Sinomarin - profil příravku

Sinomarin - profil příravku

Obsahuje hypertonický roztok mořské vody ekvivalentní cca 2,3% roztoku chloridu sodného (NaCl). Uvolňuje ucpaný nos. Snižuje otok a překrvení nosní sliznice a tím uvolňuje průchodnost nosních průchodů u rýmy různé etiologie (včetně rýmy alergické). Do hypertonického roztoku přechází přebytečná voda z nosní sliznice a pacient ji následně i s přítomným hlenem vysmrká. Na základě tohoto mechanismu dochází ke splasknutí (dekongesci) nosní sliznice a vyčištění nosních dutin.

Úvod

Základním principem působení tzv. šetrných dekongestiv (přípravků obsahujících vodný roztok soli) u pacientů s rinitidou či sinusitidou je přirozená osmóza. Na principu dosaženého osmotického gradientu tak dochází k odstranění tekutiny hromaděné v podslizničním vazivu. Tím se sníží otok sliznice, což je pacientem vnímáno jako pocit „uvolnění nosu“. K analogickým změnám dochází i v oblasti vyústění paranasálních dutin, což napomáhá přirozené drenáži v nich hromaděného výpotku. Na tomto principu je založeno působení přípravku Sinomarin (Gerolymatos).

Charakteristika

Sinomarin obsahuje vodný roztok solí mořské vody, který osmoticky odpovídá 2,3% roztoku chloridu sodného. Hlavním mechanismem působení Sinomarinu je snížení otoku edematózní nosní sliznice na principu osmotického tlaku – voda přechází z prostředí izotonického (prosáklá nosní sliznice) do hypertonického (nosní průduchy obsahující Sinomarin). Dalším důležitým mechanismem je ovlivnění mukociliární clearance. Buňky vystýlající nosní sliznici jsou pokryty tenkou vrstvou roztoku (airway surface liquid – ASL), která tyto buňky chrání před vyschnutím a zároveň zabraňuje jejich kontaktu s celou řadou cizorodých částic včetně mikroorganismů. Tato tenká vrstva se skládá z hlubší vrstvy s nižší viskozitou, na kterou naléhá vrstva bohatá na mucin. Ačkoliv se o přesném složení těchto dvou tenkých a navzájem kooperujících vrstev vedou stále diskuse, zdá se být jasné, že jejich složení je bezprostředně ovlivněno iontovým transportem (zejména absorpcí sodíku a sekrecí chloru) napříč samotnými epiteliálními buňkami. Optimální funkce ASL tak vyžaduje maximální mukociliární clearance (MCC), jež zabrání kontaktu vdechovaných částic s buňkami sliznice, a brání tak možnému poškození těchto buněk. Snížení MCC pak stojí v pozadí např. alergické rýmy a do jisté míry se podílí i na patogenezi sinusitid. Je proto nasnadě pátrat po látkách schopných stimulovat tuto sekreci a tím přispívat k odeznění klinických příznaků onemocnění. V této souvislosti bývá porovnáván účinek izotonického roztoku soli s roztoky hypertonikými, u kterých se ukazuje, že mají lepší klinickou účinnost, danou na histologické úrovni mj. i výrazně facilitovanou mukociliární sekrecí. Dále bylo zjištěno, že hypersalinický roztok zvyšuje produkci mucinu indukovanou metacholinem. Tento účinek byl prokázán i na genetické úrovni, kdy bylo zjištěno, že lokální aplikace hypertonického roztoku je schopna zvýšit expresivitu genu pro mucin MUC5B.

Klinické zkušenosti

Účinnost hypersalinického roztoku byla hodnocena u 20 dětí ve věku 6–12 let trpících sezonní alergickou rýmou, jejíž diagnóza byla založena na typické anamnéze z posledních dvou let a na pozitivitě prick-testů na čeleď Urticaceae (rod Parietaria). Po randomizaci byla polovina dětí léčena 3,0% hypertonickým roztokem (2,5 ml do každé nosní dírky) po dobu šesti týdnů počínaje začátkem pylové sezony. U dětí léčených hypertonickým roztokem byl zaznamenán výrazný pokles intenzity příznaků, přičemž statisticky významný rozdíl (p < 0,05) oproti placebu byl patrný již od 3. týdne léčby. Maximální rozdíl mezi oběma skupinami byl dosažen v 5. týdnu a odpovídal maximálním koncentracím pylových zrn rozptýlených v ovzduší (dosažená skóre 4 vs 14). Analogická těmto výsledkům byla i nižší spotřeba perorálně podávaných antihistaminik. Podobné výsledky byly získány i v novější studii s dětmi trpícími alergickou rinokonjunktivitidou (n = 44). I zde se totiž lokální aplikace hypertonického roztoku ukázala jako účinnější než ponechání bez léčby, a navíc byla spojena s významným poklesem spotřeby antihistaminik. Důležitým zjištěním byl rovněž nulový výskyt nežádoucích účinků.

Chronická sinusitida (CHS) u dětí vzniká velmi často jako následek porušené drenáže paranasálních dutin, jež je přítomna právě při alergické rýmě. S cílem ověřit účinnost hypersalinického roztoku byla provedena dvojitě zaslepená srovnávací studie, ve které byl 30 dětským pacientům ve věku 3–16 let aplikován buď hypertonický (3,5%), nebo izotonický (0,9%) roztok soli. Podávání hypertonického roztoku vedlo ke statisticky významnému zmírnění kašle, snížení nosní sekrece, a dokonce i radiologického skóre. Izotonický roztok zmírňoval pouze nosní sekreci. Význam zvlhčování nosní sliznice solným roztokem potvrzuje i další studie se 40 pacienty s CHS, u kterých podávání roztoku mořské vody nejen významně usnadňovalo rinoskopické vyšetření, ale zároveň významně zvyšovalo kvalitu živoChronická sinusitida (CHS) u dětí vzniká velmi často jako následek porušené drenáže paranasálních dutin, jež je přítomna právě při alergické rýmě. S cílem ověřit účinnost hypersalinického roztoku byla provedena dvojitě zaslepená srovnávací studie, ve které byl 30 dětským pacientům ve věku 3–16 let aplikován buď hypertonický (3,5%), nebo izotonický (0,9%) roztok soli. Podávání hypertonického roztoku vedlo ke statisticky významnému zmírnění kašle, snížení nosní sekrece, a dokonce i radiologického skóre. Izotonický roztok zmírňoval pouze nosní sekreci. Význam zvlhčování nosní sliznice solným roztokem potvrzuje i další studie se 40 pacienty s CHS, u kterých podávání roztoku mořské vody nejen významně usnadňovalo rinoskopické vyšetření, ale zároveň významně zvyšovalo kvalitu života (p = 0,008). Zlepšení kvality života bylo popsáno i v randomizované 12měsíční studii s 54 pacienty s rekurentními či chronickými sinonasálními symptomy. Podávání hypertonického solného roztoku vedlo k významnému zlepšení indexu RSDI (Rhinosinusitis Disability Index) i dosaženého skóre v testu SNOT-20, a to za průměrného užívání 2,4 aplikace roztoku/týden. 33 % pacientů jej přitom užívalo pravidelně, 55 % pouze při zhoršení stavu.

Použití

Používá se jako podpora léčby a prevence akutní a chronické rýmy infekčního a alergického původu, hypertrofické rýmy, vazomotorické rýmy a rinosinusitidy.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Přípravek není vhodné užívat při přecitlivělosti na mořskou vodu či některou z jejích složek. Nežádoucí účinky: na počátku používání se mohou dočasně objevit mírné pocity štípání v nose.

Dávkování a způsob podání

Sinomarin je k dispozici jako nosní sprej 125 ml (pro dospělé), 100 ml (pro děti a kojence od 6 měsíců) a 30 ml (pro děti i dospělé). Dále je k dispozici jednodávkové sterilní balení 18 x 5 ml pro kojence od 3–4 měsíců do 1 roku. (Lékař může doporučit i dříve než od 3 měsíců.) Dávkování: 1 až 2 vstřiky do každé nosní dírky 2 až 3krát denně. Vstřikuje se pomocí aplikátoru.

Poznámka: Statut přípravku: Zdravotnický prostředek („medical device“) vyrobený a schválený v souladu s požadavky direktivy 93/42/EEC. Přidělená CE značka: CE 0653. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.