Klinické studie zahrnující více než 7 000 dospělých nebo starších osob hodnotily u této inovativní intradermální vakcíny proti sezónní chřipce bezpečnost a schopnost vyvolat imunitní odpověď. Intradermálně podaná vakcína vyvolala u účastníků studie vyšší hladinu séroprotektivní imunitní odpovědi proti všem testovaným kmenům viru chřipky ve srovnání s vakcínou podanou standardní intramuskulární cestou (1,2).
“V průběhu stárnutí má imunitní systém tendenci ke snížení své aktivity – starší lidé jsou nejenom citlivější vůči infekcím, ale také u nich dochází k nižší odpovědi na očkování”, říkáDr. Robert Booy, zástupce ředitele ústavu National Centre for Immunisation Research and Surveillance (NCIRS), Sydney, Austrálie. “Při infekci virem chřipky nemusí být u starších osob dosaženo odpovídající imunitní odpovědi a v důsledku toho jsou tito lidé náchylní k závažnějším komplikacím chřipky. Z tohoto důvodu existuje silná potřeba zvýšit imunitní odpověď na očkování u osob nad 60 let a údaje ukazují, že nová intradermální vakcína může u této věkové skupiny účinně zlepšit odpověď na očkování”, dodává Prof. Booy.
Očkování intradermální cestou představuje zavedení vakcíny do dermální vrstvy kůže. V důsledku vysoké koncentrace speciálních imunitních buněk, které se nachází v této vrstvě kůže a jejich schopnosti účinně stimulovat imunitních odpověď, představuje intradermální očkování přímý a účinný přístup k imunitnímu systému.
Inovativní intradermální vakcína proti chřipce společnosti Sanofi Pasteur překonává technické problémy, které z historického pohledu omezovaly využití této cesty podání (3) a poskytuje spolehlivé (3,4) intradermální očkování proti chřipce. Umožnil to vývoj nového, předplněného mikroinjekčního systému pro okamžité použití, ve spolupráci s obchodním partnerem společnosti Sanofi Pasteur, společností BD (Becton, Dickinson and Copany). Tenká jehla mikroinjekčního systému má délku pouhých 1,5 mm, což poskytuje minimální invazivní způsob očkování a zajišťuje, že antigen je odpovídajícím způsoben deponován v dermální vrstvě kůže(4).
“Proočkovanost proti sezónní chřipce zůstává stále relativně nízká u některých věkových skupin; použití nové, uživatelsky jednoduché a méně invazivní vakcíny může vést ke zlepšení proočkovanosti“, dodává Dr. Isabel Leroux-Roels, výzkumná pracovnice z Ghent Center for Vaccinology, Belgie.
Chřipka je onemocnění vyvolané vysoce nakažlivým virem, který se snadno šíří z člověka na člověka, zejména když infikovaná osoba kašle nebo kýchá. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) je při každoroční epidemii chřipky postiženo 5 – 15 % populace infekcí horních dýchacích cest. Hospitalizace a úmrtí se vyskytují hlavně v rizikových skupinách (starší osoby, osoby s chronickým onemocněním). Ačkoli to není snadné vyhodnotit, mají tyto každoroční epidemie za následek tři až pět miliónů případů závažného onemocnění a 300 000 až 500 000 úmrtí, ke kterým dojde každý rok na celém světě (5). Většina úmrtí, která v současné době souvisí s chřipkou v průmyslových zemích, se vyskytuje u osob ve věku nad 65 let.
Chřipka představuje stále hlavní globální zdravotní problém v důsledku schopnosti viru se geneticky měnit, a tím uniknout imunitnímu systému organismu. Riziko vývoje závažných komplikací nebo úmrtí v důsledku chřipky je nejvyšší mezi staršími lidmi a osobami s chronickým onemocněním, jako je astma, diabetes nebo kardiovaskulární choroby. Účinnost očkování na snížení zdravotních rizik vyvolaných onemocněním a ekonomických nákladů spojených s léčbou chřipky, byly dobře zdokumentovány.
---
1. Booy R, et al. Immunogenicity of a novel influenza vaccine delivered by intradermal microinjection in over 60 year-olds. Options for the control of Influenza VI (Abstracts). Toronto, June 2007.
2.Leroux-Roels I, et al. Intradermal influenza vaccination offers superior immunogenicity compared with conventional vaccine in the elderly, and is safe after two annual vaccinations in adults, Poster: Vaccine Congress (Abstracts), Amsterdam, December 2007.
3. Laurent PE, et al Evaluation of the clinical performance of a new intradermal vaccine administration technique and associated delivery system. Vaccine 2007; 25:8833-42.
4. Laurent A, et al Echographic measurement of skin thickness in adults by high frequency ultrasound to assess the appropriate microneedle length for intradermal delivery of vaccines. Vaccine 2007;25:6423–6430.
5. http://www.who.int/vaccine_research/diseases/ari/en/print.html