www.abstracts2view.com/eular/sessionindex.php).
Jak známo, osteoartróza (OA) je degenerativní onemocnění kloubů charakterizované především jejich bolestivostí a omezenou hybností; v pokročilejších stadiích se přidávají i typické kloubní deformity. V léčbě se uplatňují především nesteroidní antiflogistika (klasická i COX-2 selektivní; lokální i systémová), paracetamol, chondroprotektiva (SYSADOA) a kapsaicin.
Podíváme-li se na skupinu chondroprotektiv, dle EULAR mezi ně patří glukosamin a jeho soli (tedy sulfát i hydrochlorid), chondroitin sulfát, kyselina hyaluronová, diacerein a ASU (nezmýdelnitelné složky avokáda a sóji). O celé skupině látek se dnes hovoří jako o symptomaticky působících substancích s minimálním výskytem nežádoucích účinků, avšak jedním dechem bývá často zmiňován dovětek, že je dopředu velice obtížné pro takovouto léčbu definovat vhodného pacienta. Bohužel (netýká se pouze chondroprotektiv) nejsou k dispozici validní farmakoekonomické analýzy, které by nám pomohly dát do poměru účinnost těchto přípravků oproti vynaloženým nákladům (studie CEA – cost effectiveness analysis). Není snad nejspíš ani třeba připomínat, že zatímco v některých státech jsou tyto látky registrovány pouze jako potravinové doplňky (nutraceutika), v České republice jsou obchodovány poněkud „promiskuitně“, a sice jako nutraceutika i jako léčivé přípravky.
SYSADOA byla proto na letošním EULAR odrobně diskutována, a to především s ohledem na nově vydané doporučené postupy pro léčbu osteoartrózy ruky (EBM dle ESCISIT) – z původně uvažovaných, celkem 17 terapeutických modalit, autoři na závěr v léčbě doporučují jednoznačně důslednou edukaci nemocného a rehabilitaci, dále NSA systémově i lokálně (klasická NSA i koxiby), lokální kapsaicin a nakonec i chondroitin sulfát. Ačkoliv explicitní zmínění chondroitin sulfátu v této indikaci vyvolalo vlnu diskusí, je v této indikaci doporučován jako jediné chondroprotektivum.(1)
Ve velmi dobrém světle byl prezentován rovněž diacerein, jehož účinnost v dávce 50 mg 2× denně po dobu 6 měsíců byla u pacientů s osteoartrózou kolene (n = 200) vyšší než-li u glucosamin sulfátu v dávce 500 mg 3× denně. Vysvětlením rozdílné účinnosti může být na jedné straně odlišný mechanismus účinku – zatímco glukosamin představuje základní stavební jednotku zdravé chrupavky, u diacereinu je zmiňován především protizánětlivý účinek; na straně druhé i sami autoři uvažují možný bias studie v důsledku pozvolna klesající compliance. Zajímavým u diacereinu je výskyt pro chondroprotektiva ne tolik typického nežádoucího účinku, kterým byl průjem, vyvolaný jak diacereinem samotným, tak i jeho metabolitem, rheinem.(2)
S ohledem na glukosamin bylo zmíněno i několik dalších studií, přičemž v jedné byl srovnatelně účinný s placebem – v dávce 500 mg 3× denně po 24 měsíce u pacientů s osteoartrózou kyčle (n = 222),(3) ve druhé, tentokráte v kombinaci s chondroitin sulfátem, byl naopak účinnější než placebo, a to na modelu indukované osteoartrózy kolena u potkanů, kterým byly přeťaty přední zkřížené kolenní vazy.(4)
Nejen tyto, ale jistě i další klinické studie pouze potvrzují neutuchající zájem o chondroprotektiva a pouze dokládají neustále otevřenou otázku týkající se volby vhodného pacienta a vhodné účinné látky. Vzpomeňme např. společně na na počátku loňského roku publikované výsledky studie GAIT, ve které byla sledována účinnost vybraných chondroprotektiv podávaných samostatně nebo v kombinaci u pacientů s OA kolena (n = 1 683). Závěrem bylo zjištění, že jediný pozitivní terapeutický účinek, který bylo možné pozorovat, se týkal podání kombinace glucosamin hydrochloridu a chondroitin sulfátu u pacientů s těžšími formami OA.5 Netrvalo však ani půl roku a objevuje se rozsáhlá metaanalýza, která výsledky studie GAIT popírá.(6)
Na otázku využití chondroprotektiv v léčbě osteoartrózy tedy rozhodně ještě nebylo řečeno definitivní ano či ne, případně ani jaký druh protektiva je vhodný pro daného pacienta, eventuálně i s ohledem na typ postiženého kloubu.
Literatura
- Zhang W, Doherty M, Leeb BF et al. EULAR evidence based recommendations for the management of hand osteoarthritis: report of a Task Force of the EULAR Standing Committee for International Clinical Studies Including Therapeutics (ESCISIT). Ann Rheum Dis. 2007 Mar;66:377-388
- Aggarwal AK. Evaluation of the clinical efficacy of diacerein v/s glucosamine sulphate in osteoarthritis of the kness. Ann Rheum Dis. 2007;66(Suppl II):490
- Rozendaal RM, Koes BW, van Osch GJ et al. Effectiveness of glucosamine sulphate in hip osteoarthritis: A Long-term double-blind randomised clinical trial [ISRCTN54513166]. Ann Rheum Dis. 2007;66(Suppl II):59
- Silva FS, Yoshinari NH, Castro RR et al. Glucosamine sulfate and chondroitin sulfate reduce joint pain and articular cartilage damage after anterior cruciate ligament transection in rats. Ann Rheum Dis. 2007;66(Suppl II):284
- Clegg DO, Reda DJ, Harris CL. Glucosamine, chondroitin sulfate, and the two in combination for painful knee osteoarthritis. NEJM. 2006; 354 (8): 795-808
- Distler J, Anquelouch A. Evidence-based practice: Review of clinical evidence on the efficacy of glucosamine and chondroitin in the treatment of osteoarthritis. J Am Acad Nurse Pract. 2006; 18(10):487-393.