O plánu Japonska věnovat dalším zemím favipiravir informovala japonská tisková agentura Kjódó. Favipiravir vyrábí japonská společnost spadající pod koncern Fujifilm Holdings. Společnost vlastní klinické testování spustila koncem března. „Se zeměmi, které mají zájem, budeme mezinárodně pracovat na klinickém výzkumu Aviganu,“ uvedl japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi. V dvacítce zemí, které lék obdrží, je kromě Česka také Bulharsko, Indonésie, Írán, Barma, Saúdská Arábie a Turecko. Dalších 30 zemí má podle Motegiho o lék zájem, jeho nákup před několika dny oznámilo německé ministerstvo zdravotnictví.
Favipiravir je nukleosidový analog s širokým antivirovým spektrem. Toto širokospektrální antivirotikum bylo testováno mimo jiné i při léčbě eboly při epidemii této nemoci v západní Africe v roce 2014. Laboratorně byla prokázána účinnost proti koronaviru SARS-CoV-2, vyznačuje se relativně nízkou toxicitou. Klinickou účinnost favipiraviru při boji s onemocněním COVID-19 již dříve zaznamenali lékaři v jihočínském Šen-čenu a na univerzitě ve středočínském městě Wu-chan, odkud se koronavirus na konci loňského roku začal šířit. Zabírá hlavně u těch pacientů, kteří mají mírnější projevy nemoci, resp. v jejích časnějších fázích.1
Podle sdělení SÚKL bude tento lék v ČR alokován ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
Byly publikovány předběžné výsledky čínské klinické otevřené nerandomizované studie, v které je srovnávána účinnost a bezpečnost kombinace favipiravir + interferon-alfa s kombinací lopinavir/ritonavir + interferon-alfa u pacientů s COVID-19.2 Favipiravir byl podáván v dávce 1600 mg p.o. 2x denně 1.den, 600 mg p.o. 2x denně 2.-14.den. Interferon-alfa inhalovali pacienti ve formě aerosolu v dávce 5 milionů jednotek 2x denně. V kontrolní skupině byl podáván lopinavir v dávce 400 mg/ritonavir v dávce 100 mg 2x denně po celou dobu léčby, interferon-alfa ve stejné dávce jako ve skupině favipiraviru. Hodnoceny byly změny na CT hrudníku, rychlost clearance viru SARS-CoV-2 a bezpečnost léčby. Před zahájením léčby byla tíže onemocnění u obou skupin (35 pacientů ve skupině favipiraviru, 45 pacientů ve srovnávací skupině) srovnatelná. Výsledky po ukončení léčby ukázaly, že ve skupině favipiraviru došlo k rychlejšímu clearance viru (P < 0.001), výraznějšímu a rychlejšímu zlepšení nálezu na plicích (CT hrudníku) (P = 0.004). Ve skupině favipiraviru bylo méně nežádoucích účinků než v kontrolní skupině. Autoři se domnívají, že předběžné výsledky studie naznačují vyšší účinnost a bezpečnost kombinace favipiravir/interferon-alfa oproti srovnávané kombinaci při léčbě pacientů s COVID-19.2
---
Zdroje: 1. Zpravodajství ČTK; 2. Qingxian C, Yang M, Liu D, et al. Experimental Treatment with Favipiravir for COVID-19: An Open-Label Control Study. Engineering (2020), doi: https://doi.org/10.1016/j.eng.2020.03.007 (Accessed 7.4.2020)
Favipiravir je dispozici k testování v léčbě COVID-19 i v České republice
6.4.2020
Japonsko věnuje dvacítce zemí včetně České republiky antivirotikum favipiravir (přípravek Avigan). Toto antivirotikum, které je nyní ve fázi klinických testů, je podle předběžných výsledků čínské klinické studie účinné v léčbě pacientů s onemocněním COVID-19, způsobeným koronavirem SARS-CoV-2.