I když indikace statinů v prevenci i léčbě AVN v posledních deseti letech významně stoupá, stále ještě nemocní nedosahují ve většině případů doporučovaných cílových hodnot cholesterolu, jak ukázaly např. studie EUROASPIRE I–III u nemocných s prokázanou ischemickou chorobou srdeční.(1) K dosažení cílových hodnot cholesterolu potřebujeme buď vysoké dávky statinů, nebo kombinovanou terapii hypolipidemiky, či účinnější preparáty, a tím je právě rosuvastatin.
Rosuvastatin se po perorálním podání rychle vstřebává (maximální koncentrace dosahuje za 3–5 hodin) a jeho farmakokinetika není ovlivněna ani dobou podání, ani jídlem. Je to hydrofilní statin a je vysoce selektivně účinný v jaterních buňkách. Má vysoký poločas eliminace (19 hodin) a není přednostně metabolizován přes nejexponovanější cytochrom P-450 a jeho izoenzym 3A4. Celkem 90 % účinné látky se vylučuje v nezměněné formě, a to 90 % stolicí a 10 % močí. Všechny tyto vlastnosti svědčí pro vysokou účinnost a bezpečnost, tj. pro malé riziko nežádoucích účinků ve smyslu myopatie a nízký potenciál pro významné lékové interakce.
Rosuvastatin v dávce 5–40 mg snižuje koncentraci LDL-cholesterolu o 45–63 % původní hodnoty.(2) Studie STELLAR3 porovnávala účinnost rosuvastatinu s ostatními statiny u nemocných s hypercholesterolemií. Rosuvastatin měl podobný účinek na snížení triglyceridů jako atorvastatin, ale větší účinek na zvýšení HDL-cholesterolu. Těchto účinků lze vhodně využít u smíšené dyslipidemie, typické pro metabolický syndrom nebo diabetes 2. typu, jak ukázaly studie COMETS, URANUS a CORALL.(4–6)
Klinická zobrazovací studie METEOR ukázala, že rosuvastatin snižuje progresi tloušťky intimy-medie (IMT), a studie ASTEROID potvrdila regresi ateromu v koronárních tepnách, zjišťovanou intravaskulárním ultrazvukem (IVUS), vlivem rosuvastatinu.(7,8)
Největším úspěchem rosuvastatinu je nedávno prezentovaná studie JUPITER, která byla předčasně ukončena (za 1,9 roku) a do níž bylo zařazeno téměř 18 000 mužů a žen s nízkým LDL-cholesterolem a se zvýšeným zánětlivým parametrem, který je zároveň markerem pro vyšší riziko AVN – C-reaktivním proteinem (hs-CRP > 2 mg/l). Rosuvastatin v dávce 20 mg ve srovnání s placebem významně snížil koncentrace LDL-cholesterolu i CRP a významně redukoval kombinovaný primární sledovaný ukazatel studie: výskyt nefatálního infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, hospitalizace pro nestabilní anginu pectoris, revaskularizace a úmrtí z kardiovaskulárních příčin.(9) Rosuvastatin snížil relativní riziko (RR) nefatálního IM o 55 %, nefatální cévní mozkové příhody o 48 %, kombinovaný ukazatel IM + CMP + kardiovaskulární úmrtí o 47 %. Absolutní riziko bylo sníženo ve větvi léčené rosuvastatinem oproti větvi léčené placebem o 1,2 %. Tyto vynikající výsledky studie JUPITER potvrzují vysokou účinnost, snášenlivost a prospěch rosuvastatinu v prevenci AVN u osob s relativně nízkým rizikem a vyvolávají řadu zamyšlení nad dalším postupem v prevenci AVN.
Řada studií dokazuje, že máme k dispozici vysoce účinný, bezpečný a dobře tolerovaný statin, který ve světě užívají již miliony jedinců a který jistě pomůže zlepšit úroveň léčby dyslipidemií a snížit riziko AVN v sekundární i primární prevenci.
Literatura
1. Clinical reality of coronary prevention guidelines: a comparison of EUROASPIRE I and II in nine countries. EUROASPIRE I and II Group. European Action on Secondary Prevention by Intervention to Reduce Events. Lancet 2001;357:995–1001.
2. Olsson AG, McTaggart F, Raza A. Rosuvastatin – highly effective new HMG-CoA reductase inhibitor. Cardiovasc Drug Rev 2002;20:303–328.
3. Jones PH, Davidson MH, Stein EA, et al, for the STELLAR Study Group. Comparisson of the efficacy and safety of rosuvastatin versus atorvastatin, simvastatin and pravastatin across doses (STELLAR Trial – Statin Therapies for Elevated Lipid Levels Compared Across Doses to Rosuvastatin). Am J Cardiol 2003;92:152–160.
4. Stalenhoef A, Ballantyne C, Sarti C, et al. A Comparative study with rosuvastatin in subjects with metabolic syndrome: results of the COMETS study. Eur Heart J 2005;26:2664–2672.
5. Berne C, Siewert-Delle A. Comparison of rosuvastatin and atorvastatin for lipid lowering in patients with type 2 diabetes mellitus: results from the URANUS study. Cardiovasc Diabetol 2005;4:7.
6. Wolffenbuttel BH, Franken AA, Vincent HH, et al. Cholesterol lowering effects of rosuvastatin compared with atorvastatin in patients with type 2 diabetes – CORALL study. J Intern Med 2005;257:531–539.
7. Crouse JR, Raichlen JS, Riley WA, et al. Effect of rosuvastatin on progression of carotid intima-media thickness in low-risk individuals with subclinical atherosclerosis. The
METEOR trial. JAMA 2007;297:1344–1353.
8. Nissen SE, Nicholls SJ, Spahi I, et al.. Effect of very high intensity statin therapy on regression of coronary atherosclerosis. The ASTEROID trial. JAMA 2006;295:1556–1565.
9. Ridker PM, Danielsom E, Fonseca FA, et al. Rosuvastatin to prevent vascular events in men and women with elevated C-reactive protein (JUPITER). N Engl J Med 2008;DOI:10.1056/NEJMoa0807646. Avaiable at: http://www.nejm.org