Prostamol (serenoae extractum sirituosum spissum): profil léčivého přípravku

Prostamol (serenoae extractum sirituosum spissum): profil léčivého přípravku Benigní hyperplazie prostaty (benign prostatic hyperplasia - BPH) je onemocnění, které trápí muže středního a vyššího věku od nepaměti. Jde o uzlovité zbytnění prostatické tkáně, které se vyskytuje převážně v periuretrální oblasti a přechodné zóně a postihuje jak její epiteliální, tak i stromální struktury.

Počet mužů s BPH se s prodlužující se délkou života neustále zvyšuje. V mikroskopické formě se onemocnění sice začíná objevovat již asi od 30. roku věku, ale první klinické příznaky se začínají projevovat většinou až po padesátce, i když se s nimi můžeme setkat ojediněle i u jedinců mladších. Odhaduje se, že každý čtyřicetiletý muž, pokud se dožije osmdesáti let, má 29% pravděpodobnost, že se bude muset během svého života podrobit operaci z důvodu BPH. Ve třetí dekádě života se zjišťuje mikroskopicky prokazatelná BPH u 8 % mužů, v páté dekádě u více než 40 %, v šesté kolem 70 % a ve věku nad 80 let ve více než 80 %. BPH je onemocnění, za jehož ?rizikové faktory? bývají často označovány věk a normální vnitřní androgenní prostředí. To je ovšem zjednodušená představa, faktorů je ve hře nepochybně více. V patogenezi je důležitý 5-alfa-dihydrosteron (DHT), intracelulární androgenní metabolit, který vzniká v buňkách prostaty konverzí z testosteronu za přítomnosti enzymu 5alfa-reduktázy a akumuluje se ve tkáni prostaty. V patogenezi BPH se uplatňují cytokiny ze skupiny růstových faktorů (IGF-1, IGF-2), jejichž produkce je prostřednictvím aktivovaných proonkogenů spouštěna vazbou DHT na příslušný buněčný receptor.
Se zvyšujícím se věkem klesá koncentrace androgenů, a koncentrace estrogenů naopak relativně stoupá. Estrogeny estradiol a estriol aktivují DHT-receptory ve stromatu prostaty, přispívají k interakci epitelu s DHT a umožňují růst prostaty. Předpokládá se, že ke vzniku hyperplazie prostaty přispívá indukce zvýšeného počtu androgenních receptorů působením estrogenů a následná zvýšená citlivost tkáně prostaty k dihydrotestosteronu. Podle další hypotézy dochází vzhledem k hormonální nerovnováze ke zvýšení počtu kmenových buněk prostaty, klonální expanzi proliferujících buněk a reaktivaci embryonálního indukčního potenciálu prostaty.
Benigní hyperplazie prostaty se projevuje souborem klinických příznaků, který se původně označoval jako prostatismus, nověji se hovoří o LUTS (low urinary tract symptoms). Onemocnění, která se takto projevují, jsou označována jako LUTD (low urinary tract dysfunction). Jde v podstatě o dvě skupiny mikčních příznaků: obstrukční (obtížné močení, močení tenkým paprskem a na několikrát, pocit nedokonalého vyprázdnění, narůstající močové reziduum až retence moči) a iritační (polakisurie, nykturie a urgentní močení až močová inkontinence).
Terapeutická řešení lze rozdělit do dvou skupin - na chirurgické výkony (většinou je upřednostňována transuretrální resekce prostaty, ale existují ještě další varianty chirurgického řešení BPH) a takzvané alternativní metody, kam patří farmakoterapie, fyzikální léčba a aplikace spirálních výztuh. Z oblasti farmakoterapie jsou v současnosti nejužívanější alfa1-blokátory a inhibitory 5alfa-reduktázy. Jako medikamentózní léčba BPH jsou podávána i stále oblíbenější fytoterapeutika - léky s obsahem extraktů z rostlin. Mechanismus jejich účinku není dosud v úplnosti odhalen, ale jejich příznivý účinek na zlepšení mikčních obtíží při BPH je podložena nejen empiricky, ale i klinickými studiemi. Mezi předpokládané mechanismy působení fytoterapeutik patří vliv na vazbu androgenů na celulární receptory a vliv na konverzi testosteronu. Předpokládají se ještě další, paralelně probíhající mechanismy. Mezi další účinky fytoterapeutik se řadí inhibice syntézy proteinu vázajícího v séru androgeny (sex-hormon binding globulin, SHBG), inhibice růstových faktorů (fibroblastového růstového faktoru - FGF, epidermálního růstového faktoru - EGF, transformujích růstových faktorů - TGF-alfa, TGF-beta), interference se syntézou prostaglandinů v prostatě, protizánětlivý účinek, antiandrogenní účinek inhibicí 5alfa-reduktázy, antiestrogenní účinek blokováním aromatázy, mírný cytotoxický účinek na hyperplastické buňky prostaty. Mnoha studiemi bylo prokázáno zlepšení symptomatologie BPH po fytoterapii. Výhodou fytoterapeutik je minimum nežádoucích účinků. V současnosti jsou podrobována dalšímu výzkumu. Tyto rostlinné extrakty obsahují řadu látek ze skupiny mastných kyselin, alkoholů, sterolů a triterpenů.
Mezi léčiva rostlinného původu používaná v terapii BPH patří extrakty z rostlin Serenoa repens, Urtice Dioica, Pygeum africanum, Populus tremula, Secale cereale, Cucurbita pepo, Echinacea purpurea, Hypoxis rooperi a dalších léčivých bylin. Extrakt ze serenoy pilovité (Serenoa repens) je obsažen v přípravku Prostamol uno (Berlin-Chemie) - 1 tobolka obsahuje 320 mg Serenoae extractum spirituosum spissum (9 - 12 : 1).

Charakteristika

Serenoa pilovitá (Serenoa repens, Arecaceae) je trpasličí ságová palma, která pochází z Ameriky. Používá se sušený plod, jenž obsahuje různé steroidní složky s antiandrogenní a estrogenní aktivitou (např. sitosterol). Lipido-sterolový extrakt obsahuje steroidní frakci, jejíž mechanimus účinku je komplexní a spočívá patrně v inhibici 5alfa-reduktázy a v inhibici tvorby prostaglandinů a leukotrienů.
Jeden z mechanismů působení serenoae extractum je založen na tom, že ke vzniku BPH přispívá androgenní působení dihydrotestosteronu, který vzniká z testosteronu konverzí právě 5alfa-reduktázou. Dihydrotestosteron spouští mechanismus vzniku hypertrofie prostaty vazbou na cytosolický androgenový receptor umístěný uvnitř prostatických buněk. Serenoae extractum působí antiandrogenně inhibicí vazby dihydrotestosteronu na androgenní receptory a snížením aktivity 5alfa-reduktázy. Mezi další možné mechanismy inhibice hypertrofie prostaty působením serenoae extractum patří blokáda vazby prolaktinu ke specifickým receptorům, oslabení zánětlivých procesů inhibicí lipooxygenázy a tvorby derivátů kyseliny arachidonové, inhibice proliferace epiteliálních buněk v prostatě a protiedémový účinek.
Pokud jde o přípravek Prostamol uno, purifikovaný alkoholový extrakt serenoa repens v něm obsažený obsahuje 85 - 95 % mastných kyselin (kyselinu kapronovou, kaprylovou, kaprinovou, laurovou, myristovou, palmitovou, stearovou, oleovou, linolovou, linolenovou, arachidonovou), 0,01 - 0,15 % mastných alkoholů, 0,25 - 0,5 % sterolů a 0,15 - 0,35 % beta-sitosterolu. Množství účinných látek obsažených v tobolkách přípravku Prostamol uno, které je standardizováno a v každé šarži kontrolováno, umožňuje podávání přípravku v jediné denní dávce. (Poznámka: standardizace a kontrola každé šarže je nezbytným požadavkem pro schválení léků Státním ústavem pro kontrolu léčiv - na rozdíl od volně prodejných potravinových doplňků, které toto schválení k léčebnému použití nemají).

Farmakokinetika

Serenoae extractum se po perorálním podání rychle resorbuje. Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo přibližně za 1,5 hodiny po podání Prostamolu uno. Podrobnější farmakokinetické údaje nejsou k dispozici.

Klinické studie

Randomizované klinické studie byly shrnuty v metaanalýze, publikované v roce 2003. Do metaanalýzy bylo zařazeno celkem 21 studií, jejichž délka se pohybovala mezi 4 a 48 týdny. 18 ze zařazených studií bylo dvojitě slepých. Ve srovnání s placebem extrakt ze Serenoa repens ve studiích zlepšoval skóre urologických symptomů a hodnot parametrů průtoku moči. Rozdíl ve prospěch serenoae extractum se projevil, i pokud zlepšení hodnotili samotní pacienti (6 klinických studií). Ve srovnání s finasteriodem (kompetitivním inhibitorem 5alfa-reduktázy typu II) se při aplikaci serenoae extractum prokázalo srovnatelné zlepšení průtoku moči (2 klinické studie). Vedlejší účinky se vyskytovaly při léčbě Serenoa repens minimálně a byly nezávažného charakteru. Četnost přerušení léčby se nelišila výrazněji od placeba (Placebo 7 %, Serenoa repens 9 %).

Indikace

Mikční obtíže spojené s benigní hyperplazií prostaty 1. a 2. stupně.

Nežádoucí účinky a kontraindikace

Přípravek je obvykle dobře snášen. Výjimečně se mohou vyskytnout zažívací obtíže jako tlak v žaludku, nausea a pyróza. Vzhledem k nízké akutní a chronické toxicitě v preklinických studiích nejsou stanovena žádná omezení pro klinické používání. Sledování teratogenity, ovlivnění fertility, mutagenity a kancerogenity neprokázalo žádné toxické účinky.
Dlouhodobé klinické používání potvrdilo nízkou toxicitu přípravku v klinické praxi.
Kontraindikací podávání serenoae extractum je pouze přecitlivělost na složky přípravku. Jiné kontraindikace nejsou známy

Dávkování a způsob podání

Obvykle se podává 1 tobolka denně po jídle pokud možno vždy ve stejnou denní dobu, zapít dostatečným množstvím tekutiny.

Literatura
Wit T, Ishani A, Mac Donald R. Serenoa repens for benign prostatic hyperplasia. In: The Cochrane library, Issue 2, 2003. Oxford: Update Software.

Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP. Další přípravky s obdobným složením: viz databáze AISLP (léčivé přípravky) nebo aktuální verze Remedia Compendium.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.