Léčba streptokokové anginy: nová metaanalýza může změnit guidelines

Léčba streptokokové anginy: nová metaanalýza může změnit guidelines Tonsilofaryngitida způsobená beta-hemolytickými streptokoky patří mezi časté a svými následky velmi nebezpečné infekce dětského věku. Mezi následky nedostatečně léčené streptokokové infekce patří revmatická horečka a glomerulonefritida. Revmatická horečka se neomezuje na klouby, patří k ní i zánětlivé postižení myokardu – karditida (která může mít za následek vznik chlopenní vady), dále postižení podkoží a kůže (erythema marginatum) i poškození CNS (tzv. chorea minor s hyperkinezemi /anomálními pohyby/ a psychickou labilitou). Streptokoková glomerulonefritida může probíhat i pod obrazem prudkého nefrotického syndromu s hypertenzí.

Za základní léčebné opatření u streptokokových infekcí tonzil a faryngu (a za profylaxi vzniku jmenovaných nebezpečných následků) se dosud považuje podávání antibiotik penicilinové řady, ať už základních (např. fenoxymetylpenicilinu) či aminopenicilinů (např. ampicilinu).

V renomovaném časopise Pediatrics (2004;113:866-882) byly nyní publikovány překvapivé výsledky metaanalýzy dosavadních randomizovaných klinických studií na téma léčby tonsilofaryngitidy, způsobené beta-hemolytickými streptokoky skupiny A. Pro analýzu byly shromážděny studie, v kterých byla porovnávána účinnost léčby penicilinovými a cefalosporinovými antibiotiky u dětí a dospívajících (bylo zařazeno 35 studií, zahrnujících celkem 7125 pacientů). Léčba ve studiích trvala v průměru 10 dní a hlavním kritériem účinnosti bylo vymizení streptokokové infekce z postižené oblasti.   Výsledky metaanalýzy ukázaly,  že cefalosporinová antibiotika jsou vůči těmto bakteriím významně účinnější než peniciliny. Mezi I., II. a III. generací cefalosporinů nebyl zjištěn významný rozdíl v účinnosti , totéž platí i pro jednotlivé typy podávaných cefalosporinů (cephalexin, cefadroxil, cefuroxim, cefpodoxim, cefprozil, cefixim, ceftibuten, cefdinir). Při hodnocení efektu  penicilinů v čase se ukázalo, že jejich účinnost vůči beta-hemolytickým streptokokům od 70. do 90. let postupně klesala.

Ve světle výsledků této metaanalýzy se jeví současná doporučení pro terapii infekcí horních dýchacích cest, způsobených beta-hemolytickými streptokoky skupiny A - včetně doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a Americké pediatrické akademie - jako problematická. Guidelines totiž doporučují užít v této indikaci přednostně peniciliny, nikoli cefalosporiny.

Pokud jde o další aspekty jako je například nákladnost léčby, cefalosporiny I.generace jsou srovnatelné s peniciliny a mají srovnatelně úzké, cílené spektrum. Přitom právě cílené působení bylo důvodem, proč jsou dosud peniciliny v této indikaci doporučovány. Publikování výsledků této metaanalýzy pravděpodobně vyvolá bouřlivou diskusi a zásadní změnu v doporučeních pro terapii infekcí horních dýchacích cest způsobených v dětském věku beta-hemolytickými streptokoky; je pravděpodobné, že pozici léků první linie namísto penicilinů zaujmou cefalosporiny.  

Casey JR, Pichichero ME. Meta-analysis of Cephalosporin Versus Penicillin Treatment of Group A Streptococcal Tonsillopharyngitis in Children. Pediatrics 2004;113:866-882.

 

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.