Vliv exacerbace na kvalitu života u pacientů s CHOPN: studie BURDEN

Vliv exacerbace na kvalitu života u pacientů s CHOPN: studie BURDEN Chronická obstrukční nemoc (CHOPN) je závažné vleklé onemocnění, v jehož etiologii hraje zásadní roli kouření tabáku. Nová farmakoekonomická studie BURDEN se zabývala vlivem prevence exacerbací CHOPN na kvalitu života a náklady na léčbu pacientů. Studie byla prezentována v únoru 2010 v rámci zahájení mezinárodní akce "2010 - rok plic" v Praze.

Respirační onemocnění jsou velmi běžná ve všech sociálních i věkových skupinách obyvatel – mají na svědomí 19 % všech úmrtí a ročně na ně umírá přes 10 milionů lidí. Mezi nejzávažnější chronická onemocnění patří CHOPN, karcinom plic a bronchiální astma. Tato onemocnění jsou velmi často spojená s kouřením. Kouření tabáku zabíjí ročně víc než 5 milionů lidí. Statisíce z nich umírají na zprostředkované postižení kouřením (secondhand efekt). V České republice umírají na tyto nemoci desetitisíce lidí ročně. Hlavními zdravotnickými problémy jsou chronická obstrukční plicní nemoc, karcinom plic a asthma bronchiale, dále cystická fibróza dětí i dospělých, plicní fibrózy a další. Onemocnění plic byla vždy významnou příčinou nemocnosti a úmrtnosti, jejich výskyt nebezpečně stoupá, zřejmě v důsledku rychlého nárůstu rizikových faktorů, jako jsou urbanizace, industrializace, užívání tabáku a znečištění atmosférického vzduchu.  

Cílem farmakoekonomické studie BURDEN bylo porovnání přímých a nepřímých finančních nákladů a kvality života u skupiny pacientů s exacerbací CHOPN se skupinou pacientů bez exacerbace CHOPN. Obě srovnávané skupiny pacientů měly stejné poměrné zastoupení pacientů s různými stadii CHOPN (stadium II – velmi těžké, stadium III – těžké a stadium IV – velmi těžké). Studie byla realizována v roce 2008 ve 4 pracovištích v ČR (LERYMED spol. s r.o, Oddělení respiračních nemocí Praha, Pneumologické klinika FTN Praha, Pneumologická klinika Olomouc a Pneumologická klinika Hradec Králové).

Do studie BURDEN bylo zařazeno a vyhodnoceno 90 pacientů s exacerbací CHOPN a 90 pacientů s CHOPN bez exacerbace. U skupiny s exacerbací byla sledována data 3 měsíce před exacerbací, v době exacerbace a do 3 měsíců od vzniku exacerbace. U skupiny pacientů bez exacerbace byla sledována data retrospektivně po dobu 3 měsíců a extrapolována na dobu 180 dnů. Vedle sběru přímých i nepřímých finančních nákladů byla pomocí dotazníku EuroQol zhodnocena kvalita života pacientů vztažená k zátěži CHOPN.

Celkové 6měsíční náklady (tj. náklady na léčbu) a nepřímé náklady vyplývající např. z hospitalizace, pracovní neschopnosti apod.) na jednoho pacienta s exacerbací byly 98 701 Kč, bez exacerbace 40 036 Kč. Procentuální podíl nákladů na léčbu exacerbace odpovídal 64 % z celkových nákladů. Medián celkových nákladů na 6měsíční léčbu CHOPN ve stadiu II činil 22 007 Kč u pacientů s exacerbací, a 14 730 Kč u pacientů bez exacerbace, ve stadiu III 56 146 Kč s exacerbací resp. 54 148 Kč bez exacerbace, ve stadiu IV 100 260 Kč s exacerbací resp. 54 183 bez exacerbace.

Exacerbace u pacientů s CHOPN v jakémkoliv stadiu výrazným způsobem zhoršuje kvalitu života. Ve studii byla použita jednotka utility (hodnota 1,0 = plné zdraví, hodnota 0 = smrt). Pacienti s exacerbací CHOPN mají hodnotu utility 0,377, po exacerbaci 0,566, pacienti s CHOPN bez exacerbaci mají hodnotu utility 0,582 (pacienti se slepotou mají hodnotu utility kolem 0,4).

Závěry studie BURDEN: finanční náklady na pacienty s exacerbací jsou statisticky významně vyšší v porovnání s náklady pacienty bez exacerbace, náklady rostou se závažností (stadiem choroby), hospitalizace jsou nejzávažnější složkou nákladů exacerbace. Kvalita života se exacerbací výrazně snižuje. Závěry studie pro klinickou praxi: léčba zabraňující exacerbacím je přínosná pro pacienty i pro zdravotně-sociální systém. Farmakoterapie zpomalující progresi CHOPN je přínosná. Stěžejní je včasná diagnóza a včasná léčba. Nedostatečná, "levnější" léčba vede ke vzniku exacerbací, které ve výsledku náklady na pacienta výrazně zvyšují.

V dlouhodobé léčbě CHOPN hraje hlavní roli zanechání kouření, dále bronchodilatancia (anticholinergika, beta-agonisté, metylxantiny), při exacerbacích zvýšení dávek bronchodilatancií, antibiotika, mukolytika, případně systémové kortikosteroidy.

Výsledky studie BURDEN byly prezentovány na konferenci, uspořádané k zahájení mezinárodní akce "2010 - rok plic", kterou organizuje Forum of International Respiratory Societies (FIRS). Cílem této akce je zlepšit povědomí veřejnosti o onemocněních plic, podnítit akce v komunitním prostředí na celém světě a zasadit se o zdroje pro boj proti onemocněním plic včetně zdrojů na výzkum a výzkumné školicí programy po celém světě. Klíčovým cílem je začít vytvářet společenské hnutí za lepší informovanost veřejnosti a kroky v oblasti respiračního zdraví. V ČR organizuje tyto aktivity Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním (ČARO), která sdružuje různé organizace s témto zaměřením v České republice.  ČARO je rovnoprávným členem Globální aliance proti chronickým respiračním onemocněním (GARD) při Světové zdravotnické organizaci (WHO).

--------


Kašák V. Česká studie BURDEN: farmakoekonomické úspory při včasné diagnostice a léčbě CHOPN. 2010 - rok plic v České republice (abstrakta konference). Praha: ČARO, 2010.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.