Omnic (tamsulosin): profil léčivého přípravku

Omnic (tamsulosin): profil léčivého přípravku Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je uzlovité zbytnění prostatické tkáně, které je typicky lokalizováno v oblasti periuretrální. Histologické projevy BHP nacházíme u mužů mezi 20. a 30. rokem věku. Ojedinělé, klinicky významné příznaky, jsou však typické pro věk po 40. roce. Typická BHP se vyskytuje po 50. roce a kulminuje mezi 60. a 70. rokem věku.

Co je příčinou vzniku BHP, dosud nevíme. Pravděpodobné příčiny se kombinují - vliv androgenů, androgenně-estrogenní nerovnováha, neinhibovaná reakce fibroblastů, aktivace kmenových buněk a inhibice apoptózy při poruše funkce telomerázy. BHP se nevyskytuje pouze u chlapců kastrovaných před pubertou (eunuši) a u mužů s familiárním deficitem 5-alfa-reduktázy. 5-alfa-reduktáza 2. typu je odpovědná za konverzi testosteronu na účinnější dihydrotestosteron (jeho vaznost ve tkáni prostaty na androgenní receptor je přibližně10krát pevnější než u testosteronu). Příznaky, kterými muži s BHP trpí, lze didakticky rozdělit na:
vyprazdňovací (dříve obstrukční) - retardace startu mikce, změna paprsku moči, nutnost domočení po mikci, přerušovaná mikce, vznik a nárůst postmikčního rezidua,
jímací (dříve iritační) - polakisurie, nykturie, urgentní močení.
Příznaky mohou být vystupňované do svých extrémních klinických forem - retence moči s obrazem paradoxní ischurie a obrazu urgentní inkontinence. Podle International Continence Society oba dva stavy - zcela rozdílné etiologie - patří mezi inkontinence.
Vzhledem k tomu, že mikce je vysoce subjektivní pocit, stejně jako bolest, je objektivní hodnocení stesků nemocného obtížné. Stejně tak velikost prostaty nekoreluje s obtížemi. Proto se v urologii ujaly dotazníky AUA (American Urology Association), tzv. IPSS (International Prostatic Symptoms Score), které se dnes běžně používají v celé Evropě i u nás. Jde o škálu nejvýznamnějších symptomů vyprazdňovacích a jímacích. Zvláštní kapitolou je hodnocení kvality života. Pomocí těchto dotazníků lze především kontrolovat úspěch terapie. Součet bodů ukazuje na obtíže nemocného a důležitost, kterou jim přikládá. Diagnóza BHP je postavena na vyšetření IPSS, vyšetření prostaty per rectum a stanovení postmikčního rezidua. Ostatní vyšetření jsou výběrová a patří do rukou urologa.
Terapie benigní hyperplazie prostaty je konzervativní (lidové receptury, farmakoterapie), miniinvazivní (transuretrální resekce prostaty, transuretrální incize prostaty, laserové výkony, výkony užívající tepelné energie - hypertermie a termoterapie, užití fokusovaného ultrazvuku a další) a otevřené (operační prostatektomie - suprapubická nebo perineální). Terapie je uvedena v pořadí, ve kterém by nemocnému měla být nabídnuta.
Nejčastějším lidovým doporučením je vyšší, nebo naopak nižší sexuální aktivita muže. Dosud se však neprokázal vliv na velikost prostaty a akceleraci BHP. Z rostlin je v našich podmínkách nejčastěji doporučena vrbovka malokvětá. Z hromadně vyráběných léčiv jsou nejčastější extrakt Pygeum africanum, Serenoa repens, popř. Urtica diodica. Princip účinku fytopreparátů není přesně znám, jsou však známy jednotlivé složky, které, jsou-li podávány izolovaně, vedou ke zlepšení mikce (beta-sitosterol). Inhibitory aromatáz (konverze testosteronu na beta-17-estradiol) nenašly pro vysoké nežádoucí účinky a nízkou účinnost uplatnění na trhu. Stejně tak není doposud zcela jasná role inhibitorů 5-alfa-reduktázy 2. typu (finasterid), ani obou izoenzymů (extr. Serenoa repens). Farmakologicky je zajímavý apoptotický potenciál těchto inhibitorů, avšak v klinické praxi nezaznamenaly větší úspěch (v kombinaci s alfa-lytikem jsou stejně účinné, jako podání alfa-lytika v monoterapii). Indikace při velké prostatě (kde žlázová část tvoří maximálně 20 %) a léčbě trvající 6 a více měsíců, kdy nelze předem definovat respondéry a non-respondéry, je sporná.
Nejúčinnější skupinou léčiv užívaných k terapii BHP jsou inhibitory alfa-adrenaceptorů (alfa-AR). Již v 70. letech Caine prokázal účinek prazosinu na symptomy dolních močových cest (LUTS - lower urinary tract symptoms). Jeho deriváty - doxazosin, terazosin - mají vysokou účinnost na hladkou svalovinu cév a jsou významnými hypotenzivy (alfa-lytika jsou však dle doporučení odborných společností v terapii hypertenze léky 3. volby). Další pokrok představuje syntéza alfuzosinu (zatím poslední derivát prazosinu), který má minimální vliv na krevní oběh, a tamsulosinu, u něhož většina kardiovaskulárních nežádoucích účinků je shodná s placebem. Tamsulosin je zvláštní nejen svou molekulou, ale také častým výskytem retrográdní ejakulace. Tento účinek ukazuje, že relaxace hladké svaloviny hrdla, močového měchýře, kapsuly prostaty i uretry je významná i době kontrakce m. bulbocavernosus v době ejakulace.
Dnes víme, že změny, ke kterým vede BHP, nejsou pouze důsledkem onemocnění prostaty, ale celé jednotky - měchýř - prostata - uretra, proto je doporučeno užívat pojmu LUTS/BHP. Djavan (Essen, SRN) prokázal, že skupina adrenergních receptorů alfa není homogenní, ale je složena z dalších podtypů, které lze dělit podle citlivosti k prazosinu na citlivé (H - high) a necitlivé (L - low). Do skupiny H patří subtyp alfa1A (dominantně hladká svalovina prostaty), alfa1B (dominantně hladká svalovina cév) a alfa1D (dominantně hladká svalovina močového měchýře). Do skupiny L patří subtyp alfa1L. Identické receptory nacházíme i v nervovém systému, avšak tamsulosin do likvoru téměř neproniká a s receptory nereaguje. Jeho působení se odvozuje od účinku alfa1A (relaxace hrdla a kapsuly) + alfa1D (stabilizace močového měchýře) vs. alfa1B + alfa1L. Dosud prokázaný účinek je 8 : 10 až 10 : 1. Ostatní alfa-lytika nebyla zkoumána pro prokázaný vliv na systémový krevní tlak.
Tamsulosin je na našem trhu dostupný v přípravku Omnic 0,4 cps. (Yamanouchi Pharma).

Charakteristika

Tamsulosin patří mezi antagonisty adrenergních receptorů alfa1. Je určen k symptomatické léčbě LUTS/BHP. Tamsulosin se selektivně a kompetitivně váže na postsynaptické receptory alfa1, převážně na jejich podtypy označované alfa1A a alfa1D. Dochází tak k relaxaci hladkého svalstva prostaty a uretry, což vede ke snížení tonu a ke zlepšení průtoku moči. Tamsulosin zvyšuje maximální průtok moči. V důsledku relaxace hladkého svalstva v prostatě a v uretře dochází ke snížení obstrukce, což zmírňuje vyprazdňovací symptomy. Tamsulosin rovněž zmírňuje symptomy jímací, na jejichž vzniku se významnou měrou podílí nestabilita močového měchýře. Účinky na symptomy plnění a vyprazdňování močového měchýře zůstávají zachovány i během dlouhodobé léčby. Nutnost chirurgické léčby nebo katetrizace se těmito účinky významně oddaluje. Vzhledem k podtypové selektivitě nedochází ke klinicky významnému snížení krevního tlaku.

Farmakokinetika

Tamsulosin se absorbuje ze střevního traktu. Maximálních sérových koncentrací je dosaženo přibližně za 6 hodin po perorálním podání. Rovnoměrnost absorpce lze podpořit tím, že je léčivo podáváno vždy po tomtéž denním jídle. Kinetika tamsulosinu je lineární. V ustáleném stavu, jehož je dosaženo do pátého dne opakovaného podávání léčiva, je maximální koncentrace přibližně o dvě třetiny vyšší než po aplikaci jednotlivé dávky. Jeho biologická dostupnost je téměř 100 %. Přibližně z 99 % se tamsulosin váže na plazmatické proteiny. Je metabolizován v játrech, jeho metabolizace je pomalá, efekt prvního průchodu játry je malý. Tamsulosin je vylučován převážně močí, kolem 14 % jako nezměněné léčivo, zbytek ve formě metabolitů. Eliminační poločas se pohybuje mezi 10 a 13 hodinami.

Indikace

Symptomy dolních močových cest (LUTS) na podkladě benigní hyperplazie prostaty.

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Kontraindikacemi jsou přecitlivělost na účinnou látku nebo jinou látku obsaženou v přípravku, ortostatická hypotenze v anamnéze či těžká jaterní insuficience. Z nežádoucích účinků se mohou vyskytnout závratě (1,3 %), méně často bolesti hlavy, palpitace, posturální hypotenze, rhinitis, zácpa, průjem, nauzea, zvracení, vyrážka, poruchy ejakulace.

Dávkování a způsob podání

Podává se jedna tobolka denně po snídani nebo po prvním denním jídle.


Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP.
Další přípravky se stejnou účinnou látkou: toho času není žádný přípravek registrován SÚKL.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.