Výskyt alergických onemocnění v rozvinutých zemích stále stoupá a představuje proto zásadní zdravotní problém. Podle některých studií mohou probiotika svým vlivem na imunitní systém ovlivnit riziko vzniku alergických chorob. Nově byla publikována metaanalýza studií zkoumajících vliv užívání probiotik gravidními či kojícími ženami nebo podávání probiotik dětem v kojeneckém věku na pozdější výskyt alergií.
Metaanalýza byla publikována v časopise Journal of allergy and clinical immunology. Z 2403 publikovaných článků na toto téma autoři vybrali 29 klinických randomizovaných studií, splňujících stanovená kritéria pro kvalitu. Ve studiích byly užívány různé probiotické baktérie. Výsledky hodnocení ukázaly, že podávání probiotik snižuje výskyt atopického ekzému, pokud jsou probiotika užívána těhotnými ženami během posledního trimestru gravidity (relativní riziko [RR], 0.71; 95% CI, 0.60-0.84), pokud jsou užívána kojícími matkami (RR, 0.57; 95% CI, 0.47-0.69), případně pokud jsou podávána dětem v kojeneckém věku (RR, 0.80; 95% CI, 0.68-0.94).
Jako nejúčinnější se ukázalo podávání kojícím matkám. Je třeba připomenout, že některé klinické studie svědčí i pro účinnost probiotik při snižování výskytu dalších alergických onemocnění; uvedená metaanalýza doložila specificky význam podávání probiotik pro snížení výskytu atopického ekzému. Je třeba ovšem vzít v úvahu, že právě děti s atopickým ekzémem mají zvýšené riziko rozvoje dalších alergických projevů v pozdějším věku. Riziko rozvoje astmatu je u dětí s atopickým ekzémem až čtyřnásobně větší než u dětí běz známek ekzému. Zvláště v případě, kdy se atopický ekzém objeví do dvou let věku dítěte a jedná se o těžkou formu, je riziko vysoké. I tyto souvislosti je třeba brát v úvahu při posuzování významu podávání probiotik pro prevenci alergií.
---
Probiotics for the prevention of allergy: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Cuello-Garcia CA, Brožek JL, Fiocchi A, et al. J Allergy Clin Immunol 2015, in press. DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.jaci.2015.04.031.