V Evropě je osteoporózou postiženo 30 % žen po menopauze. Riziko, že ženy s osteoporózou utrpí kostní zlomeninu, je přibližně 40 %. Kromě klasických léčiv, např. bisfosfonátů, je nyní k dispozici několik nových antiosteoporotik – např. tzv. kostní anabolika (teriparatid – rekombinantní fragment parathormonu) a stroncium ranelát. Mechanismus působení stroncium ranelátu je duální: snižuje kostní resorpci snížením diferenciace a resorpční aktivity osteoklastů a zvyšuje replikaci prekurzorů osteoblastů a syntézu kolagenu a tím zvyšuje tvorbu kosti; v důsledku těchto změn dochází ke změně rovnováhy kostního obratu ve prospěch tvorby kosti. Tím toto léčivu anuluje převahu osteoresrpce, typickou pro postmenopauzální osteoporózu.
Uvedená publikace se zabývala účinkem stroncium ranelátu u relativně mladších postmenopauzálních žen s vysokým rizikem osteoporózy. Skupina byla vybrána z pacientek, zařazených do placebem kontrolované, randomizované studie stejného zaměření, značené jako SOTI (Spinal Osteoporosis Therapeutic Intervention). Věkové rozpětí žen, zařazených do studie SOTI bylo široké; toto rozpětí a různé anamnestické údaje ohledně fraktur umožnily vybírat ze studie specifické podskupiny. Skupinu, zpracovanou v uvedené publikaci, tvořilo 353 žen s osteoporózou ve věku 50 až 65 let. Pacientky byly randomizovány na skupinu léčenou 2g ranelátu denně a skupinu placeba. Přibližně 80 % žen zařazených do každé ze skupin mělo již na počátku studie v anamnéze frakturu obratle, tedy známku zvýšeného rizika dalších zlomenin. Při hodnocení průběhu čtyřletého sledování se ukázalo, že pacientky užívající ranelát měly o 35 % nižší riziko vzniku vertebrální fraktury než pacientky, kterým bylo podáváno placebo. Vertebrální zlomeniny se vyskytly u ve skupině ranelátu u 21,6 % žen, ve skupině placeba u 35 % žen.
Podávání stroncium ranelátu zvýšilo průměrnou hodnotu kostní denzity obratlů v oblasti lumbální páteře o 15,8 % a o 7,7 % v oblasti krčku femuru. Rozdíl oproti placebu byl statisticky významný. Výsledky studie ukázaly, že každodenní užívání stroncium ranelátu u postmenopauzálních žen ve věku 50 až 60 let s výraznou osteoporózou snižuje riziko vzniku fraktur obratlů.
Obdobné výsledky přinesly i jiné studie, například v pětileté studii, publikované v roce 2008 v časopise Arthritis and Rheumatism, do které bylo zařazeno přes 5000 žen, snižovalo užívání stroncium ranelátu výskyt nejen vertebrálních, ale i nonvertebrálních fraktur včetně potenciálně velice nebezpečných zlomenin krčku (riziko nonvertebrální zlomeniny o 15 %, riziko zlomeniny krčku femuru o 43 %, riziko vertebrálních fraktur o 24 %). Tyto výsledky potvrdily výsledky předchozích studií účinnosti stroncium ranelátu postmenopauzálních žen různého věku s osteoporózou. V ČR jsou registrovány tyto přípravky s obsahem stroncium ranelátu: Osseor, Proteos (Servier).
-----
Roux C, Fechtenbaun J, Kolta S, et al. Strontium ranelate reduces the risk of vertebral fracture in young postmenopausal women with severe osteoporosis. Ann Rheum Dis 2008;67:1736-1738.
Reginster JY, Felsenberg D, Boonen S, et al. Effects of long-term strontium ranelate treatment on the risk of nonvertebral and vertebral fractures in postmenopausal osteoporosis: Results of a five-year, randomized, placebo-controlled trial. Arthritis Rheum 2008;58:1687-95.
Stroncium ranelát v prevenci vertebrálních fraktur u žen s postmenopauzální osteoporózou
29.11.2008
Fraktury obratlů představují významné ohrožení pro ženy s postmenopauzální osteoporózou. Proto se hledají účinné postupy, jak těmto zlomeninám zabránit. V nové studii, publikovaná v časopise Annals of the Rheumatic Diseases, byla ověřována účinnost antiosteoporotického léčiva stroncium ranelátu u takto ohrožených žen po menopauze.