Za základní léčebné opatření u streptokokových infekcí tonzil a faryngu (a za profylaxi vzniku jmenovaných nebezpečných následků) se dosud považuje podávání antibiotik penicilinové řady, ať už základních (např. fenoxymetylpenicilinu) či aminopenicilinů (např. ampicilinu).
V renomovaném časopise Pediatrics (2004;113:866-882) byly nyní publikovány překvapivé výsledky metaanalýzy dosavadních randomizovaných klinických studií na téma léčby tonsilofaryngitidy, způsobené beta-hemolytickými streptokoky skupiny A. Pro analýzu byly shromážděny studie, v kterých byla porovnávána účinnost léčby penicilinovými a cefalosporinovými antibiotiky u dětí a dospívajících (bylo zařazeno 35 studií, zahrnujících celkem 7125 pacientů). Léčba ve studiích trvala v průměru 10 dní a hlavním kritériem účinnosti bylo vymizení streptokokové infekce z postižené oblasti. Výsledky metaanalýzy ukázaly, že cefalosporinová antibiotika jsou vůči těmto bakteriím významně účinnější než peniciliny. Mezi I., II. a III. generací cefalosporinů nebyl zjištěn významný rozdíl v účinnosti , totéž platí i pro jednotlivé typy podávaných cefalosporinů (cephalexin, cefadroxil, cefuroxim, cefpodoxim, cefprozil, cefixim, ceftibuten, cefdinir). Při hodnocení efektu penicilinů v čase se ukázalo, že jejich účinnost vůči beta-hemolytickým streptokokům od 70. do 90. let postupně klesala.
Ve světle výsledků této metaanalýzy se jeví současná doporučení pro terapii infekcí horních dýchacích cest, způsobených beta-hemolytickými streptokoky skupiny A - včetně doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a Americké pediatrické akademie - jako problematická. Guidelines totiž doporučují užít v této indikaci přednostně peniciliny, nikoli cefalosporiny.
Pokud jde o další aspekty jako je například nákladnost léčby, cefalosporiny I.generace jsou srovnatelné s peniciliny a mají srovnatelně úzké, cílené spektrum. Přitom právě cílené působení bylo důvodem, proč jsou dosud peniciliny v této indikaci doporučovány. Publikování výsledků této metaanalýzy pravděpodobně vyvolá bouřlivou diskusi a zásadní změnu v doporučeních pro terapii infekcí horních dýchacích cest způsobených v dětském věku beta-hemolytickými streptokoky; je pravděpodobné, že pozici léků první linie namísto penicilinů zaujmou cefalosporiny.
Casey JR, Pichichero ME. Meta-analysis of Cephalosporin Versus Penicillin Treatment of Group A Streptococcal Tonsillopharyngitis in Children. Pediatrics 2004;113:866-882.