Nová alternativa hormonální substituce v menopauze

Nová alternativa hormonální substituce v menopauze I v ordinaci praktika se lékař může setkat s tím, že stesky a obtíže pacientky nelze jednoznačně zařadit do jasné nosologické jednotky. Jde-li o ženu mezi 45. a 55. rokem věku, pak je možné, že společnou příčinou vyjmenovaných a často velmi nesourodých příznaků může být nastupující klimakterium.
Hormonální změny v menopauze jsou spojeny se zástavou ovulace, a tím i s koncem ovariální produkce nejprve progesteronu, poté i estrogenu. Současně s tím se zpětnovazebným vlivem zvyšují hladiny gonadotropinů. Pro laboratorní diagnostiku menopauzy je typické zvýšení FSH a významné snížení 17-beta estradiolu. Laboratorně prokázaný hypoestrinismus však nemusí vůbec korelovat s tíží vegetativních klimakterických obtíží. Nejčastějšími stesky bývají návaly horka, noční pocení, poruchy spánku, deprese, nesoustředěnost, změny nálad, emoční labilita, bolesti hlavy, závratě, bolesti kloubů a páteře, palpitace, poruchy libida, obtíže s udržením moči, suchost sliznic a mnoho dalších.

Žena kolem 50. roku života zvládá obvykle několik ?profesí? současně: je partnerkou, matkou, snaží se obstát v profesní konkurenci, děti jí odcházejí z domova a mění se léty zaběhaný rodinný styl života. Stárnou rodiče a mohou začít přibývat choroby.
Proto neléčené příznaky klimakteria mohou prohloubit již tak nastávající životní krizi středních let, kdy si žena může hlouběji uvědomovat i urychlené stárnutí a snížení osobní atraktivnosti.

První volbou v této situaci je hormonální substituční terapie - HST (HRT, hormone replacement therapy), která je kauzální a poměrně rychle odstraňuje estrogenní deficit a s ním i vegetativní obtíže. Příznivě ovlivňuje také další dlouhodobé následky estrogen-deficitního syndromu. V naší populaci je však stále poměrně mnoho žen, které z nejrůznějších důvodů klasickou hormonální substituci odmítají. Jiné ženy ji pro závažné zdravotní kontraindikace užívat nemohou.

Již od roku 1997 je proto kromě HRT věnována pozornost i fytohormonům. Je známo, že asijské ženy mají významně menší výskyt klimakterických vegetativních obtíží, ale i karcinomu prsu. V této populaci je též menší incidence kardiovaskulárních chorob a osteoporózy. Je to vysvětlováno významným podílem sóji, bohaté na fytoestrogeny, ve stravě. Rostlinné látky podobné estrogenům se vyskytují nejen v sóji, ale i v červeném jeteli a ve chmelu. Obsah fytoestrogenů byl dosud detekován v 300 různých rostlinách.
Fytoestrogeny se od fytohormonů liší tím, že kromě estrogenního účinku mají i účinek antiestrogenní. To lze využít právě tam, kde je klasická HRT kontraindikována s ohledem na estrogenní aktivitu v prsní a endometriální tkáni. Bioaktivita fytoestrogenů co do rizika vzniku karcinomu endometria je v porovnání se 17-beta estradiolem velmi nízká. Fytoestrogeny lze proto zařadit mezi látky podobné selektivním modulátorům estrogenových receptorů (SERM). Odstraňují vegetativní příznaky a zlepšují lipidový profil, chovají se jako ?slabé? estrogeny. Mohou mít i příznivý účinek na snížení rizika kolorektálního karcinomu.

Také proto se do popředí odborného zájmu dnes dostala rostlina červený jetel (Trifolium praetense L.), dříve opomíjená luční bylina s využitím jen v zemědělství. Obsahuje totiž čtyři druhy aktivních isoflavonů (biochanin A, formononetin, genistein a daidzein), jejichž biologická role je velmi důležitá. Genomový účinek isoflavonů je zprostředkován vazbou na estrogenové receptory s následným estrogenním a antiestrogenním účinkem. Výhodou isoflavonů je skutečnost, že jako slabé estrogeny chrání kost, mohou mít kardioprotektivní účinky a snižují projevy vegetativního klimakterického syndromu, přičemž neindukují hormonálně podmíněné nádory. Od května 2002 je na trhu menoflavon, extrakt z červeného jetele, standardizovaný na obsah 40 mg isoflavonů v jedné tobolce. Obsahuje všechny čtyři aktivní isoflavony ve vysoké biologické dostupnosti. Je vyroben z červeného jetele, pěstovaného speciálně pro tyto účely v čistém alpském prostředí. Jeho velmi dobrá účinnost v léčbě klimakterických symptomů byla prokázána ve dvojitě slepé klinické studii. Všechny isoflavony menoflavonu jsou v aktivní, biologicky dobře dostupné formě, a jsou tudíž resorbovány rychleji než isoflavony ze sóji. Rovněž koncentrace estrogenní aktivity je značně vyšší než u srovnatelných přípravků a potravinových doplňků. Významná je signifikantně vyšší aktivita k estrogenním beta-receptorům než k alfa-receptorům, což znamená ochranu prsu a endometria. Proto se účinek menoflavonu blíží moderním přípravkům SERM (ze skupiny selektivních modulátorů estrogenového receptoru). Dále jsou studovány a zatím pozitivně hodnoceny kanceroprotektivní a antioxidační vlastnosti isoflavonů.

Tak zvaný západní životní styl s sebou nese zvýšené riziko obezity, kardiovaskulárních chorob, osteoporózy a četnější incidenci karcinomů. Délka života se přitom stále prodlužuje. Nástup klimakteria a s ním i výskyt civilizačních chorob však kulminuje stále kolem 50. roku věku. Zvláště estrogen-deficitní syndrom, jemuž jsou vystaveny ženy po menopauze, je příčinou zvýšené morbidity a mortality. Současná společnost začíná hledat své kořeny v návratu k přírodě. Proto zažíváme i určitou renesanci přírodních léčiv. Přípravky rostlinného původu s protektivními vlastnostmi estrogenů patří už rovněž do moderní medicíny dnešních dnů. Nabízejí možnost účinně léčit nepříjemné klimakterické obtíže, a zvýšit tak kvalitu života. Zdá se, že jejich účinky jsou mnohem širší a dlouhodobější.

Nový přípravek menoflavon nemá zdravotní kontraindikace, a proto je volně prodejný v lékárnách. Takové rozšíření rejstříku alternativních přírodních přípravků mohou tedy přivítat nejen gynekologové, ale i lékaři všech odborností.

Literatura:

Donát J. Hormony zelené medicíny. Klimakt Medicína 2001;6(3):35-38.
Donát J. Hormony zelené medicíny. Klimakt Medicína 2001;6(4):33-36.
Šormová I. Hormony zelené medicíny. Klimakt Medicína 2002;7(2):21-23.
Stonek F, Lass H, Sator M, Gruber D, Metka M, Huber IC. Comparative double-blind, cross-over study of efficacy of red clover extract (RCE 40) versus placebo in the treatment of menopausal symptoms. Univ of Wienna, Dept of Gyn Endocrin.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.