Siofor (metformini hydrochloridum): profil léčivého přípravku

Siofor (metformini hydrochloridum): profil léčivého přípravku Prevalence diabetes mellitus (DM) stále stoupá. Většinu postižených (kolem 91 %) tvoří pacienti s DM 2. typu. Pro toto onemocnění je charakteristická kombinace dvou metabolických poruch: rezistence některých tkání, především kosterního svalu, tukové tkáně a jater, vůči vlivu inzulinu a porušené sekrece inzulinu B-buňkami Langerhansových ostrůvků pankreatu. Výsledkem souhry těchto poruch je hyperglykémie.

DM 2. typu se klinicky projevuje nejčastěji v dospělosti, většinou ve věku nad 40 let. Výskyt DM 2. typu mívá familiární povahu a ve značném procentu případů se zároveň objevuje sklon k obezitě. Patogeneze diabetu 2. typu je heterogenní. Významnou roli mají nesporně genetické faktory, které vytvářejí předpoklady jak pro rezistenci buněk vůči inzulinu, tak pro poruchu sekrece inzulinu v pankreatu.
Základem léčby DM 2. typu je snaha udržovat optimální metabolickou kompenzaci a působit proti vzniku a rozvoji dlouhodobých cévních komplikací diabetu. Zásadní roli v léčbě DM 2. typu hrají kromě dietních a režimových opatření perorální antidiabetika. Předpokladem jejich účinnosti je přítomnost inzulinu v organismu. Rozvoj znalostí o patofyziologii diabetu a rozšiřující se paleta dostupných léčiv umožnily postupně větší diferenciaci terapie na podkladě individuální povahy metabolických odchylek u konkrétního pacienta. V současné době rozlišujeme pět skupin perorálních antidiabetik: deriváty biguanidů, deriváty sulfonylurey, nesulfonylureová sekretagoga, inhibitory alfa-glukosidáz a thiazolidindiony. Prvními perorálními antidiabetiky, která byla využita v terapii, byla léčiva ze skupiny derivátů sulfonylurey. Poměrně dlouho užívaný zástupce skupiny biguanidů metformin, který patří mezi potenciátory inzulinového účinku v játrech a periferních tkáních, si podržel své místo mezi perorálními antidiabetiky i po rozšíření spektra těchto léčiv v 90. letech o další lékové skupiny (inhibitory alfa-glukosidáz, glinidy, které stimulují prandiální sekreci inzulinu jiným mechanismem než deriváty sulfonylurey, a thiazolidindiony). Jedním z přípravků obsahujících metformin a dostupných na našem trhu je Siofor (Berlin-Chemie).

Charakteristika

Metformin je perorální antidiabetikum ze skupiny biguanidů. Snižuje inzulinovou rezistenci na úrovni jater a svalu. Utilizace glukózy se tak zvyšuje až o 20 - 50 % stimulací glykoneogeneze, produkcí jaterních triglyceridů z glukózy a podporou vychytávání glukózy svalem na úrovni jak receptorové, tak postreceptorové. Tento účinek metforminu se projevuje bez současného vzestupu koncentrace inzulinu (spíše je tendence k poklesu), což je důležité u hyperinzulinemických obézních osob. Koncentrace celkového cholesterolu se výrazněji nemění, zvyšuje se však podíl složky obsažené v částicích HDL. Snižování glykémie se projevuje zejména u pacientů s hyperglykémií, kdežto vliv na koncentrace lipidů se projevuje i u osob bez známek diabetu. K jiným přínosným účinkům metforminu patří podpora snižování tělesné hmotnosti. Přispívá k tomu snížení koncentrace inzulinu, určité anorektické působení, zvýšená spotřeba glukózy ve střevě a další účinky. Metformin dále přispívá k úpravě hyperkoagulačního stavu, charakteristického pro diabetes. Kromě toho zlepšuje reaktivitu cévního endotelu na vazodilatační stimuly a průtok krve kapilárním řečištěm. Působí na hlavní komponenty syndromu inzulinové rezistence - pozitivně ovlivňuje účinek inzulinu, hyperlipoproteinémii, obezitu, hypertenzi a hyperfibrinogenémii. U osob s porušenou glukózovou tolerancí snižuje podávání metforminu riziko vzniku manifestního diabetu.
Metformin je osvědčené perorální antidiabetikum s ověřenou účinností. Výhodou oproti novějším thiazolidindionovým derivátům je dlouhodobá klinická zkušenost s jeho užíváním v léčbě DM 2. typu a nižší cena. Představuje léčivo první volby (jako alternativa derivátů sulfonylurey), zejména u obézních pacientů s DM 2. typu. Významná je jeho dobrá snášenlivost a skutečnost, že na rozdíl od některých jiných perorálních antidiabetik nevyvolává hypoglykémii.

Farmakokinetika

Metformin se vstřebává především z tenkého střeva. Biologická dostupnost metforminu je nalačno 50 až 60 %, současný příjem potravy dostupnost snižuje. Po perorální aplikaci 500 až 1 000 mg metforminu je maximální plazmatické koncentrace dosaženo za 2 hodiny po podání, po jídle přibližně o 35 minut později. Na rozdíl od derivátů sulfonylurey se neváže na plazmatické proteiny. Vysoký podíl podaného metforminu se hromadí ve stěně trávicího ústrojí (koncentrace jsou v této lokalizaci až 100krát vyšší než v plazmě), koncentrace v játrech, ledvinách a slinných žlázách jsou přibližně dvakrát vyšší než v plazmě. Metformin neprochází v organismu metabolizací a vylučuje se v nezměněné podobě. Během 12 hodin je močí vyloučeno 90 % léčiva, metformin je secernován v proximálním tubulu. Biologický poločas odpovídá 4,5 až 6 hodinám.

Klinické studie

Výsledky studií ukázaly, že metformin zlepšuje kompenzaci diabetu u pacientů s DM 2. typu léčených i neléčených inzulinem. Dále bylo prokázáno, že podávání metforminu nesnižuje hodnotu glykémie pod hranici euglykémie: metformin lze tedy označit spíše za léčivo působící antihyperglykemicky než hypoglykemicky. Metformin nevyvolává hyperglykémii ani při vysokých dávkách. Výsledky studií dále ukázaly, že metformin snižuje glykémii nalačno u pacientů, u kterých selhala dietoterapie o více než 20 %. Metformin zlepšuje výsledek perorálního glukózového tolerančního testu, denní glykemický profil a upravuje hodnoty glykosylovaného hemoglobinu u pacientů s DM 2. typu s poklesem inzulinémie i beze změny inzulinémie. Dále bylo prokázáno, že metformin je stejně účinný u obézních i neobézních pacientů s DM 2. typu a že antihyperglykemický účinek metforminu není ovlivněn věkem, trváním diabetu, hodnotou glykémie před započetím léčby, bazální koncentrací inzulinu ani tělesnou hmotností. Bazální inzulinémie, inzulinémie po zátěži ani denní glykemický profil se u neobézních i obézních pacientů při podávání metforminu nemění, případně jsou hodnoty lehce sníženy. Řada studií prokázala snížení inzulinové rezistence po podávání metforminu. V některých studiích byl pozorován hypotenzní účinek metforminu, který znamená další výhodu pro pacienty s metabolickým syndromem. Dále bylo prokázáno, že metformin snižuje koncentrace triglyceridů, LDL- a VLDL-frakce cholesterolu a zvyšuje podíl HDL-frakce. Snížení koncentrace triglyceridů je zvláště výrazné u pacientů s hypertriglyceridémií (až o 50 %). Studie UKPDS prokázala, že metformin snižuje u pacientů s DM 2. typu mortalitu i výskyt komplikací. Metaanalýza studií porovnávajících léčbu metforminem a deriváty sulfonylurey ukázala srovnatelné výsledky, pokud jde o pokles glykémie na lačno, postprandiální glykémie a glykosylovaného hemoglobinu. Na rozdíl od derivátů sulfonylurey nezvyšoval metformin u pacientů s DM 2. typu tělesnou hmotnost, u obézních naopak vedl k poklesu hmotnosti. Dále byl prokázán příznivý účinek metforminu na zvýšení celkové fibrinolýzy a účinnost metforminu jako součásti kombinované léčby, například s deriváty sulfonylurey, akarbózou či inzulinem. Podávání metforminu s rosiglitazonem působí synergicky na účinek inzulinu a snižuje glykémii více než podávání jednoho z uvedených léčiv v monoterapii.

Indikace

Podání metforminu je indikováno u pacientů s diabetes mellitus 2. typu, zvláště pokud je spojen s obezitou. Lze jej podávat jako monoterapii, nebo v kombinaci s jinými antidiabetiky, především s deriváty sulfonylurey, akarbózou či případně s inzulinem. Další indikací je podávání u pacientů s DM 2. typu, u kterých selhala monoterapie deriváty sulfonylurey. Výhodné je podávání metforminu obézním pacientům s DM 2. typu pro jeho mírný anorektický účinek a skuktečnost, že metformin nezvyšuje koncentraci inzulinu a nepřispívá ke zvyšování tělesné hmotnosti.

Kontraindikace, nežádoucí účinky

K absolutním kontraindikacím patří přecitlivělost na metformin, těžší dekompenzace diabetu, hyperosmolární kóma či prekóma, gravidita a kojení. Vzhledem k riziku laktátové acidózy jsou kontraindikacemi stavy predisponující k hypoxii - kardiální a respirační insuficience, snížená funkce jater (zpomalený metabolismus laktátu), snížená funkce ledvin (kumulace metforminu), dále celkové zhoršení zdravotního stavu (např. při infekcích, infarktu myokardu). K nežádoucím účinkům patří laktátová acidóza, která se vyskytuje téměř výhradně při nedodržení kontraindikací či při předávkování. Její výskyt činí asi 0,03 případu na 1 000 pacientů a rok (riziko laktátové acidózy lze ve sporných případech snížit vyšetřením koncentrace laktátu v séru, která nemá přesahovat 2 mmol/l). Další nežádoucí účinky jsou méně závažné, například průjem, bolesti břicha. Zpravidla ustupují po vysazení či snížení dávek léku.

Dávkování, způsob podání

Přípravek Siofor je k dispozici v tabletách s obsahem 500 mg a 850 mg metformini hydrochloridum. Léčba se obvykle zahajuje podáváním 1 až 2 tablet po 500 mg, případně 850 mg denně. Maximální denní dávka jsou 3 tablety po 850 mg. U starších pacientů se doporučuje nepřekračovat dávku 1 g denně, rozdělenou do dvou dávek. Přípravek se podává spolu s jídlem či po jídle. Po dobu užívání se nesmí pít alkohol. Předpokladem úspěšné léčby je dodržování dietních a dalších režimových opatření.


Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP.
Další přípravky s obdobným složením: viz databáze AISLP (léčivé přípravky) nebo aktuální verze Remedia Compendium.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.