Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) dokončil přehodnocení zvýšeného rizika amputací při podávání gliflozinů (jedné ze skupin perorálních antidiabetik, užívaných v léčbě diabetu 2.typu) s tím, že toto riziko, pro které bylo původně zahájeno přehodnocování kanagliflozinu, nelze vyloučit u celé lékové skupiny gliflozinů.
Farakovigilační výbor PRAC na základě dostupných údajů doporučuje zahrnout varování o riziku amputace (převážně prstů u nohou) do informací o přípravku těchto léčivých látek a zdůraznit pravidelnou preventivní péči o dolní končetiny. U kanagliflozinu by měla být amputace na dolní končetině zahrnuta mezi méně časté nežádoucí účinky (tj. četnost 1 až 10 případů na 1000 pacientů). Objeví-li se vážné komplikace jako infekce nebo vředy, měl by lékař zvážit vysazení kanagliflozinu.
U pacientů s cukrovkou (zejména těch s doprovodnými srdečními a cévními obtížemi nebo nedostatečně kontrolovanou cukrovkou) je zvýšené riziko vzniku infekce a vředů, které mohou na dolních končetinách vyústit až v amputace, zejména prstů u nohou. Případy takových amputací se objevily ve studiích CANVAS a CANVAS-R a to jak ve skupině pacientů užívajících kanagliflozin, tak ve skupině užívající placebo. Tyto studie stále probíhají a účastní se jich pacienti s vysokým rizikem srdečních komplikací. Mechanismus, který vede k vyššímu riziku amputací během užívání kanagliflozinu, není jasný.
Ve studiích s dalšími látkami ze skupiny gliflozinů - dapagliflozinem a empagliflozinem - se zvýšené riziko amputací nepotvrdilo, avšak vzhledem k omezeným informacím nelze zvýšené riziko vyloučit ani u těchto látek. Studie s kanagliflozinem, dapagliflozinem a empagliflozinem pokračují a očekává se, že přinesou zpřesňující údaje.
Glifloziny blokují v ledvinách bílkovinu zvanou sodíko-glukózový transportér 2 (SGLT2). V průběhu filtrace krve v ledvinách SGLT2 odpovídá za zpětné vychytávání glukózy z moči do krevního oběhu. Zablokování SGLT2 pomocí gliflozinů způsobuje zvýšené vylučování glukózy močí, a tudíž snižování hladiny glukózy v krvi. Mechanismus působení gliflozinů je nezávislý na účinku a hladině inzulínu.
Z přípravků obchodovaných v České republice se závěry přehodnocení vztahují na přípravky INVOKANA (kanagliflozin), FORXIGA (dapagliflozin), JARDIANCE (empagliflozin), VOKANAMET (kanagliflozin + metformin), XIGDUO (dapagliflozin + metformin) a SYNJARDY (empagliflozin + metformin).
Závěry výboru PRAC byly odeslány ke schválení Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky.
U lékové skupiny gliflozinů bylo jž dříve farmakovigilačním výborem PRAC potvrzeno zvýšené riziko diabetické ketoacidózy: zde.
---
Zdroj: Oddělení farmakovigilance SÚKL