V nově publikované studii POET-CHOPN byla porovnávána účinnost tiotropia (dlouhodobě působícího anticholinergika/parasympatolytika) a salmeterolu (dlouhodobě působícího beta-sympatomimetika) v prevenci akutních exacerbací u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Studii zveřejnil časopis New England Journal of Medicine.
Tiotropium je parasympatolytikum, které svou vazbou na muskarinové receptory bronchů snižují bronchokonstrikční působení acetylcholinu. Salmeterol je agonista beta2-adrenergních receptorů, působící dlouhodobou bronchodilataci. Obě tato léčiva se užívají v terapii CHOPN. Roční studie prevence exacerbací u CHOPN (POET-CHOPN - Prevention Of Exacerbations with Tiotropium in COPD) ukázala, že tiotropium (přípravek Spiriva), podávané pomocí inhalátoru HandiHaler, je při snižování rizika exacerbace chronické obstrukční plicní nemoci účinnější než salmeterol, podávaný pomocí inhalátoru HFA (metered dose inhaler). POET- CHOPN byla velká, roční studie navržená pro porovnání účinků tiotropia a salmeterolu na výskyt středně těžkých až těžkých exacerbaci CHOPN.(1) Exacerbace, které mají závažný dopad na zdraví pacientů, jsou klíčovým ukazatelem další progrese onemocnění a poklesu plicních funkcí. Jejich prevence je hlavním cílem léčby.(2,3,4)
Výsledky studie POET-CHOPN
Výsledky studie POET-CHOPN, která zahrnovala 7 376 pacientů se středně těžkou až velmi těžkou CHOPN, ukazují, že tiotropium významně oddaluje výskyt první exacerbace CHOPN. Ve srovnání se salmeterolem bylo pozorováno 17procentní snížení rizika (p <0,001).
V roční studii Spiriva dále snížila riziko výskytu středně těžké exacerbace o 14 procent (p<0,001) a riziko závažné exacerbace vyžadující hospitalizaci bylo sníženo o 28 procent (p<0,001) ve srovnání s dlouhodobě působící beta-agonistou salmeterolem.(1)
Podle autorů studie (vedených Clausem Vogelmeierem z interní kliniky oddělení plicních nemocí univerzity v německém Marburgu) má exacerbace podstatný dopad na kvalitu života pacientů, nemocnost a zvýšení rizika úmrtí a tato studie prokázala, že používání tiotropia jako první volby pro udržovací léčbu u pacientů s CHOPN vede k minimalizaci rizika vzniku exacerbací a umožňuje tak vést pacientům zlepšit kvalitu života. Ve studii bylo zaznamenáno 4 411 exacerbací u 2 691 pacientů a z toho 44 procent pacientů s exacerbací mělo středně těžkou CHOPN - II. stadim dle parametrů GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung disease).(1) Účinky tiotropia v ovlivnění doby do první exacerbace a roční míře počtu exacerbací na pacienta byly konzistentní napříč všemi předem stanovenými analýzami podskupin, včetně věku, pohlaví, kouření, míry závažnosti CHOPN (stadia dle GOLD), indexu tělesné hmotnosti a použití inhalačních kortikoidů. Rozdíl mezi tiotropiem a salmeterolem se objevil již jeden měsíc od začátku léčby a trval po celou dobu této studie.(1)
Bezpečnostní analýzy studie POET-CHOPN potvrdily dříve popsané bezpečnostní profily přípravku Spiriva a salmeterolu (5,6,7): výskyt závažných nežádoucích účinků, nežádoucích účinků vedoucích k přerušení léčby a fatálních nežádoucích účinků byl srovnatelný u obou typů léčby.(1)
Literatura:
1 Vogelmeier C, Hederer B, Glaab T, et al. Tiotropium versus salmeterol for the prevention of exacerbations of COPD. N Engl J Med 2011;364(12):1093-103.
2 Donaldson GC, Seemungal TAR, Bhowmik A, et al. Relationship between exacerbation frequency and lung function decline in chronic obstructive pulmonary disease. Thorax 2002;57:847–52.
3 Soler-Cataluña JJ, Martínez-García MÁ, Román Sánchez P, et al. Severe acute exacerbations and mortality in patients with chronic obstructive pulmonary disease. Thorax 2005;60:925–31.
4 Wedzicha JA, Seemungal TA. COPD exacerbations: defining their cause and prevention. Lancet 2007;370:786–96.
5 Celli B, Decramer M, Leimer I, et al. Cardiovascular safety of tiotropium in patients with COPD. Chest 2010;137:20-30.
6 Kesten S, Celli B, Decramer M, et al. Tiotropium HandiHaler? in the treatment of COPD: A safety review. Int J COPD 2009;4:397-409.
7 Ferguson GT, Funck-Brentano C, Fischer T, et al. Cardiovascular safety of salmeterol in COPD. Chest 2003;123:1817-24.
Další informace: