SYSADOA a nové poznatky o chondroitinsulfátu

SYSADOA a nové poznatky o chondroitinsulfátu Problematika účinnosti léčiv ze skupiny SYSADOA (symptomatic slow-acting drugs for osteoarthritis) je v současnosti velmi živá. Souvisí to nejen se značnou prevalencí osteoartrózy (OA) a obtížemi při snaze o léčebné ovlivnění této choroby s multifaktoriální patogenezí, ale i se skutečností, že tato léčiva jsou nejen součástí registrovaných léků, nýbrž i velkého množství nutričních doplňků a tím i rozsáhlého trhu. V standardně uspořádaných klinických studiích je zkoumána efektivita a bezpečnost jednotlivých látek, které do skupiny SYSADOA už byly zařazeny nebo na toto zařazení aspirují, a zpřesňuje se tak jejich úloha v terapii osteoartrózy.

Látkou, která má v této skupině léčiv se strukturálním účinkem dnes již pevné místo, je glukosaminsulfát. Glukosaminsulfát je skutečně, jak ukázaly klinické studie, léčivem, které zastavuje či zpomaluje úbytek chrupavky u OA. Tento strukturu modifikující účinek glukosaminsulfátu byl doložen dříve než například u chondroitinsulfátu (CS). V souhrnech z období kolem roku 2003 se u CS zdůrazňovalo nikoli jeho strukturální působení, ale spíše jeho vliv na klinické projevy OA, jako je bolestivost kloubů a jejich pohyblivost. V posledních dvou letech však byly publikovány další studie, jež se zabývaly účinností CS u osteoartrózy a které prokázaly, že i CS má strukturální účinek na kloubní chrupavku. V současné době mají obě léčiva - glukosaminsulfát a chondroitinsulfát - v léčbě osteoartrózy (OA) prakticky rovnoprávnou pozici. 1

Uvádíme výsledky dvou studií účinnosti CS u pacientů s osteoartrózou. Ve dvojitě slepé jednoroční randomizované, multicentrické, placebem kontrolované studii z roku 20042 nebyla po jednoročním intermitentním (2 tříměsíční kúry každodenního podávání v průběhu jednoho roku) podávání CS pacientům s osteoartrózou kolenního kloubu zaznamenána progrese zužování kloubní štěrbiny, na rozdíl od skupiny placeba, kde k progresi – zúžení štěrbiny – došlo. Autoři považují výsledky za důkaz strukturu modifikujícího účinku CS.

V nové studii, která se zabývá účinností CS a jejíž výsledky byly publikovány v březnu 2005, je zkoumán vliv CS na inhibici úbytku chrupavky v kolenním kloubu u pacientů postižených gonartrózou.3 Do této randomizované, placebem kontrolované studie, jež trvala dva roky, bylo zařazeno 300 pacientů. Výsledky ukázaly, že dlouhodobé podávání CS signifikantně (oproti placebu) zpomaluje rentgenologicky hodnocenou šířku kloubní štěrbiny v kolenním kloubu, což je důkazem účinnosti CS v inhibování úbytku kloubní chrupavky. Stejně jako v jiných studiích se SYSADOA upozorňují samozřejmě autoři na nutnost dalších studií, které by potvrdily klinický účinek tohoto strukturálního působení. 

V současnosti je tedy možno považovat vedle glukosaminsulfátu i chondroitinsulfát za léčivo s prokázaným inhibičním vlivem na úbytek kloubní chrupavky u OA. Jinou otázkou je, zda množství tohoto léčiva v daném přípravku je adekvátní, a jaká je kvalita použité látky – jde o problém bioekvivalence, která výrazně ovlivňuje jeho účinnost.4

Celou problematiku SYSADOA shrnují doporučení EULAR, v jejichž aktuální verzi5 je do této skupiny léčiv vedle glukosaminsulfátu a chondroitinsulfátu řazen i diacerein, kyselina hyaluronová a ASU (výtažek z avokáda a sojových bobů). Problematika účinnosti jednotlivých léčiv ze skupiny SYSADOA je otevřená, klinických studií přibývá, stupňuje se snaha dokumentovat účinnost jednotlivých látek. Rozšiřuje se tak postupně spektrum léčiv, kterými lze ovlivnit průběh osteoartritidy, která byla donedávna považovaná za téměř neléčitelnou chorobu. 


1. Owens S, Wagner P, Vangsness CT Jr. Recent advances in glucosamine and chondroitin supplementation. J Knee Surg 2004;17:185-93.

2. Uebelhart D, Malaise M, Marcolongo R, et al. Intermittent treatment of knee osteoarthritis with oral chondroitin sulfate: a one-year, randomized, double-blind, multicenter study versus placebo. Osteoarthritis Cartilage 2004;12:269–276.

3. Michel BA, Stucki G, Frey D, De Vathaire F, Vignon E, Bruehlmann P, Uebelhart D. Chondroitins 4 and 6 sulfate in osteoarthritis of the knee: A randomized, controlled trial. Arthritis Rheum 2005;52:779–786.

4. Verges J, Castaneda-Hernandez G. On the bioavailability of oral chondroitin sulfate formulations: proposed criteria for bioequivalence studies. Proc West Pharmacol Soc 2004;47:50–53.

5. Zhang W, Doherty M, Arden N, et al. EULAR evidence based recommendations for the management of hip osteoarthritis: report of a task force of the EULAR Standing Committee for International Clinical Studies Including Therapeutics (ESCISIT). Ann Rheum Dis. 2004 [Epub ahead of print]:
www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&
list_uids=15471891

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.