Nutriční suplementy s ergogenními fytosložkami: nová studie

Nutriční suplementy s ergogenními fytosložkami: nová studie

Od roku 2004, kdy americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zakázal užívat extrakt z rostlin rodu chvojníků (Ephedra) v potravinových doplňcích, propagují výrobci suplementů určených sportovcům řadu jiných fytosložek údajně zlepšujících fyzickou výkonnost. Mezi tyto "ergogenní" složky patří extrakt z rostliny Rauwolfia vomitoria, kofeinu podobná sloučenina methylliberin, parciální beta2-agonista halostachin, rostlinný steroid turkesteron a noradrenalinu podobný oktopamin. Problémem suplementů s těmito látkami se zabývala nová studie v časopise JAMA Network Open.

Výrobci suplementů tyto uvedené složky propagují pro jejich stimulační nebo anabolické účinky. FDA dosud neschválila tyto komponenty k používání jako složky nutričních suplementů ani z hlediska účinnosti ani bezpečnosti. Inspekce FDA navíc zjistily, že výrobci doplňků často ani nedodržují základní výrobní standardy, jako je stanovení identity, čistoty nebo složení konečného produktu. Vzhledem k potenciálně komplexním fyziologickým účinkům produktů a obavám ohledně kvality výroby autoři uvedené studie, publikované v časopise JAMA Network Open, vyšetřovali spolehlivost označování doplňků stravy, deklarujících obsah uvedených složek, včetně posouzení kvantitativního.

Bylo analyzováno 57 nutričních suplementů s deklarovaným obsahem některé z uvedených složek (13 s R.vomitoria; 21 s methylliberinem; 8 a turkesteronem; 7 s halostachinem; a 8 s oktopaminem). Výsledky byly dosti pestré v mnoha směrech, a prokázaly značnou nespolehlivost označování nutričních suplementů tohoto typu. 23 z 57 výrobků (40 %) neobsahovalo žádné detekovatelné množství některé ze složek, deklarovaných na obalu. Ale i u produktů které obsahovaly na obalu uvedené složky v detekovatelném množství, se skutečná kvantita těchto složek často neshodovala s množstvím, uvedeným na obalu: naměřená hodnota se pohybovala od 0,02 % do 334 % množství uvedeného na etiketě. Šest z 57 výrobků (11 %) neobsahovalo u některých komponent ani desetinu množství uvedeného na etiketě.

U sedmi z 57 produktů (12 %) bylo zjištěno, že obsahuje minimálně 1 složku zakázanou FDA. Ve zkoumaných suplementech bylo nalezeno pět různých sloučenin zakázaných FDA, včetně 4 syntetických stimulantů, 1,4-dimethylamylaminu, deterenolu, octodrinu, oxilofrinu a omberacetamu. Jeden produkt obsahoval dokonce 4 různé zakázané přísady zároveň. Téměř 90 % zkoumaných doplňků stravy neuvádělo na obalu přesně složky nalezené v produktech a 12 % produktů obsahovalo přísady zakázané FDA.

Dřívější studie doplňků stravy, která proběhla ještě před zákazem užívání extraktu z chvojníku jako komponenty nutričních suplementů agenturou FDA zjistila, že 6 z 12 produktů (50 %) obsahovalo chvojník v množství do 10 % deklarované kvantity; údaje na obalu tedy neodpovídaly skutečné obsažené kvantitě. V jiné studii, zaměřené na obsah kofeinu ve "sportovních" suplementech, se ukázalo, že 9 z 20 produktů (45 %) obsahuje maximálně 10 % kvantity, uvedené na etiketě.

V citované nové studii v časopise JAMA Network Open, která je první, která kvantifikuje uvedených pět fytosložek, pouze u 11 % produktů souhlasilo označení se skutečným obsahem těchto složek, přičemž ale tyto produkty obsahovaly i některé z 5 dalších složek zakázaných agenturou FDA, včetně neschváleného léčiva dostupného v Rusku (omberacetam), 3 léčiv dříve dostupných v Evropě (octodrin, oxilofrin a deterenol) a jednoho léčiva, které nebylo nikdy v žádné zemi schváleno (1,4-dimethylamylamin).

Studie ukázala, že označování velké části doplňků stravy neodpovídá skutečnému obsahu uvedených složek ani po kvalitativní ani kvantitativní stránce. Protože šlo v této studii především o suplementy, které deklarovaly jako hlavní účinek zvýšení fyzické výkonnosti, je třeba připomenout, že Světová antidopingová agentura (World Anti-Doping Agency, WADA) upozorňuje právě z důvodu nespolehlivosti označování těchto přípravků, že sportovec ve vrcholových soutěžích, pokud se rozhodne užívat doplněk stravy, činí tak vždy pouze na vlastní odpovědnost.

---

Cohen PA, Cahula B, Katragunta K, et al. Presence and quantity of botanical ingredients with purported performance-enhancing properties in sports supplements. JAMA Netw Open 2023;6(7):e2323879. doi:10.1001/jamanetworkopen.2023.23879.

Autor

MUDr. Pavel Kostiuk, CSc.
MUDr. Pavel Kostiuk, CSc.
Edukafarm, Praha
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.