Blokáda účinku aspirinu ibuprofenem? Nové studie

Blokáda účinku aspirinu ibuprofenem? Nové studie

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) je účinné protidestičkové léčivo, široce využívané ke snižování kardiovaskulární nemocnosti i úmrtnosti, například po infarktu myokardu. Nedávno se však objevila farmakodynamická studie, jejíž výsledky naznačují, že ibuprofen, tedy také látka ze skupiny nesteroidních antirevmatik (NSAID) může protidestičkový účinek aspirinu (tj. jeho ochranné působení proti shlukování krevních destiček, vzniku trombózy koronárních cév a infarktu myokardu) zablokovat.

Tento efekt se objevil u osob, které braly ibuprofen pravidelně nebo jen občas, ale před požitím aspirinu (nikoli po požití). Pokud by tato interakce byla klinicky významná, mělo by to významný vliv v oblasti farmakoterapie, protože léky ze skupiny „neaspirinových“ NSAID patří v celosvětovém měřítku v řadě indikací mezi nejužívanější.

Studie, které by se zabývaly ověřováním tohoto problému, čeká mnoho metodologických problémů. Pokud by byly založeny na sledování souvislosti mezi preskripcí aspirinu, ostatních NSAID a kardiovaskulární mortalitou, vzniknou nejasnosti u pacientů, kteří občas berou i volně prodejné, tedy nepředpisované léky z této skupiny. Dalším faktorem je, že compliance pacientů, kterým je dlouhobě aspirin předepisován, je často nízká, předepsaný lék tedy ve skutečnosti neberou podle instrukcí lékaře.

Nově byly publikovány čtyři studie, které se zabývaly klinickými účinky kombinace aspirinu a nesteroidního antiflogistika ibuprofenu. MacDonald a Wei, kteří použilielektronickou databázi preskripcí, zjistili, že všeobecná i kardiovaskulární úmrtnost byla vyšší u pacientů s kardiovaskulárními chorobami, kterým byl předpisován ibuprofen souběžně s aspirinem - oproti skupině léčené samotným aspirinem (1). U diklofenaku a dalších léčiv ze skupiny NSAID se tato interakce neprokázala. Studie ovšem nemohla zachytit vliv volně prodejných NSAID. Dalším limitem bylo nezohlednění takových faktorů jako je index tělesné hmotnosti (BMI) a stupeň fyzické aktivity, tedy faktorů, jejichž posun u dlouhodobých uživatelů NSAID lze předpokládat (vzhledem k podílu pacientů s omezením hybnosti), a které na kardiovaskulární morbiditu svůj vliv nepochybně mají.

Další studie (2), která se zabývala zdravotním stavem lékařů, zjistila, že ti, kteří užívali samotný aspirin, měli významně nižší riziko vzniku infarktu myokardu než ti, kteří užívali kombinaci aspirin s NSAID (v této studii bez specifikace konkrétního léčiva) více než 5 dní v měsíci. Svoji roli tedy může mít i frekvence užívání takové kombinace. Opět se objevuje problém compliance: je možné, že někteří ze zařazených lékařů přestali při nasazení některého dalšího léčiva ze skupiny NSAID užívat aspirin a tím si mohli kardiovaskulární riziko zvýšit.

V další studii na toto téma (3) autoři přistoupili k problému jiným způsobem. Jako marker dlouhodobého úžívání léčiv použili preskripci aspirinu a dalšího NSAID u pacientů po infarktu myokardu při ukončení jejich hospitalizace. Autoři nepotvrdili předpoklad, že by kombinace aspirin + ibuprofen zvyšovala riziko oproti samotnému aspirinu. Tato studie má výhodu velkého počtu zařazených pacientů a detailních klinických dat. Opět se ale objevuje problém užívání a vlivu volně prodejných NSAID, navíc pokládat preskripci při ukončení hospitalizace za indikátor dlouhodobého užívání léčiv není zcela přesvědčivé. Tato studie tedy výsledky předchozích dvou citovaných prací přesvědčivě nevyvrací. Ani další studie na toto téma (4) neprokázala zvýšené riziko u pacientů užívajících současně aspirina ibuprofen oproti pacientům, užívajících samotný aspirin.

Přestože interakce ibuprofenu a aspirinu je potenciálně klinicky velmi důležitá, současné informace nejsou zatím dostatečným důvodem k zásadním definitivním doporučením zda ibuprofen je, či není vhodný pro pacienty, užívající aspirin jako kardiovaskulární prevenci. K tomu bude třeba provést další studie detailně zaměřené na problém současného užívání těchto léčiv. Do té doby musí být výběr analgetik a protizánětlivých léků u pacientů užívajících profylakticky aspirinem založen na racionální úvaze (lékaře při preskripci a lékárníka při doporučování volně prodejných NSAID), směřující k maximalizaci účinnosti a minimalizaci možných komplikací.

1. MacDonald TM, Wei L. Effect of ibuprofen on cardioprotective effect of aspirin. Lancet 2003;361: 573-4.
2. Curtis JP, Wang Y, Portnay EL, Masoudi FA, Havranek EP, Krumholz HM. Aspirin, ibuprofen, and mortality after myocardial infarction: retrospective cohort study. BMJ 2003;327: 1322-3.
3. Curtis JP, Wang Y, Portnay EL, Masoudi FA, Havranek EP, Krumholz HM. Aspirin, ibuprofen, and mortality after myocardial infarction: retrospective cohort study. BMJ 2003;327: 1322-3.
4. Patel TN, Goldberg K. Ibuprofen does not appear to increase risk of myocardial infarction when used concurrently with aspirin. Circulation 2003;106: II 763-II 763.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.