Celodenní konference s názvem „Rozhodněte se pro zdravé střevo“ se konala 9.listopadu 2019 v pražském hotelu Jalta. Konferenci uvedl svou prezentací o roli střevního mikrobiomu v ovlivnění lidského zdraví pediatr MUDr. Pavel Frühauf, CSc. Hlavním přednášejícím byl americký odborník na účinky a technologii výroby kolostra Doug Wyatt, který se podrobně zabýval různými aspekty prospěšného působení bovinního kolostra s lipozomálním vstřebáváním na gastrointestinální trakt a na celkový zdravotní stav dětí a dospělých. Konferenci uzavřela PharmDr. Lucie Kotlářová z InPharm Clinic svou prezentací o lipozomální formě vitaminu C. Přinášíme přehled základních prezentovaných témat a informací.
Konference se nezaměřovala pouze na zdraví dospělých, ale výrazně se jí prolínalo téma péče o děti, a to už od prenatálního období. Dalším společným jmenovatelem prezentací byly lipozomální technologie, pomocí nichž se vyrábějí přípravky s vysokou vstřebatelností do organismu.
Hlavním spíkrem byl americký odborník specializující se na bovinní kolostrum a jeho vliv na lidský organismus Douglas A. Wyatt, JD. Na konferenci vystoupil s prezentací na téma „Jak znovuobjevení bovinního kolostra nabízí zdraví a dlouhověkost“. Kolostrum je mateřské mléko, které se tvoří u savců v poslední třetině těhotenství a v prvních dnech po porodu. Oproti zralému mléku je bohatší o celou řadu složek, které podporují ochranu před infekcemi, mají antibakteriální účinky, působí protizánětlivě a hojivě na střevní sliznici. „Kolostrum je to první a nejdůležitější, co může novorozenec dostat. Kolostrum obsahuje např. protilátky proti řadě bakteriálních, vitových a mykotických onemocnění, dále tzv. proteiny bohaté na aminokyselinu prolin, které působí antibakteriálně a protizánětlivě. K dalším složkám kolostra patří antimikrobiálně působící peptidy laktoferin, laktoperoxidázu a lysozym, různé protizánětlivé cytokiny a růstové faktory, které působí na střevo hojivě. Kolostrum slouží především jako ochrana dítěte před infekcemi po narození v prvních dnech života, u dospělých může příznivě ovlivnit imunitní profil jedince, účinkuje prospěšně i při zánětech a poruchách integrity a funkce střeva,“ uvedl Douglas Wyatt. Kolostrum se používalo už v dávných dobách v tradiční medicíně, například ve starověkém Egyptě či Indii. V současnosti jsou prospěšné účinky kolostra doloženy klinickými studiemi, z nichž některé Douglas Wyatt během své přednášky prezentoval. „Lipozomální forma kolostra výrazně zvyšuje jeho vstřebávání, udržuje v organismu jeho vyšší hladinu a biodostupnost, což podporuje integritu střev a imunitní systém,“ představil Douglas Wyatt význam nejmodernější lipozomální technologie výroby. Důležité je, že lipozomálním obalem chráněné proteinové komponenty kolostra nejsou při průchodu žaludkem denaturovány žaludeční šťávou a zachovávají si tak svou účinnost.
MUDr. Pavel Frühauf, CSc. hovořil na téma „Mikrobiom při regulaci střevního zdraví, autoimunitního onemocnění a alergií u dětí a dospělých“. Termínem mikrobiom (nebo mikrobiota) se označuje kombinace prospěšných bakterií, které sídlí v lidském organismu, především ve střevě. Základ mikrobiomu dítě získává během porodu z mikroflóry matčiných porodních cest (pokud se dítě narodí císařským řezem, získává základ mikrobiomu kontaktem s pokožkou matky). Význam střevního mikrobiomu spočívá především v tom, že pomáhá trávit potravu a hraje zásadní roli v rozvoji a kvalitě imunity. Jde o kombinaci mnoha prospěšných bakterií. Základ mikrobiomu dítě získává během porodu z mikroflóry matčiných porodních cest (pokud se dítě narodí císařským řezem, získává základ mikrobiomu kontaktem s pokožkou matky). Význam střevního mikrobiomu spočívá především v tom, že pomáhá trávit potravu a hraje zásadní roli v kvalitě imunity. Jde o kombinaci mnoha prospěšných bakterií. Porucha mikrobiomu, především jeho nízká diverzita, je spojena s mnoha chorobami, k nimž patří autoimunitní choroby, diabetes, obezita, zánětlivá střevní onemocnění či neuropsychiatrické poruchy. Naopak kvalitní mikrobiom a proto i dobře fungující buňky imunitního systému hrají klíčovou roli v prevenci autoimunitních a dalších chorob.
Tématu zdraví dětí se ve své prezentaci věnovala i ředitelka inPharm Clinic PharmDr. Lucie Kotlářová. Ve své přednášce „RosaCelip-LD – od infekcí, chronických zánětů až k nádorům – nové poznatky k vitaminu C s lipozomálním vstřebáváním“ účastníkům konference představila lipozomální vitamin C speciálně vyvinutý pro děti (Lipo C Askor Junior), který umožňuje vysokou vstřebatelnost vitaminu C a tím dostupnost pro antioxidační ochranu buněk, zejména imunitního a nervového systému, a zároveň je šetrný k zažívacímu ústrojí. Kombinace vitaminu C a šípku s lipozomálním vstřebáváním přináší pro dětského pacienta skloubení tradičních přístupů a moderních technologických postupů. Důležitou součástí přednášky Lucie Kotlářové byly také výsledky sledování hladin vitaminu C v moči pacientů před a v průběhu léčby na inPHARM CLINIC pomocí diagnostických proužků Uro C Kontrol. „Zatímco pouze u 14 procent nových pacientů jsme naměřili dostatečnou hladinu vitaminu C, v průběhu léčby se jejich poměr zvýšil na 63 procent,“ uvedla ředitelka inPharm Clinic s tím, že mezi říjnem 2017 a letošním červencem proběhlo celkem 3496 měření.
Další informace o účincích kolostra jsou dostupné zde.
(eve)