Symbicort Turbuhaler (budesonidum, formoteroli fumaras): profil léčivého přípravku

Symbicort Turbuhaler (budesonidum, formoteroli fumaras): profil léčivého přípravku Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) patří (spolu s bronchiální astmatem) mezi nejzávažnější respirační choroby. CHOPN je v současnosti čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí a prevalence a mortalita má u této nemoci vzestupnou tendenci.

Podle současných poznatků hraje v patogenezi chronické obstrukční plicní nemoci i astmatu ústřední úlohu chronický zánět. V charakteru tohoto procesu existují tedy některé odlišnosti (u CHOPN jsou zánětem postiženy nejen dýchací cesty, ale i plicní parenchym a plicní cévy, u astmatu jsou hlavními buňkami zánětu eozinofily, u CHOPN T-lymfocyty), nicméně zánět je společným jmenovatelem obou chorob. U přibližně 10 % pacientů se vyskytují obě choroby souběžně. Navíc u pacientů s pozdě diagnostikovaným nebo nedostatečně kontrolovaným astmatem v pokročilém stadiu dochází k remodelaci bronchů a rozvoji ireverzibilní obstrukční poruchy, takže u nich vlastně vzniká CHOPN. Pro ireverzibilní obstrukci u CHOPN je příznačná i její tendence k progresi s následným vznikem emfyzému.
Zánětlivý proces a obstrukční ventilační porucha jsou společnými jmenovateli obou chorob. Tato skutečnost se odráží i v pozici, kterou zaujímají v jejich terapii protizánětlivá a bronchodilatační léčiva. Inhalační kortikosteroidy (IKS), které jsou základními protizánětlivými léčivy používanými již řadu let v léčbě astmatu, byly na základně výsledků klinických studií, ve kterých se prokázala i jejich účinnost i u CHOPN, zařazeny do doporučených léčebných postupů také u této nemoci. Podle poslední aktualizace doporučených postupů pro léčbu chronické obstrukční plicní nemoci (Global Initiative for Chronic obstructive Lung Disease - GOLD) z roku 2003 se IKS používají ve III. stadiu nemoci (CHOPN těžkého stupně) - u pacientů s častými exacerbacemi.
Používání bronchodilatačních léčiv, jejichž významnou podskupinu tvoří dlouhodobě působící beta2-sympatomimetika (LABA, long acting beta-agonists) je v současnosti u pacientů s astmatem zavedeným postupem. Klinickými studiemi byla ověřena jejich účinost i u CHOPN - snižují stupeň obstrukce. V poslední aktualizaci GOLD se doporučuje upřednostňovat LABA před krátkodobě působícími beta-sympatomimetiky. Podle těchto doporučení je vhodné používat LABA u pacientů s CHOPN ve II. a III. stadiu nemoci.
Klinickými studiemi bylo prokázáno, že u pacientů s vysokou četností a závažností symptomů (jako je tomu u nemocných s perzistujícím astmatem a pacientů s CHOPN v uvedených stadiích) je vhodnější než stupňování dávek IKS podávání kombinace IKS a dlouhodobě působících beta2-sympatomimetik. Důvodem je skutečnost, že tato sympatomimetika (LABA) mají kromě svého základního dlouhodobého bronchodilatačního účinku i bronchoprotektivní a významný protizánětlivý účinek. Působí tak synergicky s IKS a umožňují podávat kortikosteroidy v nezvýšené dávce. Tato vlastnost LABA se označuje jako kortikosteroidy šetřící účinek. Na základě těchto zjištění vznikla myšlenka společného podávání inhalačního kortikosteroidu a dlouhodobě působícího beta2-sympatomimetika z jediného, společného inhalačního systému. Jednu z takových kombinací, dostupných na našem trhu, představuje přípravek Symbicort Turbuhaler (AstraZeneca), který obsahuje kortikosteroid budesonid a dlouhodobě působící beta2-sympatomimetikum formoterol.

Charakteristika

Symbicort Turbuhaler obsahuje budesonid a formoterol, léčiva s různým mechanismem účinku a aditivními účinky. Budesonid je kortikosteroid, který při podání inhalační cestou působí v plicích protizánětlivě. Mechanismus účinku spočívá v blokádě uvolňování zánětlivých mediátorů v T-lymfocytech a dalších buňkách. Budesonid snižuje počet eozinofilů, mastocytů a dalších buněk, které se účastní zánětlivého procesu. Epiteliální buňky dýchacích cest produkují působením budesonidu menší množství cytokinů a jiných prozánětlivých mediátorů, snížena je i propustnost endoteliálních buněk, a tím tvorba edému a sekrece hlenu. Budesonid má oproti některým jiným inhalačním kortikosteroidům v cílových buňkách prodlouženou retenci. Navíc díky zvýšené produkci beta2-receptoru je působením budesonidu zvýšena citlivost hladkého svalstva bronchů na beta2-sympatomimetika. Formoterol je selektivní beta2-sympatomimetikum, které vyvolává relaxaci hladkého svalstva bronchů, a ovlivňuje tak reverzibilní složku obstrukce dýchacích cest. Mechanismus účinku spočívá v agonistickém působení na beta2-receptory hladkého svalstva bronchů. Bronchodilatační účinek je rychlý (nastupuje 1 - 3 minuty po inhalaci) a dlouhodobý (přetrvává 12 hodin po podání jednotlivé dávky).

Farmakokinetika

Inhalovaný budesonid se rychle absorbuje. Průměrná plicní depozice budesonidu po inhalaci z Turbuhaleru odpovídala ve studiích 32 - 44 % podané dávky. Budesonid podléhá při prvním průchodu játry asi z 90 % biotransformaci na metabolity s nízkou glukokortikoidní aktivitou a je vylučován ve formě metabolitů tvořených převážně enzymovým systémem CYP3A4, které jsou vylučovány ledvinami v nezměněné formě nebo konjugované.
Inhalovaný formoterol se rychle absorbuje. Průměrná plicní depozice formoterolu z Turbuhaleru odpovídala ve studiích 28 - 49 % podané dávky. Formoterol je inaktivován konjugací. Převážná část podané dávky formoterolu je přeměňována v játrech, menší podíl ledvinami; 8 - 13 % podané dávky se vylučuje močí v nezměněné formě. Nic nenasvědčuje tomu, že by mezi budesonidem a formoterolem docházelo k metabolické nebo jiné interakci.

Klinické studie

V řadě klinických studií u dospělých a dětí bylo prokázáno, že přidání formoterolu k budesonidu u pacientů s bronchiálním astmatem nedostatečně kontrolovaným inhalačními kortikosteroidy zmírňuje příznaky, zlepšuje hodnoty plicních funkcí a snižuje počet exacerbací. Účinek fixní kombinace podané jediným inhalátorem je stejný jako podání budesonidu a formoterolu v separátních inhalátorech a lepší než účinek budesonidu samotného.1 Bylo prokázáno, že podání fixní kombinace je u tohoto typu pacientů účinnější než zdvojení dávky IKS.2 U pacientů s CHOPN byla v klinické studii kontrolované placebem3 posuzována účinnost fixní kombinace budesonid/formoterol ve srovnání s monoterapií budesonidem a formoterolem. Studie prokázala snížení počtu excerbací a zlepšení plicních funkcí při aplikaci kombinace (oproti placebu a samotnému budesonidu) a zlepšení ukazatelů kvality života oproti placebu. V další studii4 byli pacienti s CHOPN po úvodní fázi monoterapie formoterolem či perorálním prednisolonem randomizováni na podskupiny, kterým byla podávána kombinace budesonid/formoterol, samotný budesonid, formoterol nebo placebo. Do studie bylo zařazeno 1 022 nemocných, 629 studii ukončilo. Studie ukázala, že čas do první exacerbace CHOPN byl nejdelší u pacientů léčených kombinací léčiv (254 dnů) ; tento interval byl signifikantně delší než u pacientů všech ostatních skupin: placeba (69 dnů), formoterolu (154) a budesonidu (178 dnů). Počet exacerbací byl při léčbě kombinací budesonid/formoterol nejnižší (1,38/nemocný/rok), rozdíl oproti monoterapii formoterolem byl významný. Hodnocení parametrů kvality života ukázalo signifikantně lepší výsledky u kombinace budesonid/formoterol než u ostatních skupin. U pacientů léčených kombinací došlo k významně menšímu počtu případů ukončení léčby pro zhoršení CHOPN. U kombinace budesonid/formoterol se vyskytlo také nejméně nežádoucích účinků, jejich výskyt byl srovnatelný s placebem. Tato studie, trvající 12 měsíců, prokázala, že kombinace budesonid/formoterol dlouhodobě zlepšuje a stabilizuje plicní funkce, oddaluje excarbace CHOPN a zlepšuje kvalitu života signifikantně výrazněji než monoterapie budesonidem nebo formoterolem a bezpečnost léčby touto kombinací je srovnatelná s placebem.

Indikace

Pravidelná léčba pacientů s perzistujícím bronchiálním astmatem, u kterých je vhodné použití kombinované léčby (inhalační glukokortikoid a dlouhodobě působící beta2-sympatomimetikum), tj. u pacientů, kteří nejsou adekvátně kontrolováni inhalačními glukokortikoidy a krátkodobě působícími beta2-sympatomimetiky podávanými podle potřeby a pacientů, kteří jsou již dobře kontrolovaní kombinací inhalačního glukokortikoidu a dlouhodobě působícího beta2-sympatomimetika. Pravidelná léčba pacientů s těžkou chronickou obstrukční plicní nemocí, u kterých přetrvávají významné klinické příznaky nemoci i při pravidelné léčbě dlouhodobě působícími beta2-sympatomimetiky.

Kontraindikace, nežádoucí účinky, interakce

Kontraindikací podání přípravku je přecitlivělost na budesonid, formoterol a inhalovanou laktózu. Mezi nežádoucí účinky, které se mohou objevit při podávání budesonidu nebo formoterolu, patří například bolest hlavy, palpitace, třes, kandidové infekce v oblasti nosohltanu, mírné podráždění v krku, tachykardie, svalové křeče, neklid, nauzea, závratě, poruchy spánku, kopřivka, pruritus. Ketokonazol (inhibitor CYP3A4) zvýšuje plazmatickou koncentraci současně podávaného budesonidu, proto by současné podávání obou léčiv mělo být vyloučeno. beta-blokátory mohou antagonizovat účinek formoterolu. Současná léčba chinidinem, disopyramidem, procainamidem, fenothiaziny, antihistaminiky (terfenadin), inhibitory monoaminooxidázy a tricyklickými antidepresivy může prodlužovat interval QTc. Levodopa, L-thyroxin, oxytocin a alkohol mohou mít nepříznivý vliv na toleranci myokardu k beta2-sympatomimetikům. Současná léčba inhibitory monoaminooxidázy včetně látek s podobnými vlastnostmi, jako je furazolidon a prokarbazin, mohou vyvolat hypertenzní reakci.

Dávkování, způsob podání

Symbicort Turbuhaler je na trhu ve formě inhalátorů s různým obsahem účinných látek v jedné dávce: 100 mg budesonidu a 6 mg formoteroli fumaras (Symbicort Turbuhaler 100/6; 120 dávek), 200 mg budesonidu a 6 mg formoteroli fumaras (Symbicort Turbuhaler 200/6; 120 dávek), 400 mg budesonidu a 12 mg formoteroli fumaras (Symbicort Turbuhaler 400/12; 60 dávek). Dávkování je individuální. Bronchiální astma: dospělí a mladiství od 12 let obvykle 1 - 2 inhalace 2krát denně (v případě potřeby až 4krát denně). Děti 6 - 12let: obvykle 2 inhalace Symbicort Turbuhaler 100/6 2krát denně. Dávka přípravku by měla být titrována na nejnižší účinnou. Pokud je astma kontrolováno i nejnižší doporučenou dávkou přípravku, lze v dalším kroku uvažovat o podávání samotného inhalačního kortikosteroidu. Když je dosaženo kontroly symptomů astmatu při dávkování 2krát denně, je při titraci dávky na nejnižší účinnou dávku možno uvažovat i o podávání přípravku jednou denně, pokud je lékař přesvědčen, že dlouhodobé působící beta2-sympatomimetikum je žádoucí k udržení kontroly astmatu. Dětem do 6 let se podávání přípravku nedoporučuje. Chronická obstrukční plicní nemoc: dospělí 2 inhalace Symbicort Turbuhaler 200/6 2krát denně, nebo 1 inhalace Symbicort Turbuhaler 400/12 2krát denně.
Turbuhaler je inhalátor aktivovaný nádechem, klinicky účinný již při nízkých nádechových rychlostech, jeho obsluha je jednoduchá. Je třeba vydechovat mimo náústek a vypláchnut si ústa vodou po každé inhalaci, aby se minimalizovalo riziko vzniku sooru v nosohltanu.

Literatura
1. Zetterström O, Buhl R, Mellem H, et al. The new single inhaler product containing both budesonide/formoterol improves asthma control in adults. Eur Respir J 2000;16 (Suppl 31):A455.
2. Laloo UJ, Malolepszy J, Kozma D, et al. Low dose Symbicort (budesonide/formoterol) is more effective than double-dose inhaled corticosteroid in mild asthma. Allergy Clin immunol Int 2000;12(Suppl 2):A434.
3. Szafranski W, Cukier A, Ramirez A. et al. Efficacy and safety of budesonide/formoterol in the management of COPD. Eur Respir J 2003;21:74-81.
4. Calverley PM, Boonsawat W, Cseke Z, et al. Maintenance therapy with budesonide and formoterol in chronic obstructive pulmonary disease. Eur Respir J 2003;22:912-919.

Poznámka: Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP. Další přípravky se stejným složením: toho času není žádný přípravek registrován SÚKL.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.