Pacienti dostávali CHS v dávce 800 mg nebo placebo jednou denně po dobu dvou let. RTG snímky kolen byly zhotoveny při vstupu do studie a dále po 12, 18 a 24 měsících. Primárním kritériem účinnosti byla v této studii změna minimální šířky kloubní štěrbiny, analyzovaná pomocí digitalizovaných RTG snímků, snímkovaných v projekci Lyon Schuss. Sekundárními kritérii účinnosti byla bolest měřená na Huskissonově vizuální analogové škále, algofunkční index WOMAC a celková spotřeba paracetamolu a autorizovaného nesteroidního antirevmatika. Celková účinnost a tolerance byly nezávisle na sobě hodnoceny lékařem i pacientem pomocí vizuální analogové škály a semikvantitativní verbální škály. Analýza „per protocol“, tedy analýza skupiny, jež dokončila celé dvouleté sledování, zahrnovala data celkem 217 pacientů na placebu a 206 na CHS.
Data z obou statistických analýz - analýzy celé populace (ITT) a analýzy subpopulace, která dokončila studii (PP) - prokázala, že CHS vedl v prvním roce studie ke snížení celkové bolesti. Analýza ITT ukázala statisticky významné snížení bolesti v měsících 3, 6 a 9 při léčbě CHS oproti placebu (p<0,01). Při analýze PP byl efekt CHS oproti placebu statisticky významný v měsících 6 a 9 (p<0,05). Podobně i snížení bolesti, hodnocené indexem WOMAC, v ITT analýze favorizovalo CHS oproti placebu v měsících 3, 6 a 9 (p<0,01). Ačkoliv snížení bolesti WOMAC nebylo v analýze PP až tak výrazné, rozdíly mezi CHS a placebem byly statisticky významné v měsíci 6 (p<0,05).
Procento pacientů odpovídajících na léčbu v měsíci 6 (definované snížením bolesti na vizuální škále o nejméně 40, 60 nebo 80 %) bylo statisticky významně vyšší ve skupině CHS než ve skupině placeba: 53 versus 45 % (p=0,04) pro 40% odpověď, 41 versus 32 % (p=0,03) pro 60% odpověď a 29 versus 18 % (p=0,001) pro 80% odpověď. Dále by patrný trend snížení spotřeby NSA u CHS na konci druhého roku o přibližně 17 %, je však třeba uvést, že dávky NSA užívané ve studii STOPP byly po dobu celých dvou let velmi malé. Bezpečnost byla dobrá nebo výborná u obou skupin - placeba i CHS.
Post hoc analýzy bolesti ukázaly další zajímavé zjištění pro pacienty léčené CHS s různým body mass indexem (BMI). U pacientů s BMI v rozmezí 25–30 byl rozdíl mezi CHS a placebem velmi výrazný, zatímco u pacientů s BMI <25 tento rozdíl patrný nebyl. Toto zajímavé pozorování by mělo být v budoucnu v dalších studiích prověřeno a dále studováno, a proto jej nelze nyní klinicky interpretovat, jelikož vyžaduje další ověření.
Při hodnocení strukturálního efektu, tedy analýze RTG snímků, bylo zjištěno, že u pacientů léčených CHS se štěrbina během dvou let zúžila v průměru o 0,10 ± 0,03 mm, přičemž u pacientů na placebu bylo zúžení štěrbiny signifikantně významnější a dosahovalo v průměru 0,24 ± 0,03 mm (p<0,001).
Tatáž data ze studie STOPP byla recentně podrobena další analýze pomocí aktualizované metodologie, zajišťující vyšší kvalitu výsledků. Re-analýza rentgenových snímků přinesla obdobně zajímavé výsledky s lineární korelací 0,98. Vývoj křivky šířky štěrbiny v čase favorizoval v analýzách ITT i PP chondroitin sulfát oproti placebu a potvrdil tak výsledky iniciální analýzy. Podobně i analýzy ITT i PP šířky štěrbiny prokázaly signifikantně lepší výsledky u skupiny CHS oproti placebu v měsících 12 a 24. Zvláště patrné to bylo u populace ITT, kdy se štěrbina po dvou letech zúžila u CHS o 0,07 mm, tedy významně méně, než u skupiny placeba, kde se zúžila o 0,31 mm (p<0,0001). Podobně při analýze PP byla po dvou letech šířka štěrbiny u CHS užší o 0,11 mm, což byl nález významně lepší než u placeba, kde se zúžila o 0,39 mm (p<0,0001).
Výsledky studie STOPP ukázaly, že CHS snižuje bolest a potvrdily tak jeho účinnost jako symptomatického pomalu působícího léku OA (SYSADOA), přičemž efekt byl statisticky významný v prvním roce léčby. CHS byl ve studii dobře tolerován a vedl k menší potřebě NSA. Výsledky strukturální analýzy potvrdily, že CHS podávaný v dávce 800 mg denně po dobu dvou let brání progresi OA a lze jej tedy prezentovat jako strukturu modifikující lék OA.
Chondroitin sulfát je v současné době doporučován jako symptomatický i strukturální lék OA několika mezinárodními autoritami, jako je Evropská liga proti revmatismu nebo společnost Osteoarthritis Research Society International.
Literatura
Kahan A, Vignon E, Uebelhart D, Reginster JY, A randomized controlled trial with chondroitin sulfate involving over 600 patients: STOPP (STudy on Osteoarthritis Progression Prevention). 7th European Congress on Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis and Osteoarthritis (ECCEO), 28–31 March 2007; abstract OC31.
Reginster JY, Kahan A, Vignon E, et al., A two year prospective randomized double blind controlled study assessing the effect of chondroitin 4 & 6 sulfate(CS) on structural progression of knee osteoarthritis (STOPP: Study in Osteoarthritis Progression). Program and abstracts of the American College of Rheumatology 2006 Annual Meeting, 11–15 November 2006; presentation L42.