Alzheimerova choroba je hlavní příčinou demence ve vyšším věku. Postihuje přibližně pětinu osob starších než 65 let. Výsledky některých studií naznačovaly souvislost mezi užíváním statinů a zmírněním průběhu či snížením rizika vzniku Alzheimerovy nemoci. Nová klinická studie, publikovaná v časopise Current Alzheimer Research potvrzuje tyto předpoklady. Přinášíme základní informace.
Do prospektivní studie ADAPT (Alzheimer's Disease Anti-inflammatory Prevention Trial), původně zaměřené na předpokládanou protektivní roli protizánětlivě působících nesteroidních antirevmatik, bylo zařazeno celkem 2233 osob ve věku od 70 let výše, u kterých byl po dobu 4 let v šesti centrech v USA každoročně sledován kognitivní status. Osoby, u kterých byl zjištěn kognitivní pokles (mild cognitive impairment, MCI), tj. podezření na demenci, byli podrobně vyšetřeny se zaměřením na diagnostiku Alzheimerovy choroby. Studie sice nepotvrdila protektivní roli antirevmatik (naproxenu a celecoxibu), ale přinesla jiná zajímavá zjištění, která se týkala statinů, jejichž užívání bylo také ve studii zaznamenáváno.
Statiny (inhibitory 3-hydroxy-3-methylglutaryl-coenzyme-A reduktázy) jsou běžně užívány ke snížení plazmatické hladiny cholesterolu u pacientů s hypercholesterolémií. Autoři studie při sledování role statinů vycházeli z dostupných, zčásti epidemiologických klinických studií na téma role statinů v prevenci či zmírnění průběhu Alzheimerovy choroby. Při mapování dosavadních studií na toto téma zjistili, že velká většina studií byla uzavřena zjištěním, že užívání statinů buď zlepšovalo klinický stav u pacientů s Alzheimerovou chorobou anebo snižovalo pravděpodobnost jejího vzniku.
Autoři proto analyzovali souvislost mezi užíváním statinů a vznikem Alzheimerovy choroby u osob zařazených do studie ADAPT. Výsledky této analýzy uveřejnili v samostatném článku (Current Alzheimer Research 2008; 5: 416-421). Výsledky této analýzy ukázaly, že užívání statinů snižovalo o 67% riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Toto snížení rizika bylo statisticky významné. Statiny se tedy ve světle této studie jeví jako léčiva působící na mozkovou tkáň protektivně - snižují pravděpodobnost rozvoje změn, spojených s Alzheimerovou nemocí. Již dřívější studie (viz např. Neurology 2007;69;878-885) ukázaly, že statiny působí proti rozvoji morfologických změn charakteristických pro Alzheimerovu chorobu v mozkových buňkách.
Mechanismy tohoto účinku nejsou zatím zcela objasněny. Mohou k nim přispívat některé prokázané účinky statinů, například protektivní působení na cévní endotel prostřednictvím působení na systém NO-syntetázy, případně i antioxidační, protizánětlivé a protidestičkové působení těchto léčiv. V každém případě je dnes možno uvažovat o úloze statinů v prevenci vzniku Alzheimerovy choroby. Ve světle těchto i dalších studií (například o možné roli statinů v onkologické prevenci) se statiny dnes jeví jako léčiva s širší perspektivou užití, než je současná indikace - hypercholestrolémie.
-------
Sparks DL, Kryscio RJ, Sabbagh MN, et al. Reduced risk of incident AD with elective statin use in a clinical trial cohort. Curr Alzheimer Res 2008;5:416-421.
Martin BK, Szekely C, Brandt J, et al. Cognitive function over time in the Alzheimer's Disease Anti-inflammatory Prevention Trial (ADAPT): results of a randomized, controlled trial of naproxen and celecoxib. Arch Neurol 2008;5:416-421. 2008;65:896-905.
Li G, Larson EB, Sonnen JA, et al. Statin therapy is associated with reduced neuropathologic changes of Alzheimer disease. Neurology2007;69:878-885.
Bifulco M, Malfitano AM, Marasco G. Potential therapeutic role of statins in neurological disorders. Expert Rev Neurother 2008;8:827-837.