EMA ukončila registraci vakcíny Vaxzevria

EMA ukončila registraci vakcíny Vaxzevria

Evropská léková agentura (EMA) oznámila, že na přání společnosti AstraZeneca odebrala registraci proticovidové vakcíně Vaxzevria

EMA vydala toto prohlášení 7. května 2024. Společnost AstraZeneca (AZ) svou žádostí o ukončení registrace vakcíny Vaxzevria v Evropě zahájila proces celosvětového ukončení dostupnosti této očkovací látky. Důvodem má být podle vyjádření  AZ dostatek modernějších vakcín, které jsou účinné na nové mutace koronaviru. Vakcína, která byla vyvinuta společně s Oxfordskou univerzitou, byla třetí nejpoužívanější vakcínou proti covidu-19 na světě s více než 3 miliardami podaných dávek. „Vzhledem k tomu, že od té doby bylo vyvinuto více variant proticovidových vakcín, existuje přebytek dostupných aktualizovaných vakcín,“ uvedla společnost ve svém prohlášení. "To vedlo k poklesu poptávky po vakcíně Vaxzervria, která se již nevyrábí ani nedodává."

Společnost AZ podala žádost o stažení EMA poté, co připustila, že její vakcína „může ve velmi vzácných případech způsobit syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS)“, uvádí The Telegraph. Podle britské lékové agentury MHRA bylo potvrzeno v této souvislosti 445 případů vakcínou indukované imunitní trombotické trombocytopenie (VITT), u 81 postižených s fatálním průběhem. Jak uvedl ve svém článku k tomuto tématu The Telegraph, v této souvislosti bylo vedeno více než 50 občanskoprávních řízení. Přestože společnost uvedla, že probíhající soudní spory nekomentuje, dodala, že více než 30 občanskoprávních řízení bylo „staženo, přerušeno nebo vedlo k příznivým rozsudkům“.

Ve Velké Británii bylo užívání této vakcíny povoleno v prosinci 2020, devět měsíců poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila koronavirovou pandemii. Brzy poté, když se začaly objevovat uvedené nežádoucí účinky, řada zemí omezila použití této vakcíny na mladší osoby nebo je úplně pozastavilo. Kvůli procedurálním problémům americká léková agentura FDA tuto vakcínu nikdy neschválila a v listopadu 2022 společnost AZ své úsilí o schválení vakcíny v USA ukončila.

---

Zdroje:


Dunleavy K. At request of AstraZeneca, Europe suspends marketing authorization of COVID vaccine Vaxzevria. https://www.fiercepharma.com/pharma/request-astrazeneca-europe-suspends-marketing-authorization-covid-vaccine-vaxzevria. Accessed 10.5.2024.

Česká vakcinologická společnost. Stanovisko České vakcinologické společnosti ČLS JEP a Státního ústavu pro kontrolu léčiv k používání a bezpečnosti vektorových vakcín proti covid-19 (Vaxzevria a Janssen). https://www.vakcinace.eu/data/files/downloads/stanoviskocvs_suklkbezpecnostivektorovychvakcin_20_kveten2021.pdf. Accessed 10.5.2024.

Autor

Odborná redakce
Odborná redakce
Edukafarm, Praha
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.