19.11.2002
Chronická žilní nedostatečnost dolních končetin (chronic venous insufficiency - CVI) vzniká následkem působení různých patofyziologických mechanismů a projevuje se řadou symptomů, které zhoršují kvalitu života pacientů a ovlivňují jejich společenské i pracovní aktivity. Prevalence všech typů varixů v dospělé západní populaci se pohybuje v rozmezí 25 - 30 % u žen a 10 - 20 % u mužů. Ať jsou varixy patrné, nebo ne, nemocní si vesměs stěžují na celou řadu nepříjemných symptomů - bolest, pocit tíhy v nohou, pálení nohou a otoky.
Patofyziologický proces žilního onemocnění zahrnuje tři hlavní složky: lymfatické cévy, žíly a mikrocirkulaci. Tyto tři systémy jsou vzájemně propojeny; například vysoký žilní tlak, vyvolávající zvýšení kapilární permeability v dané oblasti mikrocirkulačního systému, způsobuje i nadměrnou tvorbu tkáňového moku. Dochází tím k přetížení lymfatických cév a vzniku otoku.
Venofarmaka (venotonika) jsou součástí terapie chronické žilní nedostatečnosti a jako podpůrná léčba se používají také u akutních povrchových i hlubokých tromboflebitid. Působí jednak zvýšením žilního tonu, jednak chrání mikrocirkulaci a příznivě ovlivňují lymfatický systém. Výsledkem terapie je zlepšení žilního návratu, zmírnění otoků a zlepšení okysličení tkání. Tohoto účinku je dosaženo ovlivněním nadměrně fragilní a hyperpermeabilní cévní stěny a stabilizací endotelu díky antiadhezivnímu účinku na leukocyty, jenž vede ke snížení uvolňování mediátorů zánětu. Vlivem na mikrocirkulaci se upravuje zvýšená viskozita krve a zvyšuje se lymfodrenáž.
Za referenční venotonikum je v současné době považován Detralex (Servier) - mikronizovaná, purifikovaná flavonoidní frakce, která působí na všechny tři oblasti postižené žilním onemocněním: žilní tonus, lymfatickou drenáž a mikrocirkulaci. Účinná látka diosmin je navíc mikronizována, což významně zvyšuje její biologickou dostupnost, urychluje nástup účinku a v konečném důsledku zvyšuje i klinický účinek.
Charakteristika
Detralex obsahuje mikronizovanou, purifikovanou flavonoidní frakci: diosmin (90 %) a hesperidin (10 %). Diosmin a hesperidin jsou přírodní flavonoidy s protizánětlivým a venoprotektivním účinkem. Mikronizace spočívá v rozdrcení standardních částic diosminu o velikosti 60 mikronů proudem vzduchu o nadzvukové rychlosti na částečky o průměru menším než 2 mikrony. Plocha styku léčiva se střevní sliznicí se tím 4,5krát zvětší, čímž se dosáhne rychlejšího a účinnějšího vstřebávání. Na základě srovnání urinární exkrece radioaktivně značeného diosminu potvrdila nedávno klinická studie u zdravých dobrovolníků dvojnásobně vyšší absorpci mikronizované formy než nemikronizované formy diosminu.
U člověka po perorálním podání 14C-diosminu bylo zjištěno, že exkrece probíhá převážně stolicí, močí je vylučováno v průměru 14 % podaného množství, biologický poločas eliminace je 11 hodin. Dochází k významné metabolizaci, což se projevuje přítomností různých fenolových kyselin v moči. K nástupu účinku dochází již hodinu po podání první dávky a tento účinek přetrvává po celých 24 hodin.
Detralex má komplexní mechanismus účinku, který byl ověřen řadou klinických studií - významně zvyšuje žilní tonus (potvrzeno pletysmograficky), má přímý stimulační účinek na kontrakci lymfatických cév (testováno in vitro i in vivo), zlepšuje mikrolymfatickou drenáž (významně zmenšuje průměr lymfatických kapilár, snižuje intralymfatický tlak, zvyšuje počet funkčních lymfatických cév). Lymfoscintigraficky byl potvrzen vysoký účinek Detralexu na redukci lymfedému u pacientek po ablaci prsu pro karcinom. Detralex chrání mikrocirkulaci snižováním leukocytární aktivace a inhibicí exprese adhezních endoteliálních molekul.
Při chronické žilní nedostatečnosti Detralex zmírňuje všechny symptomy a známky choroby, zejména zmenšuje otoky a bolest nohou, ovlivňuje trofické poruchy a zlepšuje kvalitu života nemocných. Účinek byl potvrzen i v léčbě nejtěžších stadií CVI, jakými jsou bércové žilní vředy.
V léčbě hemoroidálního onemocnění Detralex přináší rychlou úlevu při akutních atakách, kdy významně zmírňuje zejména rektální krvácení a bolest. Je účinný v léčbě chronických hemoroidů a také při hemoroidálním onemocnění v těhotenství.
Studie RELIEF
Studie RELIEF měla za cíl shromáždit epidemiologické údaje o CVI a posoudit vývoj symptomů a známek u nemocných s CVI - s žilním refluxem nebo bez něho - léčených Detralexem.
Jednalo se o prospektivní, kontrolovanou, klinicko-epidemiologickou, multicentrickou mezinárodní studii, do které bylo zařazeno 5 052 pacientů z 23 zemí světa. Žilní reflux byl přítomen u 43 % pacientů, 80 % tvořily ženy. Žilní reflux byl hodnocen u všech pacientů pomocí kapesního dopplerovského přístroje, příznaky a projevy CVI (pocit tíhy v nohou, pocit napětí v nohou a křeče) pomocí vizuální analogové stupnice (VAS), otok končetin pomocí přístroje měřícího obvod lýtka vždy ve stejné výšce (Leg-O-Meter). Stupeň CVI se určoval dle mezinárodně uznávané klasifikace CEAP. Kvalita života byla hodnocena dle speciálně vytvořeného dotazníku CIVIQ, který posuzuje kvalitu života pacientů s CVI podle čtyř základních dimenzí (sociální, psychologické, fyzické a dimenze bolesti) a také globálně.
Léčba Detralexem (2 tablety denně po dobu 6 měsíců) vedla k významnému příznivému ovlivnění všech příznaků a projevů CVI: pocit tíhy v nohou byl na začátku studie přítomen u 94 % pacientů, na konci studie přetrvával u 52 % pacientů se žilním refluxem a 35 % bez refluxu (p = 0,0001); pocit napětí v nohou se významně zmírnil jak ve skupině se žilním refluxem (z 83 % na 46 %), tak bez refluxu (ze 75 % na 25 %, p = 0,0001); přetrvávání křečí na konci studie uvádělo 14 % pacientů s refluxem a 22 % bez refluxu (p = 0,0001); bylo zaznamenáno signifikantní zmírnění bolesti (p = 0,0001) a bylo rovněž zjištěno významné zmenšení obvodu dolních končetin u pacientů v obou skupinách (p = 0,0001). Po šesti měsících léčby bylo také pozorováno statisticky významné snížení procentuálního podílu pacientů se závažnějším stupněm CVI (p < 0,001). Pomocí dotazníku CIVIQ bylo zjištěno signifikantní zlepšení skóre kvality života pacientů v jednotlivých dimenzích i v globálním indexu.
Indikace
Detralex je indikován k léčbě venolymfatické insuficience s následujícími symptomy:
- pocit tíhy a napětí v nohou;
- ranní výskyt pocitu unavených nohou;
- bolest a otoky dolních končetin.
Druhou významnou indikační oblastí je léčba funkčních symptomů vztahujících se k akutní hemoroidální epizodě a léčba chronických hemoroidů.
Nežádoucí účinky a kontraindikace
Bylo popsáno několik případů lehkých gastrointestinálních (nausea, vomitus, dyspepsie, gastralgie) a neurovegetativních (závratě, bolesti hlavy) nežádoucích účinků, které nevyžadují přerušení léčby.
Kontraindikací je známá nebo předpokládaná přecitlivělost na účinnou látku nebo pomocné látky přípravku.
Dávkování a způsob podání
Léčba venolymfatické insuficience: doporučená dávka je 2 tablety denně užité ráno v průběhu jídla.
Léčba akutního hemoroidálního zánětu: 6 tablet denně (3 tablety ráno a 3 tablety večer) po dobu 4 dnů, poté 4 tablety denně (2 tablety ráno a 2 tablety večer) po dobu 3 dnů. Udržovací dávka je 2 tablety denně užité ráno. Pro léčbu chronických hemoroidů dávkujeme 2 tablety denně.
U nemocných s renální nebo hepatální insuficiencí není nutná změna dávkování.
Tablety se užívají celé v průběhu jídla a zapíjejí se tekutinou. Přípravek je určen dospělým pacientům.
Poznámka: Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP.
Profil přípravku zpracován kolektivem autorů vedeným profesorem MUDr. Janem Švihovcem, DrSc., s využitím odborné literatury a SPC dle poslední revize.