Osteoartróza kolenních a kyčelních kloubů představuje nejčastější lokalizacií degenerativního onemocnění kloubů. Výskyt tohoto onemocnění s věkem výrazně stoupá. Glukosaminsulfát je léčivo ze skupiny chondroprotektiv (označovaných také jako SYSADOA, symptomatic slow-acting drugs for osteoarthritis). Vyznačuje se nejen symptomatickým působením, ale zlepšuje i stav kloubní chrupavky a tím zpomaluje progresi onemocnění. Jeho užívání je doporučeno ve všech významných světových doporučeních pro léčbu osteoartrózy. Jako nefarmakologická součást léčby osteortrózy kolene a kyčle je pro udržení a zlepšení funkce postižených kloubů doporučována přiměřeně dávkovaná chůze .
Do uvedené studie (Arthritis Res Ther 2010;12:R25) byli zařazeni pacienti s osteoartrózou kyčle či kolene mírného až středního stupně ve věku 42 až 73 let. Zařazeným pacientům byl podáván po dobu 6 týdnů glukosaminsulfát v denní dávce 1500 mg denně. Poté (při pokračující léčbě glukosaminsulfátem) byl zahájem a po dobu 12 týdnů aplikován program chůze se stoupající intenzitou. Pacienti byli randomizováni na dvě skupiny. V jedné skupině byly osoby, které absolvovaly dávkovanou chůzi 3 dny týdně, v druhé ti, kteří absolvovali tento program 5krát týdně. Množství kroků byla měřeno a dávkováno pomocí pedometru (počet kroků byl v průběhu prvních 6 týdnů aplikace pohybového režimu byl postupně zvyšován na 3000 kroků/den, a v průběhu dalších 6 týdnů až na 6000 kroků denně).
Primárně sledovanými kritérii byla fyzická výkonnost (např. měřená step-testem) a index bolestivosti, ztuhlosti a funkčnosti kolenního a kyčelního kloubu WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Index of Osteoarthritis, stanovovaný z 24 sledovaných parametrů). Vyšetření byla prováděna na počátku studie a v 6., 12., 18. a 24. týdnu sledování.
Výsledky ukázaly, že již během prvních 6 týdnů studie (tj. v průběhu samotné farmakoterapie glukosaminsulfátem, bez pohybového režimu) se významně zlepšily všechny sledované parametry - pohyblivost, bolestivost kloubu i souhrnný index WOMAC (P < 0,05). Mezi zahájením pohybového režimu (chůze) v 6.týdnu a závěrem studie (konec 24.týdne) došlo k dalšímu významnému zlepšení sledovaných parametrů (P < 0,05). Mezi oběma skupinami s různou intenzitou chůze nebyl signifikantní rozdíl.
Studie prokázala, že pro zmírněné příznaků u pacientů s osteoartrózou kolene či kyčle je podávání glukosaminsulfátu účinné; kombinace glukosaminsulfátu s fyzickou aktivitou (chůze, 3000-6000 kroků denně, minimálně 3 dny v týdnu) dále významně zvyšuje míru potlačení příznaků nemoci.
---
Ng NT, Heesch KC, Brown WJ, et al. Efficacy of a progressive walking program and glucosamine sulphate supplementation on osteoarthritic symptoms of the hip and knee: a feasibility trial. Arthritis Res Ther 2010;12(1):R25.