Na kongresu o biologické medicíně, pořádaném italskou lékařskou asociací AIOT (Assoziazione Medica Italiana di Omotossicologia) v Miláně, prezentoval přední český revmatolog prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc výsledky klinické studie, v které byla hodnocena účinnost nové možnosti pro léčbu bolestí zad - injekčních přípravků s obsahem kolagenu. Přinášíme referát o přednášce.
Kongres proběhl v květnu 2012. Prof. Pavelka v úvodu specifikoval typ postižení u pacientů zařazených do studie. Šlo o pacienty s akutní nespecifickou bolestí dolních zad (low back pain, LBP), která je charakteristická svou lokalizací, nepřítomností specifické příčiny (např. tumor, zánět, radikulární syndrom) a trváním do 6 týdnů. Vyskytuje se převážně u osob mezi 35. a 55.rokem věku. Celoživotní prevalence se pohybuje kolem 84 %. Léčba těchto bolestí spočívá vedle farmakoterapie v zachování aktivního pohybového režimu, fyzikální a behaviorální léčbě.
Jak uvedl autor, současné možnosti farmakoterapie LBP jsou omezené, zahrnují podávání paracetamolu, analgetik, nesteroidních antirevmatik (NSA), myorelaxačních léčiv, případně antidepresiv. Navíc nesteroidní revmatika by měla být užívána vzhledem k nežádoucím účinkům jen krátkodobě. Nedávno se na našem trhu objevila nová možnost - injekční přípravky s obsahem kolagenu (řada Guna MD). U kolagenu obsaženého v těchto přípravcích se předpokládá komplexní působení, přispívá k regeneraci postižených struktur. V dosavadních studiích byl dokumentován strukturální efekt kolagenu: v experimentálních modelech byl prokázán např. účinek aplikace kolagenu při podpoře hojení ligament, u pacientů s degenerativní lézí chrupavky účinnost kolagenu při podpoře hojení poškozené chrupavky.
Sdělení prof. Pavelky obsahovalo výsledky klinické studie, v které byly pacientům s akutní bolestí dolních zad podávány přípravky této řady. Použité přípravky obsahují kromě kolagenu ještě další komponenty – extrakty z léčivých rostlin (z přípravků použitých v této studii: MD-Lumbar: Hamamelis s antioxidačním a protizánětlivým účinkem, MD-Muscle: Hypericum s protizánětlivým a analgetickm účinkem, MD-Neural: Citrullus se spasmolytickým a analgetickým účinkem).
Klinická studie prezentovaná prof. Pavelkou byla randomizovaná a kontrolovaná, bylo do ní zahrnuto celkem 48 pacientů ve věku 20 – 70 let (plánováno je pokračování s cílem dosažení celkového počtu 100 pacientů), s nespecifickou akutní bolestí dolních zad, trvající méně než 3 měsíce, s minimální hodnotou 40 na vizuální škále bolesti (0-100). Pacienti byli randomizování na skupinu, v které byla aplikována trojkombinace uvedených MD přípravků (injekce byly aplikovány celkem 5krát, a to v prvních 2 týdnech 2krát týdně, ve 3. týdnu 1krát, a to vždy do subkutánně do 8 osmi spouštěcích bodů - trigger points). V kontrolní skupině byl aplikován trimekain 1% (přípravek Mesocain, užívaný u nás běžně k obstřikům). Primárním sledovaným parametrem studie byl rozdíl mezi intenzitou bolesti na začátku a na konci sledování, tedy dva týdny po poslední injekci, spotřeba záchranné medikace (paracetamolu), dále tolerance léčby.
Výsledky ukázaly, že bolest v klidu i při pohybu klesla významně v obou skupinách. Mezi skupinami nebyl v tomto poklesu významný rozdíl. Spotřeba paracetamolu byla poněkud nižší ve skupině MD injekcí, které byly velmi dobře tolerovány. Studie ukázala, že injekce s kolagenem jsou účinným, dobře tolerovaným léčebným prostředkem, novou možností, která je k dispozici k léčbě akutních nespecifických bolestí dolních zad. Studie bude dále pokračovat, cílem je rozšíření skupiny na 100 pacientů.
Dosavadní výsledky studie podle autora ukázaly, že uvedené přípravky s kolagenem významně přispívají k potlačení bolesti v míře srovnatelné s trimekainem a to v poměrně krátké době méně než 2 týdnů, a jsou dobře tolerovány. Prof. Pavelka poukázal na potřebu hledat nové možnosti léčby bolestí dolních zad a integrace nových terapeutických přístupů do péče o tyto pacienty. S odvoláním na článek upozorňující na kumulativní riziko gastrotoxicity u přípravků s obsahem oxikamů (Singh G., et al. Am J Med 2004;117:100-106) poukázal na problémy s tolerancí NSA (včetně COX-2 preferenčních) a na možnost integrace MD přípravků s kolagenem do léčby zvláště u pacientů, kteří jsou z různých důvodů vystaveni zvýšenému riziku gastro-, nefro- či hepatotoxicity.
---
Podle: Kotlářová L. Medicína nízkých dávek - současný výzkum - bezpečná terapie. Biotherapeutics 2012;2(1):24-26.
Další literatura k tématu: Milani L. New injection therapy of painful diseases of musculosceletal apparatus using collagen bio-scaffold. La medicina biologica 2010;3:3-15.
Stone K, Stedman R, Rodkey W, et al.: Regeneration of meniscal cartilage with use of a collagen scaffold. J Bone Surg 1997;79:1770-1776.)
Singh G, Lanes S, Triadafilopuolos G: Risk of serious upper gastrointestinal and cardiovascular thromboembolic complications with meloxicam. Am J Med 2004;117:100-106.