Lusopress (nitrendipin): profil léčivého přípravku

Lusopress (nitrendipin): profil léčivého přípravku Současné trendy v léčbě arteriální hypertenze vycházejí z výsledků velkých multicentrických studií a odrážejí především americká doporučení JNC VI, Doporučení pro léčbu hypertenze Světové zdravotnické organizace a Mezinárodní společnosti pro hypertenzi (WHO/ISH Guidelines) a Doporučení pro diagnostiku a léčbu hypertenze České společnosti pro hypertenzi. Ve farmakoterapii arteriální hypertenze se v monoterapii nebo kombinované léčbě používají čtyři základní skupiny antihypertenziv: diuretika, beta-blokátory, blokátory kalciových kanálů a inhibitory ACE. Mezi antihypertenziva druhé linie patří blokátory AT1-receptorů, alfa-blokátory a přímá vazodilatancia.
Blokátory kalciových kanálů jsou látky, které specificky inhibují průnik vápníkových iontů do buněk srdečního svalu, buněk převodního systému a buněk hladkého svalstva cévní stěny. Výsledkem tohoto působení je snížení stažlivosti, zpomalení šíření vzruchu a vazodilatace. Podle chemické struktury, vazby na vápníkové kanály, lipofility a specifického účinku se dělí na 3 skupiny: dihydropyridiny, fenylalkylaminy a benzothiazepiny. Blokátory kalciového kanálu dihydropyridinového typu se vyznačují vysokou afinitou ke kanálům umístěným v cévní stěně, způsobují mohutnou vazodilataci a jsou vysoce účinné při snižování krevního tlaku.
Nitrendipin (Lusopress, Berlin-Chemie) patří právě do skupiny dihydropyridinových blokátorů vápníkového kanálu. Snižuje cévní odpor a patologicky zvýšený krevní tlak především útlumem myogenní, vápník-dependentní stažlivosti hladkého svalstva cév. Kromě toho se projevuje mírný natriuretický účinek zejména na začátku léčby.

Charakteristika

Mechanismus účinku nitrendipinu spočívá v blokádě pomalého vápníkového kanálu, což ve svém důsledku vede k inhibici transmembránového transportu kalciových iontů do buněk hladkého svalstva myokardiálních a cévních buněk. Výsledkem je snížení periferní cévní rezistence a snížení krevného tlaku. Na základě experimentů se zvířaty byl prokázán antihypertenzní, koronarodilatační, antikoronarospastický a kardioprotektivní účinek nitrendipinu. Nitrendipin neovlivňuje funkci CNS, motorickou aktivitu ani gastrointestinální pasáž.

Klinické zkušenosti

Studie Syst-Eur (The Systolic Hypertension in Europe) sledovala 4 695 pacientů starších 60 let se systolickým tlakem 160 - 219 mm Hg a diastolickým tlakem nižším než 95 mm Hg. Sledován byl účinek nitrendipinu proti placebu, přidán mohl být enalapril a hydrochlorothiazid. Systolický tlak významně poklesl v nitrendipinové skupině, což vedlo ke snížení výskytu mozkových příhod z 19,7 na 7,9/1 000 nemocných/1 rok (tj. o 42 %; p < 0,003). Výskyt všech kardiovaskulárních příhod byl snížen o 31 % (p < 0,001) a srdečních příhod o 23 % (p < 0,03). Statisticky významně se rovněž snížil počet anginózních atak o 24 % (p < 0,04). Studie definitivně potvrdila nutnost léčby izolované systolické hypertenze.
Po dvojitě slepé fázi následovala otevřená fáze Syst-Eur 2, v níž byli i pacienti, kteří byli původně randomizování do skupiny placeba, převedeni na aktivní léčbu (celkový počet sledovaných byl 3 516). Výsledky byly poprvé prezentovány letos v Praze v rámci kongresu Mezinárodní a Evropské společnosti pro hypertenzi. Během otevřené fáze dosáhlo 81 % nemocných cílových hodnot systolického krevního tlaku (150 mm Hg). Přetrvával významně nižší výskyt cévních mozkových příhod (o 30 %) i všech kardiovaskulárních příhod (o 16 %) ve skupině, která byla od začátku randomizována k aktivní léčbě. Cílem projektu Syst-Eur-Dementia bylo zjistit, zda léčba izolvané systolické hypertenze může snížit výskyt demence u starších osob. Během dvou let průběhu studie Syst-Eur 1 byl výskyt demencí u pacientů ve skupině léčené nitrendipinem o 50 % nižší (p = 0,03, analýza per protokol, p = 0,05, analýza intention-to treat). Projekt demence pokračoval i v Syst-Eur 2, kdy byli všichni pacienti aktivně léčeni terapií, kde lékem první volby byl nitrendipin. Výskyt demence byl v této prodloužené části studie snížen o 55 % (p = 0,0008) ve skupině pacientů, kteří byli léčeni aktivně již od začátku studie. Pacienti, kteří byli léčeni od začátku studie, i v tomto parametru významně profitovali z dřívěji zahájené terapie nitrendipinem.
Podobně ve studii Syst-China, která sledovala účinnost nitrendipinu vs. placeba u asijské populace, došlo k poklesu celkové a kardiovaskulární mortality a snížení výskytu CMP.
Klinické studie potvrdily, že nitrendipin je vysoce účinným antihypertenzivem u pacientů středního i vyššího věku, hypertoniků s diabetes mellitus, i jako lék první volby u izolované systolické hypertenze.

Farmakokinetické vlastnosti

Nitrendipin se po perorálním podání rychle a dobře resorbuje z trávicího ústrojí, maximálních plazmatických koncentrací je dosaženo během 2 hodin, a to i při opakované aplikaci. Biologický poločas eliminace byl za použití citlivějších postupů měření upřesněn na 10 - 22 hodin. Nebyla pozorována kumulace léčiva. Biologická dostupnost vzhledem k extenzivní biotransformaci v játrech činí 16 % po jednotlivém podání a asi 40 % po opakovaném podání. Nitrendipin se významně váže na plazmatické bílkoviny (97 - 99 %). Nitrendipin je metabolizován převážně hydroxylací a konjugací v játrech (na čtyři neaktivní metabolity) a vylučován močí během 96 hodin. Jen 0,1 % účinné látky je vylučováno v nezměněné podobě. Renální clearance nitrendipinu je 81 - 87 l/h.

Indikace

Nitrendipin je indikován k léčbě esenciální arteriální hypertenze v monoterapii nebo v kombinaci s jinými antihypertenzivy. Nitrendipin lze kombinovat s thiazidovými diuretiky, beta-blokátory nebo inhibitory ACE. Účinek nitrendipinu je dlouhodobý, lze jej užívat 1krát denně. Přípravek je určen pro dospělé a mladistvé od 16 let.

Nežádoucí účinky a kontraindikace

Po podání nitrendipinu se mohou objevit bolesti hlavy, pocity horka a flush. Tyto projevy obvykle nejsou závažné, objevují se většinou při zahájení léčby a v průběhu terapie ustupují. Lehké maleolární edémy vznikají dilatací kapilár, a nikoliv retencí tekutin, obvykle vymizí při přerušení léčby. Ojediněle se vyskytují závratě, nausea, průjem, bušení srdce, palpitace a tachykardie, zřídka dochází k hypotenzi, kožním exantémům, pruritu a k pocitu mravenčení končetin. Při dlouhodobém užívání byla pozorována reverzibilní hyperplazie dásní, která mizí po vysazení léku.
Nitrendipin může, zejména na začátku léčby, vést ke zvýšení diurézy. Stejně jako i jiné vazoaktivní látky může nitrendipin vyvolat, zejména při zahájení terapie, anginózní obtíže, které nastupují za 15 - 30 minut po užití léku.
Lusopress nelze užívat při přecitlivělosti na nitrendipin či složky přípravku, během těhotenství a v období kojení.

Dávkování a způsob podání

Dávkování je individuální, závislé na stupni hypertenze. Obvyklá dávka pro dospělé je 1krát denně 20 mg nitrendipinu (ráno) nebo 2krát denně 10 mg nitrendipinu (ráno a večer). Celková denní dávka je 20 mg nitrendipinu, lze ji zvýšit na 40 mg nitrendipinu rozděleně ve dvou jednotlivých dávkách (ráno a večer). Tablety se užívají nerozkousané s trochou tekutiny po jídle.
V případě poruchy jaterních funkcí je třeba upravit dávkování: léčba se zahajuje dávkou 5 mg denně (ráno) a rovněž se snižuje celková denní dávka (10 mg). U dialyzovaných nemocných nebo pacientů s poruchou renální činnosti není úprava dávkování potřebná.
Opatrnosti je rovněž zapotřebí u nemocných s glaukomem. Během léčby nitrendipinem může dojít k vzestupu alkalických fosfatáz, proto se doporučuje pravidelná kontrola jaterních enzymů.


Poznámka: Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP.
Profil přípravku zpracován kolektivem autorů vedeným profesorem MUDr. Janem Švihovcem, DrSc., s využitím odborné literatury a SPC dle poslední revize.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.