiotenzinu II na AT1-receptorech snižuje kardiovaskulární mortalitu a morbiditu. Navíc byly v roce 2001 publikovány povzbudivé výsledky léčby antagonisty angiotenzinu II na AT1-receptorech (losartan, irbesartan) u pacientů s asymptomatickou nebo manifestní dibetickou nefropatií. Jediným limitujícím faktorem terapie antagonisty angiotenzinu II na AT1-receptorech je cena terapie.

Je terapie antagonisty angiotenzinu II na AT1-receptorech nákladná?
Na podobnou otázku je obtížné odpovědět bez širších souvislostí. Při mezinárodních porovnáváních cen hraje totiž významnou roli celá řada dalších faktorů. Jedním z nich je relace srovnávaného léčiva s dalšími léčivy, případně i s léčivy z jiných farmakologických skupin. Jako referenční lék pro porovnání byl zvolen ramipril. Důvodem je v praxi používaná dávka ramiprilu, ta se totiž pohybuje mezi 2,5 a 5 mg denně (maximální denní dávka činí 10 mg). Podobně je tomu u losartanu, kde je doporučována dávka 25 - 50 mg denně (maximální denní dávka činí 100 mg).
Cena ramiprilu v ČR je buď vysoká, nebo cena losartanu nízká. Pravdou je, že cena ramiprilu je v ČR 67,08 % průměrné ceny v EU a cena losartanu je v ČR 45,6 % průměrné ceny v EU.

Jaká je budoucnost antagonistů angiotenzinu II na AT1-receptorech?
Antagonisté angiotenzinu II na AT1-receptorech mají podle všech předpokladů šanci stát se skutečně široce používanými. Řada dokladů totiž svědčí o tom, že tyto léky jsou pro pacienty prospěšné, vedou ke snížení jejich rizika, a především jsou léčiva z této skupiny velmi dobře tolerována, a pacienti tak mnohem lépe dodržují léčebný režim.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.