Luivac: profil léčivého přípravku

Luivac: profil léčivého přípravku Většina onemocnění (a mohou to být i choroby závažnějšího charakteru) vzniká v důsledku oslabeného imunitního systému. Lidský organismus se vlivem stresu, civilizačních faktorů i opakovaných onemocnění vyčerpává a objevují se problémy. Počet lidí s narušenou funkcí imunitního systému se stále zvyšuje.
Pojmem imunomodulace rozumíme medicínskou intervenci do imunitního systému zaměřenou pozitivním směrem, tj. ve smyslu ochrany organismu, reparace odchylek, případně stimulaci dílčích mechanismů imunity, s cílem udržet integritu a homeostázu organismu.
Imunomodulátory představují značně nehomogenní skupinu látek a často je obtížná i jejich farmaceutická definice. Stejně tak je obtížné definovat mechanismus jejich účinku.
Klíčovým prvkem v mechanismu účinku bakteriálních imunomodulátorů je patrně aktivace nespecifické etáže imunitního systému založená na rozpoznání patogenních motivů. Literární údaje dokládají, že bakteriální imunomodulaci použil poprvé koncem minulého století Američan Coley.
Sliznice horních cest dýchacích přichází jako první do styku s nákazami vyvolanými různými původci z vnějšího prostředí. I když je tato první obranná linie na ochranu dýchacích cest dobře vybavena, může být za určitých okolností prolomena.
Infekce horních a dolních cest dýchacích jsou v současné populaci velmi rozšířené, a předcházení těmto onemocněním je tématem, které zajímá nejširší veřejnost.
Nejčastějším onemocněním nosní sliznice je rinitida se zánětlivou reakcí na nespecifické bakterie nebo dráždivé látky. Příznaky jsou charakteristické - nosní obstrukce, čirý výtok z nosu, bolest hlavy, kýchání, ztráta čichu, systémové příznaky. Akutní sinusitida je častým sekundárním projevem po nosní infekci. Jednostranné příznaky se objevují 3 - 4 dny po běžném nachlazení. Nedostatečně léčená akutní sinusitida může přejít do formy chronické. Tonzilitida a faryngitida probíhají často současně, protože obě postižené struktury jsou uloženy blízko sebe. Faryngitidu doprovází často také rinitida. Bakteriální tonzilitida se klinicky manifestuje zarudlými tonzilami, horečkou (39 - 40 °C), astenií a myalgií, citlivými a bolestivými podčelistními lymfatickými uzlinami. Larynx bývá často postižen infekčními chorobami. Akutní laryngitida se projevuje chrapotem a ztrátou hlasu, různými stupni pocitu suchosti a palčivosti a dušností v důsledku erytému hrtanu (častá a nebezpečná u dětí, ojedinělá v dospělém věku). Chronická bronchititida je definována jako chronická bronchiální hypersekrece s každodenním kašlem a vykašláváním po dobu nejméně 3 měsíců v roce, alespoň dva po sobě následující roky a za absence jiného bronchopulmonálního onemocnění. Příznaky jsou ranní produktivní kašel, zkrácené dýchání a časté superinfekce. Častým infekčním onemocněním, zejména u dětí, je otitis media doprovázená bolestí v uchu, zvýšenými teplotami a rizikem rozvoje dalších komplikací.
Imunomodulans Luivac (Sankyo) obsahuje bakteriální lyzáty nejčastějších původců těchto běžných infekčních onemocnění, které svým antigenním působením stimulují obranné schopnosti systému slizniční imunity.

Charakteristika

Přípravek Luivac obsahuje v jedné tabletě 3 mg lyzátu ze 7 bakterií - Staphylococcus aureus, Streptococcus mitis, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Klebsiella pneumoniae, Branhamella catarrhalis a Haemophillus influenzae (1 x 1 mld. buněk). Účinek je založen na posílení imunitního systému. V průběhu léčby se účinné látky dostávají do kontaktu s lymfatickými buňkami ve sliznicích a v určitém rozsahu je stimulují. Dochází k posílení některých nespecifických obranných mechanismů organismu, čímž se snižuje počet infekčních onemocnění, jejich průběh se zmírňuje a zkracuje se doba trvání onemocnění. Významným přínosem je také snížení spotřeby antibiotik.
K indukci imunitní odpovědi ve sliznici dýchacích cest dochází pomocí stimulace lymfocytů v Peyerových placích. Bakteriální lyzát obsažený v Luivacu má výhodné antigenní složení. Po polknutí tablety a jejím rozpuštění je antigen transportován M-buňkami sliznice tenkého střeva. Antigen vstupuje do Peyerových plaků, kde jsou stimulovány B-lymfocyty. Aktivované lymfocyty jsou dopraveny krevním oběhem a lymfatickými cestami do sliznice dýchacích cest, kde jsou deponovány. Po kontaktu s antigenem bakterií, které se vyskytují ve vnějším prostředí, se začnou tvořit příslušné protilátky. Důsledkem je pokles četnosti, závažnosti a délky infekcí.

Indikace

Užívání se doporučuje u recidivujících infekcí dýchacích cest (rýma, záněty dutin, katary horních cest dýchacích, záněty průdušek), a dále u chronických infekcí středního ucha.

Nežádoucí účinky a kontraindikace

Přípravek je obecně velmi dobře snášen a v průběhu léčby nebyly popsány žádné závažné nežádoucí účinky. Ojediněle se u některých pacientů mohou vyskytnout lehké žaludeční nebo střevní obtíže (nevolnost, nucení na zvracení, průjem), vzácně kožní reakce.
Kontraindikací léčby jsou akutní žaludeční a střevní onemocnění. Přípravek není vhodné používat během těhotenství, lze jej však podávat v období kojení.

Dávkování a způsob podání

Obvykle se podává jednou denně 1 tableta dospělým i dětem, a to ráno nalačno s malým množstvím tekutiny. Luivac se užívá 28 dní a po měsíční přestávce je vhodné pokračovat opakovanou 28denní kúrou. Léčba se obvykle zahajuje při stavech bez akutní infekce, v případě infekčního onemocnění nenahrazuje léčbu antibiotiky, lze ji však s nimi kombinovat.


Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP. Profil přípravku zpracován kolektivem autorů vedeným profesorem MUDr.Janem Švihovcem, DrSc., s využitím odborné literatury a SPC dle poslední revize.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.