Studie ADVANCE byla randomizovaná, multicentrická a kontrolovaná placebem. Bylo do ní zařazeno celkem 11 140 diabetiků, kteří byli randomizováni na podskupinu pacientů, kterým byla ke stávající terapii přidána fixní kombinace dvou antihypertenziv – ACE inhibitoru perindoprilu a diuretika indapamidu (v ČR je tento přípravek dostupný pod názvem Prestarium Combi), a podskupinu placeba.
V obou skupinách byl sledován výskyt závažných kardiovaskulárních příhod, výskyt tzv. mikrovaskulárních – ledvinných a očních diabetických komplikací a mortalita. Po pěti letech sledování se ukázalo, že léčba Prestariem Combi vedla (oproti placebu) k 9% poklesu rizika kardiovaskulárních komplikací. Mortalita z kardiovaskulárních příčin poklesla při léčbě Prestariem Combi oproti placebu o 18 %, celková mortalita bez ohledu na příčinu o 14 %. Důležitým zjištěním je, že příznivý účinek podávání kombinovaného přípravku se projevil nezávisle na přítomnosti hypertenze a na výchozí hodnotě krevního tlaku. Podávání fixní kombinace perindopril/indapamid byla pacienty dobře snášena.
Výsledky studie ADVANCE ukázaly, že rutinní podávání této kombinace diabetikům 2.typu snižuje významně riziko kardiovaskulárních komplikací a mortalitu z kardiovaskulárních a jiných příčin. Pokud by tímto způsobem bylo léčeno po dobu 5 let 79 pacientů, zabránilo by se jednomu úmrtí. Navíc, u pacientů užívajících Prestarium Combi se dosáhlo 14% snížení koronárních příhod a 21% redukce renálních příhod. To znamená, že na každých 75 léčených léčených pacientů po dobu 5 let by se zabránilo jedné koronární příhodě, a na každých 20 pacientů jedné renální příhodě.
"Pokud by byly výsledky studie ADVANCE aplikovány jen na polovinu světové diabetické populace, zabránilo by to 1,5 milionu úmrtí za pět let. Nastal čas pro zvážení rutinního podávání Prestaria Combi pro pacienty s diabetem 2. typu“ komentoval na uvedeném kongresu výsledky profesor John Chalmers, vedoucí pracovník celého projektu z George Institute for International Health (Austrálie).
Lancet 2007; 370: 829–40