V rámci odborné pomoci je třeba odlišit pohmožděninu od stavů, při kterých je porušena integrita tkání. Vzhledem k tomu, že v pohmožděných tkáních se rozvíjí edém a zánětlivé změny, měly by přípravky používané k lokální léčbě pohmožděnin mít především protizánětlivé a antiedematózní účinky. Kromě lokálních nesteroidních antirevmatik (např. diklofenaku) se s úspěchem užívají přípravky s obsahem výtažků z některých bylin. Osvědčenou léčivou rostlinou tohoto typu je kostival, který se k externí léčbě poranění užívá tradičně, po dobu delší než 2500 let. Působení kostivalu je komplexní, obsahuje účinné látky s protizánětlivým, antiedematózním i hojivým účinkem. Na našem trhu je dostupný přípravek s obsahem výtažku z natě kostivalu cizího (Symphytum peregrini) – mast Traumaplant (Harras Pharma Curarina).
Traumaplant je mast s obsahem koncentrátu šťávy z nati kostivalu cizího (Symphytum peregrini) v emulzním masťovém základu s protizánětlivými účinky. Nositelem účinku přípravku Traumaplant je komplex látek získaný lisováním šťávy z čerstvé nati Symphytum peregrini a následnou speciální technologickou úpravou, kterou se zvýší koncentrace účinného komplexu a odstraní vedlejší i balastní látky. Součástí přípravku je i olej z rozmarýnu (rosmarini etheroleum). Mast působí protizánětlivě, antiedematózně a hojivě na povrchu přímo na otevřená poranění a je účinná perkutánně do hloubky, což má velký význam u hlubokých zánětů a exsudátů po tupých poraněních.
Hlavními nositeli účinku jsou cholin, kyselina rozmarýnová a alantoin, což jsou vesměs látky s antiflogistickým, antiexsudativním a hojivým účinkem na rány. Cholin má významnou úlohu při různých fyziologických procesech. Prostřednictvím nervových zakončení parasympatiku způsobuje mimo jiné vazodilataci a tím zlepšuje perfuzi zanícených tkání. Tímto způsobem se eliminují zánětlivé exsudáty a metabolity. Jako vazoaktivní látka, schopná utěsnovat membránu kapilár, je nejvýznamnější antiexsudativní složkou účinných látek přípravku. Kyselina rozmarýnová má kromě antiexsudativního účinku také výrazné vlastnosti protizánětlivé a inhibuje tvorbu mediátorů zánětu. Alantoin podněcuje proliferaci buněk a podporuje regenerační pochody v poškozené tkáni. Je proto nositelem granulačního a epitelizačního účinku.
Použitý emulzní systém masťového základu výrazně podporuje resorpci účinných látek.
Klinické studie
Účinnost a bezpečnost lokální aplikace přípravků s obsahem výtažku z kostivalu byla zkoumána v řadě studií. Například prospektivní otevřená multicentrická observační studie1 z roku 2002 se zabývala protizánětlivými a analgetickými účinky lokální aplikace extraktu z kostivalu u téměř 500 pacientů s pohmožděninami kloubů a svalů. Přípravek byl aplikován 1-3krát denně a stav hodnocen pacienty i lékaři pomocí standardizovaného dotazníku. Výsledky ukázaly, že bolestivost postižené oblasti poklesla o 45-47 %. Trvání ranní ztuhlosti kloubů se zkrátilo o 85 %. Aplikace přípravku s extraktem z kostivalu umožnilo u 66 % pacientů snížit nebo zcela vysadit podávání nesteroidních antirevmatik a další medikace specifické pro tuto indikaci. U většiny pacientů byla účinnost a snášenlivost přípravku s kostivalem hodnocena jako vynikající nebo dobrá. Výsledky studie potvrdily účinnost a dobrou snášenlivost lokální aplikace přípravku s obsahem kostivalového výtažku u pohmožděnin kloubů a svalů.
V další, kontrolované, dvojitě slepé, randomizované multicentrické studii2 z roku 2004 byla zjišťována účinnost a bezpečnost masti s obsahem 10% výtažku z kostivalu (Traumaplant) ve srovnání s 1% přípravkem (kontrola) u 203 pacientů s distorzí hlezna. Při použití 10% masti bylo potlačení bolesti a zlepšení pohyblivosti vysoce signifikantní a klinicky relevantní již od 3. dne aplikace (p < 0.001). Totéž platí o ústupu otoku (p < 0.01). U více než 85 % pacientů byla účinnost koncentrovaného přípravku hodnocena jako dobrá až vynikající (o 20 % více než u kontrol). Snášenlivost 10% masti (Traumaplantu) byla velmi dobrá.
V jiné, dvojitě slepé, multicentrické, randomizované, placebem kontrolované studii3 (2004) byla pacientům s distorzí hlezna (n=142) aplikována lokálně mast s výtažkem z kostivalu anebo placebo. Kostivalová mast byla významně účinnější, a to jak pokud jde o snížení bolestivosti, edému, tak i pohyblivosti hlezenního kloubu. Nežádoucí účinky se během léčby neobjevily, mast byla pacienty dobře tolerována. V další randomizované, zaslepené, kontrolované, multicentrické studii4 (2006) byl porovnáván účinek masti s obsahem výtažku z kostivalu s účinností gelu s obsahem diklofenaku u pacientů s distorzí hlezna (n=164). Přípravek byl podáván v průměru 7 dní. Primárně hodnoceným parametrem byla tlaková bolestivost postižené oblasti, mezi sekundární parametry patřil otok, spontánní bolestivost v klidu a při pohybu, spotřeba záchranné analgetické medikace (paracetamol) a globální hodnocení účinnosti pacientem i lékařem. Výsledky ukázaly, že mast s extraktem z kostivalu je srovnatelně účinná jako diklofenak. Autoři studie konstatují, že v určitých případech může být mast s kostivalovým extraktem výhodnější než diklofenak.
Indikace
Pohmožděniny, distorze (při sportovních a jiných poraněních), bolesti kloubů a svalů, špatně se hojící rány.
Přípravek je kůží velmi dobře snášen. Ve vzácných případech se může objevit eryém, zvláště u osob s mimořádně citlivou kůží nebo u osob alergických na některou ze složek přípravku. Tyto kožní příznaky zpravidla rychle vymizejí. Kontraindikací použití přípravku je pouze přecitlivělost na složky přípravku. Žádné lékové interakce přípravku nejsou známy.
100 g masti obsahuje 10 g šťávy z natě kostivalu (Symphyti peregrini herbae succus). K dispozici jsou balení v tubách po 50 g a 100 g masti. Přípravek je určen k zevnímu použití. Nanáší se potřebné množství masti jednou nebo několikrát denně na postižené místo. Mast je vhodná i k použití ve formě masťového obvazu. Bez porady s lékařem se nemá přípravek používat déle než 1-2 týdny.
Literatura
1. Koll R, Klingenburg S. Therapeutic characteristance and tolerance of topical comfrey preparations. Results of an observational study of patients. Fortschr Med Orig 2002;120:1-9.
2. Kucera M, Barna M, Horáček O, et al. Efficacy and safety of topically applied Symphytum herb extract cream in the treatment of ankle distortion: results of a randomized controlled clinical double blind study. Wien Med Wochenschr 2004;154:498-507.
3. Koll R, Buhr M, Dieter R, et al. Efficacy and tolerance of a comfrey root extract (Extr. Rad. Symphyti) in the treatment of ankle distorsions: results of a multicenter, randomized, placebocontrolled, doubl-blins study. Phytomedicine 2004;11:470-7.
4. Predel HG, Giannetti B, Koll R. Efficacy of a comfrey root extract ointment in comparison to a diclofenac gel in the treatment of ankle distortions: results of an observer-blind, randomized, multicenter study. Phytomedicine 2005;12:707-14.
Poznámka: Statut přípravku: léčivý přípravek, není vázán na předpis. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen. Profil přípravku zpracován kolektivem autorů vedeným MUDr. Pavlem Kostiukem, CSc., s využitím odborné literatury a SPC podle poslední revize.