Léčiva s ultradlouhodobým působením – perspektivní terapie astmatu a CHOPN

Léčiva s ultradlouhodobým působením – perspektivní terapie astmatu a CHOPN

Bronchodilatancia s dlouhodobým působením (LABA) se stala zlatým standardem pro léčbu bronchiálního astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci. Perspektivními léčivy jsou beta-mimetika a další léky s tzv. ultradlouhodobým účinkem. Přinášíme základní informace o těchto nových léčivech, která významně ovlivní terapii uvedených conemocnění.

Nejstarší typ beta-mimetik - krátkodobě působící beta-mimetika (SABA), například salbutamol, která dříve patřila k základní terapii astmatu, jsou nyní vyhrazena jako úlevová léčba k rychlé bronchodilataci pro řešení akutních excerbací astmatu. Dlouhodobě působící beta-mimetika (LABA), ke kterým patří salmeterol a formoterol, mají oproti SABA výhodu delšího účinku. Formoterol má navíc výhodu rychlého nástupu efektu. Používají se i ve fixních kombinacích s inhalačními kortikosteroidy (IKS) v jediném inhalátoru.

Perspektivní skupinu bronchodilatancií představují beta-mimetika s ultradlouhodobým účinkem (ultra-LABA). Patří mezi ně například indacaterol a carmoterol, které jsou nyní testovány v klinických studiích III.fáze u pacientů s astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Výsledky jsou nadějné. Jejich výhodou je, že je lze aplikovat pouze jedenkrát denně, předpokládá se 24hodinové trvání účinku. Obě jmenované látky ze skupiny ultra-LABA se vyznačují navíc rychlým nástupem účinku. Bude možno je používat i v kombinacích s inhalačními kortikosteroidy, což, podobně jako u LABA, bude přispívat k žádoucímu snížení spotřebu kortikosteroidů (předpokládá se, že ultra-LABA působí s IKS v protizánětlivé synergii). Zvláště nadějná pro léčbu astmatiků je kombinace s novějšími IKS, které mají také 24hodinový účinek, jako je ciclesonid.

Pokud jde o CHOPN, perspektivu mají kombinace ultra-LABA s dlouhodobě působícími antimuskarinovými léčivy. Příkladem takového léčiva je tiotropium. Tiotropium je dlouhodobě působící parasympatolytikum (anticholinergikum); vazbou na muskarinové receptory hladké svaloviny průdušek snižuje bronchokonstrikční účinky acetylcholinu a působí proto bronchodilatačně. Účinek tiotropia nastupuje během 30 minut a přetrvává 24 hodin. Pro léčbu CHOPN se předpokládá vývoj trojkombinace: ultra-LABA + dlouhodobě působící antimuskarinové léčivo + dlouhodobě působící IKS.

Nová léčiva pro terapii astmatu a CHOPN mají společný jmenovatel: dlouhodobé působení, které umožňuje dávkování pouze 1krát denně. Výsledkem bude větší pohodlí pro pacienty (zvláště u fixních kombinací v jediném inhalátoru), zvýšení míry dodržováné doporučeného dávkování a tím i dokonalejší kontrola nemoci.

Drugs 2007;67(4):503-513

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.