Paralen SUS (paracetamol): profil léčivého přípravku

Paralen SUS (paracetamol): profil léčivého přípravku

Mezi nejběžnější respirační infekce patří nachlazení (common cold) a chřipka. Obě onemocnění jsou virového původu, probíhají akutně a mají řadu společných příznaků, z nichž hlavními jsou horečka, bolesti krku a hlavy, rýma a kašel. Zvláště na počátku je někdy obtížné obě choroby od sebe odlišit. V dětském věku doprovází horečka obvykle nejen respirační infekce, ale i jiné infekční choroby; dítě jimi jednak onemocní častěji než dospělý člověk, jednak tělesná teplota dítěte například při nachlazení nebo tonzilitidě stoupá obvykle na vyšší hodnoty než u dospělých. Vedle horečky provází většinu těchto onemocnění rovněž bolest, zejména hlavy a krku, popřípadě svalové bolesti.

Přes intenzivní vývoj v oblasti antivirotik zůstává i v současné době základní terapií symptomatická léčba. Základem terapie jsou obvykle léčiva ze skupiny antipyretik-analgetik, doplňovaná podle přidružených příznaků dalšími typy léčiv.
Osvědčeným léčivem ze skupiny antipyretik-analgetik je paracetamol, látka, která má oproti dříve široce používaným salicylátům výhodu v šetrnosti vůči trávicímu ústrojí, což je zvláště u dětí významné. Svým antipyretickým a analgetickým účinkem postihuje oba hlavní příznaky respiračních infekcí současně, přičemž v dětském věku jej lze použít u bolestivých stavů, například při bolestivém prořezávání zubů, i jako samostatné analgetikum.
Významným problémem v pediatrii je adekvátní forma, ve které je léčivo dítěti podáváno. Důležité je zajištění co nejlepší compliance a tím i účinnosti léčby. U dětí nižšího věku není vhodná forma tablet; dlouhodobá zkušenost ukázala, že nejvhodnější u dětí ve věku od tří měsíců do dvanácti let je léková forma sirupu s vhodnou chuťovou korekcí. Paracetamol v adekvátní lékové formě - suspenzi -, vhodné pro použití v pediatrii, je na našem trhu zastoupen například přípravkem Paralen sus (Zentiva).

Charakteristika

Paralen sus je přípravek obsahující paracetamol; je určen pro použití v dětském věku. Paracetamol (acetaminophen) je acetanilidový derivát. Mechanismus jeho účinku spočívá v urychlení biotransformace prostaglandinu G2 - mediátoru nocicepce a edému - na prostaglandin H2, který nemá funkci mediátoru. Paracetamol neovlivňuje inhibici zejména cyklooxygenázy-1 (COX-1) tak významně jako salicyláty, a proto není jeho působení spojeno s nežádoucími gastrointestinálními účinky, jako je tomu u salicylátů. Antipyretický účinek paracetamolu je zprostředkován centrálním působením v hypothalamu, analgetický účinek je podle současných názorů zprostředkován jak v centrální nervové soustavě, tak na periferii. Účinek paracetamolu se objevuje za 1 až 2 hodiny po dosažení maximální plazmatické koncentrace a trvá po dobu 3 až 6 hodin. Míra antipyretického i analgetického účinku závisí na dávce léčiva. Paracetamol neovlivňuje glykémii, a je tedy možné jej podávat i pacientům s diabetem. Neovlivňuje výrazněji (na rozdíl od salicylátů) krevní srážlivost, a lze jej proto podávat i pacientům, kteří užívají perorální antikoagulancia či pacientům s hemofilií.
V přípravku Paralen sus je paracetamol ve formě chuťově korigované viskózní suspenze s chutí a vůní lesních jahod.

Farmakokinetika

Paracetamol se rychle a téměř úplně vstřebává z trávicího ústrojí. Distribuce tělesných tekutin a všech tkání je také velmi rychlá. Za 10 až 60 minut po perorální aplikaci je dosaženo maximální plazmatické koncentrace. Paracetamol se intenzivně biotransformuje, v nezměněné formě se vyloučí méně než 5 % podané dávky léčiva. Část podaného paracetamolu se transformuje na reaktivní metabolit, který se vazbou na glutathion inaktivuje (při předávkování paracetamolu může dojít k vyčerpání kapacity glutathionu a nahromadění hepatotoxických metabolitů). Paracetamol se eliminuje z organismu převážně renální cestou. Biologický poločas eliminace se pohybuje mezi 1 až 3 hodinami (u závažné insuficience jater se může prodloužit až na 5 hodin). U pacientů s renální insuficiencí nedochází k prodloužení biologického poločasu eliminace, ale protože se paracetamol vylučuje převážně ledvinami, je třeba dávku snížit. Paracetamol prostupuje placentární bariérou a je vylučován do mateřského mléka.

Klinické studie

Účinnost a bezpečnost paracetamolu byla zkoumána v celé řadě klinických studií. V několika studiích byla prověřována antipyretická účinnost, zvláště vztah mezi dávkou léčiva a dosaženým antipyretickým účinkem. V jedné z těchto studií1 byla u téměř 1 600 febrilních dětí zjišťována účinnost paracetamolu v dávce 15 mg/kg. Maximálního poklesu (průměrně o 1,6 °C) bylo dosaženo 2 hodiny po podání. Klinické studie ukázaly, že k poklesu tělesné teploty o 0,4 °C je třeba dávky paracetamolu 5 mg/kg, k poklesu o 2 °C 20 mg/kg. Analgetická účinnost byla posuzována například v randomizované kontrolované studii,2 která ukázala, že rovněž analgetická účinnost (potlačení indukované bolesti) je závislá na dávce léčiva. Některé studie, v nichž byly účinnost a bezpečnost paracetamolu porovnávány s léčivy ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID), např. ibuprofenem, ukázaly, že antipyretický a analgetický účinek byl srovnatelný; paracetamol však nemá gastrointestinální nežádoucí účinky, charakteristické pro látky ze skupiny NSAID. Studie prokázaly bezpečnost paracetamolu (velmi nízký výskyt nežádoucích účinků a jejich malou klinickou závažnost) u dospělých i dětí, jeho bezpečnostní profil byl srovnatelný s placebem.3 Některé studie4 se zabývaly místem užívání paracetamolu v současné pediatrické praxi a analýzou chování rodičů a lékařů v přístupu k léčbě; autoři doporučují, aby lékař racionálně ovlivňoval postup rodičů při domácí léčbě paracetamolem u dětí s horečnatými stavy.

Indikace

Indikací podání přípravku Paralen sus je horečka, zejména při akutních bakteriálních a virových infekcích, bolesti zubů, hlavy, neuralgie, bolesti svalů nebo kloubů nezánětlivé etiologie.

Kontraindikace, nežádoucí účinky, interakce

Kontraindikací podání přípravku je známá přecitlivělost na účinnou látku nebo jinou složku přípravku, deficit glukózo-6-fosfátdehydrogenázy, hemolytická anémie, těžké formy renální či hepatální insuficience, akutní hepatitida, současné podání léků zatěžujících játra.
Nežádoucí účinky se při terapeutických dávkách vyskytují jen zřídka a s mírným klinickým průběhem. Patří k nim rash, kožní alergie, jen zcela ojediněle bronchospasmus. Zcela vzácně se vyskytují poruchy krvetvorby, např. trombocytopenie, leukopenie, hemolytická anémie a žloutenka.
Interakce: hepatotoxické látky mohou zvyšovat možnost kumulace a předávkování paracetamolu. Paracetamol zvyšuje koncentraci kyseliny acetylsalicylové a chloramfenikolu v plazmě. Induktory mikrosomálních enzymů (především rifampicin a fenobarbital) mohou způsobit vznik toxického metabolitu paracetamolu. Absorpce paracetamolu může být urychlena podáním metoclopramidu.

Dávkování

Paralen sus obsahuje 120 mg paracetamolu v 5 ml suspenze. Přípravek je určen dětem od 3 měsíců. Při léčbě horečky se používá jednotlivá dávka 10 - 15 mg paracetamolu/kg tělesné hmotnosti, denní dávka by neměla překročit 50 mg paracetamolu/kg tělesné hmotnosti.
Paralen sus se podává u dětí s tělesnou hmotností do 20 kg 3 až 4krát denně, u dětí nad 20 kg nejvýše 3krát denně, v časových odstupech nejméně 6 hodin. K odměření dávky je přiložena odměrná lžička se dvěma ryskami, označenými 1/4 (= 1/4 odměrky, odpovídá 1,25 ml) a 1/2 (= 1/2 odměrky, odpovídá 2,5 ml); lžička naplněná po okraj obsahuje 5 ml. Před odebráním každé dávky je třeba suspenzi velmi dobře protřepat (přibližně 5 sekund). Suspenzi je třeba zapít dostatečným množstvím tekutiny. Paralen sus se podává po dobu trvání obtíží nemocného, minimálně 3 dny, maximálně po dobu 5 dnů.

Literatura

1. Baker MD, Fosarelli PD, Carpenter RO. Childhood fever: correlation of diagnosis with temperature response to acetaminophen. Pediatrics 1987;80:315-318.
2. Piguet V, Desmeules J, Dayer P. Lack of acetaminophen ceiling on R-III nociceptive flexion reflex. Eur J Clin Pharmacol 1998;53:321-324.
3. Pescott LF. Therapeutic misadventure with paracetamol: fact or fiction? Am J Ther 2000;7:99-114.
4. Lagerlov P, Helseth S, Holager T. Childhood illnesses and the use of paracetamol (acetaminophen): a qualitative study of parents' management of common childhood illnesses. Fam Pract 2003;20:717-723.

Poznámka: Statut přípravku: léčivý přípravek, není vázán na lékařský předpis. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP. Další přípravky s obdobným složením: viz databáze AISLP (léčivé přípravky) nebo aktuální verze Vademecum Infopharm.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.