Studie nové možnosti léčby bolestí zad prezentována na kongresu AIOT

Studie nové možnosti léčby bolestí zad prezentována na kongresu AIOT

Na kongresu o biologické medicíně, pořádaném italskou lékařskou asociací AIOT (Assoziazione Medica Italiana di Omotossicologia) v Miláně, prezentoval přední český revmatolog prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc výsledky klinické studie, v které byla hodnocena účinnost nové možnosti pro léčbu bolestí zad - injekčních přípravků s obsahem kolagenu. Přinášíme referát o přednášce.

Kongres proběhl v květnu 2012. Prof. Pavelka v úvodu specifikoval typ postižení u pacientů zařazených do studie. Šlo o pacienty s akutní nespecifickou bolestí dolních zad (low back pain, LBP), která je charakteristická svou lokalizací, nepřítomností specifické příčiny (např. tumor, zánět, radikulární syndrom) a trváním do 6 týdnů. Vyskytuje se převážně u osob mezi 35. a 55.rokem věku. Celoživotní prevalence se pohybuje kolem 84 %. Léčba těchto bolestí spočívá vedle farmakoterapie v zachování aktivního pohybového režimu, fyzikální a behaviorální léčbě.

Jak uvedl autor, současné možnosti farmakoterapie LBP jsou omezené, zahrnují podávání paracetamolu, analgetik, nesteroidních antirevmatik (NSA), myorelaxačních léčiv, případně antidepresiv. Navíc nesteroidní revmatika by měla být užívána vzhledem k nežádoucím účinkům jen krátkodobě. Nedávno se na našem trhu objevila nová možnost - injekční přípravky s obsahem kolagenu (řada Guna MD). U kolagenu obsaženého v těchto přípravcích se předpokládá komplexní působení, přispívá k regeneraci postižených struktur. V dosavadních studiích byl dokumentován strukturální efekt kolagenu: v experimentálních modelech byl prokázán např. účinek aplikace kolagenu při podpoře hojení ligament, u pacientů s degenerativní lézí chrupavky účinnost kolagenu při podpoře hojení poškozené chrupavky.

Sdělení prof. Pavelky obsahovalo výsledky klinické studie, v které byly pacientům s akutní bolestí dolních zad podávány přípravky této řady. Použité přípravky obsahují kromě kolagenu ještě další komponenty – extrakty z léčivých rostlin (z přípravků použitých v této studii: MD-Lumbar: Hamamelis s antioxidačním a protizánětlivým účinkem, MD-Muscle: Hypericum s protizánětlivým a analgetickm účinkem, MD-Neural: Citrullus se spasmolytickým a analgetickým účinkem).

Klinická studie prezentovaná prof. Pavelkou byla randomizovaná a kontrolovaná, bylo do ní zahrnuto celkem 48 pacientů ve věku 20 – 70 let (plánováno je pokračování s cílem dosažení celkového počtu 100 pacientů), s nespecifickou akutní bolestí dolních zad, trvající méně než 3 měsíce, s minimální hodnotou 40 na vizuální škále bolesti (0-100). Pacienti byli randomizování na skupinu, v které byla aplikována trojkombinace uvedených MD přípravků (injekce byly aplikovány celkem 5krát, a to v prvních 2 týdnech 2krát týdně, ve 3. týdnu 1krát, a to vždy do subkutánně do 8 osmi spouštěcích bodů - trigger points). V kontrolní skupině byl aplikován trimekain 1% (přípravek Mesocain, užívaný u nás běžně k obstřikům). Primárním sledovaným parametrem studie byl rozdíl mezi intenzitou bolesti na začátku a na konci sledování, tedy dva týdny po poslední injekci, spotřeba záchranné medikace (paracetamolu), dále tolerance léčby.

Výsledky ukázaly, že bolest v klidu i při pohybu klesla významně v obou skupinách. Mezi skupinami nebyl v tomto poklesu významný rozdíl. Spotřeba paracetamolu byla poněkud nižší ve skupině MD injekcí, které byly velmi dobře tolerovány. Studie ukázala, že injekce s kolagenem jsou účinným, dobře tolerovaným léčebným prostředkem, novou možností, která je k dispozici k léčbě akutních nespecifických bolestí dolních zad. Studie bude dále pokračovat, cílem je rozšíření skupiny na 100 pacientů.

Dosavadní výsledky studie podle autora ukázaly, že uvedené přípravky s kolagenem významně přispívají k potlačení bolesti v míře srovnatelné s trimekainem a to v poměrně krátké době méně než 2 týdnů, a jsou dobře tolerovány. Prof. Pavelka poukázal na potřebu hledat nové možnosti léčby bolestí dolních zad a integrace nových terapeutických přístupů do péče o tyto pacienty. S odvoláním na článek upozorňující na kumulativní riziko gastrotoxicity u přípravků s obsahem oxikamů (Singh G., et al. Am J Med 2004;117:100-106) poukázal na problémy s tolerancí NSA (včetně COX-2 preferenčních) a na možnost integrace MD přípravků s kolagenem do léčby zvláště u pacientů, kteří jsou z různých důvodů vystaveni zvýšenému riziku gastro-, nefro- či hepatotoxicity.

---

Podle: Kotlářová L. Medicína nízkých dávek - současný výzkum - bezpečná terapie. Biotherapeutics 2012;2(1):24-26.
Další literatura k tématu: Milani L. New injection therapy of painful diseases of musculosceletal apparatus using collagen bio-scaffold. La medicina biologica 2010;3:3-15.
Stone K, Stedman R, Rodkey W, et al.: Regeneration of meniscal cartilage with use of a collagen scaffold. J Bone Surg 1997;79:1770-1776.)
Singh G, Lanes S, Triadafilopuolos G: Risk of serious upper gastrointestinal and cardiovascular thromboembolic complications with meloxicam. Am J Med 2004;117:100-106.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.