Od roku 2004, kdy americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zakázal užívat extrakt z rostlin rodu chvojníků (Ephedra) v potravinových doplňcích, propagují výrobci suplementů určených sportovcům řadu jiných fytosložek údajně zlepšujících fyzickou výkonnost. Mezi tyto "ergogenní" složky patří extrakt z rostliny Rauwolfia vomitoria, kofeinu podobná sloučenina methylliberin, parciální beta2-agonista halostachin, rostlinný steroid turkesteron a noradrenalinu podobný oktopamin. Problémem suplementů s těmito látkami se zabývala nová studie v časopise JAMA Network Open.
Výrobci suplementů tyto uvedené složky propagují pro jejich stimulační nebo anabolické účinky. FDA dosud neschválila tyto komponenty k používání jako složky nutričních suplementů ani z hlediska účinnosti ani bezpečnosti. Inspekce FDA navíc zjistily, že výrobci doplňků často ani nedodržují základní výrobní standardy, jako je stanovení identity, čistoty nebo složení konečného produktu. Vzhledem k potenciálně komplexním fyziologickým účinkům produktů a obavám ohledně kvality výroby autoři uvedené studie, publikované v časopise JAMA Network Open, vyšetřovali spolehlivost označování doplňků stravy, deklarujících obsah uvedených složek, včetně posouzení kvantitativního.
Bylo analyzováno 57 nutričních suplementů s deklarovaným obsahem některé z uvedených složek (13 s R.vomitoria; 21 s methylliberinem; 8 a turkesteronem; 7 s halostachinem; a 8 s oktopaminem). Výsledky byly dosti pestré v mnoha směrech, a prokázaly značnou nespolehlivost označování nutričních suplementů tohoto typu. 23 z 57 výrobků (40 %) neobsahovalo žádné detekovatelné množství některé ze složek, deklarovaných na obalu. Ale i u produktů které obsahovaly na obalu uvedené složky v detekovatelném množství, se skutečná kvantita těchto složek často neshodovala s množstvím, uvedeným na obalu: naměřená hodnota se pohybovala od 0,02 % do 334 % množství uvedeného na etiketě. Šest z 57 výrobků (11 %) neobsahovalo u některých komponent ani desetinu množství uvedeného na etiketě.
U sedmi z 57 produktů (12 %) bylo zjištěno, že obsahuje minimálně 1 složku zakázanou FDA. Ve zkoumaných suplementech bylo nalezeno pět různých sloučenin zakázaných FDA, včetně 4 syntetických stimulantů, 1,4-dimethylamylaminu, deterenolu, octodrinu, oxilofrinu a omberacetamu. Jeden produkt obsahoval dokonce 4 různé zakázané přísady zároveň. Téměř 90 % zkoumaných doplňků stravy neuvádělo na obalu přesně složky nalezené v produktech a 12 % produktů obsahovalo přísady zakázané FDA.
Dřívější studie doplňků stravy, která proběhla ještě před zákazem užívání extraktu z chvojníku jako komponenty nutričních suplementů agenturou FDA zjistila, že 6 z 12 produktů (50 %) obsahovalo chvojník v množství do 10 % deklarované kvantity; údaje na obalu tedy neodpovídaly skutečné obsažené kvantitě. V jiné studii, zaměřené na obsah kofeinu ve "sportovních" suplementech, se ukázalo, že 9 z 20 produktů (45 %) obsahuje maximálně 10 % kvantity, uvedené na etiketě.
V citované nové studii v časopise JAMA Network Open, která je první, která kvantifikuje uvedených pět fytosložek, pouze u 11 % produktů souhlasilo označení se skutečným obsahem těchto složek, přičemž ale tyto produkty obsahovaly i některé z 5 dalších složek zakázaných agenturou FDA, včetně neschváleného léčiva dostupného v Rusku (omberacetam), 3 léčiv dříve dostupných v Evropě (octodrin, oxilofrin a deterenol) a jednoho léčiva, které nebylo nikdy v žádné zemi schváleno (1,4-dimethylamylamin).
Studie ukázala, že označování velké části doplňků stravy neodpovídá skutečnému obsahu uvedených složek ani po kvalitativní ani kvantitativní stránce. Protože šlo v této studii především o suplementy, které deklarovaly jako hlavní účinek zvýšení fyzické výkonnosti, je třeba připomenout, že Světová antidopingová agentura (World Anti-Doping Agency, WADA) upozorňuje právě z důvodu nespolehlivosti označování těchto přípravků, že sportovec ve vrcholových soutěžích, pokud se rozhodne užívat doplněk stravy, činí tak vždy pouze na vlastní odpovědnost.
---
Cohen PA, Cahula B, Katragunta K, et al. Presence and quantity of botanical ingredients with purported performance-enhancing properties in sports supplements. J