Léčba astmatu v těhotenství: americká doporučení

Léčba astmatu v těhotenství: americká doporučení

Bronchiální astma je onemocnění, které může vážně zkomplikovat průběh těhotenství. Vzhledem k možnému ohrožení plodu hypoxií má terapie astmatu u gravidních žen velký význam a má svá specifika, která byla shrnuta v doporučeních, uveřejněných v časopise Obstetrics and Gynecology. Doporučení vydala Americká společnost prorodníků a gynekologů (American College of Obstetricians and Gynecologists, ACOG).

V doporučeních se uvádějí následující pravidla, která se opírají o dosavadní klinické studie:

Během těhotenství je bezpečnější pro ženu s astmatem pokračovat v dlouhodobé léčbě astmatu, než riskovat rozvinutí exacerbace astmatu. Hlavním cílem terapie je zajistit dostatečné okysličení plodu tím, že se předchází hypoxickým epizodám u matky. I u gravidních žen je základním léčebným přístupem stupňovité (step-like) schéma, podle kterého se na základě závažnosti příznaků, resp. hodnot funkčního vyšetření plic zvyšuje dávkování základních léčiv a mění, resp. přidávají další doporučené typy léčiv. U perzistujícího astmatu (tj. od 2.stupně stupňovitého schématu) jsou základním léčivem první volby inhalační kortikosteroidy (IKS). Některé studie ukázaly, že u těhotných je výhodné mezi IKS preferovat budesonid a pro záchrannou léčbu je vhodné volit beta2-sympatomimetikum salbutamol (v ČR se dává přednost terbutalinu). Důležité je, aby se gravidní astmatička pokud možno chránila před alergeny (je vhodné vyvinout snahu o jejich identifikaci a eliminaci z okolí těhotné ženy) a před spouštěči, například tabákovým kouřem. Pokud žena otěhotní v průběhu systémové imunoterapie (SIT) a dávkování SIT se blíží udržovací dávce, může se v ní pokračovat, pokud se neobjevují nežádoucí reakce a pokud imunoterapie vykazuje prokazatelný klinický benefit (alergologové ovšem často SIT u těhotných přerušují, aby předešli rizikům, např. anafylaktickému šoku). Pokud jde o bezpečnost léčby v průběhu laktace, jsou postupy stejné jako v graviditě a uvedená doporučení uvádějí, že průnik antiastmatických léčiv do mateřského mléka, je relativně malý. Během kojení není podle těchto doporučení kontraindikováno podávání např. antihistaminik, inhalačních kortikosteroidů, beta2-sympatomimetik a kromonů.

Další doporučení se opírají především o názory expertů a obecný konsensus odborníků:

Je vhodné, aby těhotné ženy s astmatem byly co nejlépe edukovány v adekvátním používání inhalátorů, hodnocení vlastního klinického stavu (selfmonitoringu), aby měly vypracovaný plán pro dlouhodobou léčbu astmatu a dodržovaly jej (dobrá compliance) a okamžitě upozorňovaly svého ošetřujícího lékaře na zhoršení příznaků astmatu. Preferovanou metodou kontroly plicních funkcí je ambulantní vyšetření spirometrie, ale správně prováděná peak-flowmetrie s osobním peak-flowmetrem je také použitelná a užitečná. Tato objektivizace stavu je doporučována i u těhotných s lehkým a dobře kontrolovaným astmatem. U těhotných žen s astmatem středně závažného a těžkého stupně je důležité ultrazvukové vyšetřování plodu.

Ametická doporučení uvádějí toto stupňovité schéma léčby astmatu u těhotných žen:

U žen s intermitentním astmatem se podává jako úlevová terapie beta2-sympatomimetikum salbutamol (v USA se používá synonymum albuterol) podle potřeby.
U těhotných s perzistujícím astmatem lehkého stupně se doporučuje režim s IKS v nízkých dávkách, alternativou jsou kromony, antagonisté leukotrienových receptorů (antileukotrieny) nebo teofylin s cílovou sérovou hladinou 5-12 mikrogramů/ml.
U perzistujícího astmatu střední závažnosti se doporučuje kombinace nízkodávkované kombinace IKS a salmeterolu (dlouhodobě působícího beta2-sympatomimetika - LABA), a pokud je to nutné, lze použít středně vysoké dávky IKS nebo kombinaci IKS+salmeterol. Alternativní režim představuje kombinace IKS v nízké, či pokud je třeba, středně vysoké dávce s antileukotrienem či teofylinem v takové dávce, aby bylo dosaženo výše uvedené sérové hladiny.
U pacientek s perzistujícím astmatem těžkého stupně se doporučuje kombinace IKS+salmeterol ve vysoké dávce, případně navíc perorální podávání kortikosteroidu. Alternativou jsou IKS ve vysokých dávkách v kombinaci s teofylinem v dávce, při které je dosaženo uvedené sérové hladiny. Pokud nedojde ke zlepšení stavu, lze i k tomuto režimu přidat perorální kortikosteroid. Cílem stupňovitého schématu léčby je co nedůkladnější kontrola astmatu při co nejnižších potřebných dávkách léčiv.

Existují určité rozdíly mezi americkými guidelines a postupy, používanými v ČR. Především jako krátkodobé beta2-sympatomimetikum je v USA upřednostňován salbutamol (ten má v USA nejvíc publikovaných údajů), v ČR a vůbec v Evropě se dává přednost terbutalinu (jsou s ním v Evropě delší zkušenosti a je řazen v hodnocení léčiv v graviditě mezi bezpečnější - FDA kategorie B, zatímco salbutamol FDA-C). Pokud jde o dlouhodobá beta2-sympatomimetika, je v USA upřednostňován salmeterol, protože jsou s ním delší zkušenosti, formoterol byl uveden na trh později. V ČR je obvyklé, že pacientky užívají i přípravky s obsahem formoterolu, ponechávají se na kombinační léčbě IKS+LABA (pokud ji užívaly před otěhotněním) tím přípravkem, na který jsou zvyklé (tj. salmeterol+fluticason - Seretide, nebo formoterol+budesonid - Symbicort) a jehož užívání přináší dobrou kontrolu astmatu.
(Americká doporučení tolerují během gravidity a laktace i podávání systémových kortikosteroidů, v ČR se podávají jen, je-li to nezbytně nutné. Snahou je pokud možno udržet kontrolu astmatu inhalačními kortikosteroidy).

Podle autorů může u žen s lehkým a dobře kontrolovaným astmatem těhotenství a perinatální období probíhat bez komplikací. Těžké a špatně kontrolované astma může ovšem vést k různým zdravotním problémům, jako je např. nutnost porodu císařským řezem, preeklampsie, poruchy růstu plodu, perinatální komplikace a obecně zvýšená morbidita a mortalita matek.

Hlavní zásadou uvedených doporučení je předpoklad, že pro plod je bezpečnější, když matka-astmatička je léčena antiastmatiky, než kdyby došlo díky exacerbacím astmatu u matky k poruchám okysličení plodu. Nejdůležitějším kritériem je zajištění dobré oxygenace plodu tím, že se předejde hypoxickým epizodám u matky. Terapii těhotných žen je nutno individualizovat podle subjektivních i objektivních známek kontroly nemoci, cílem je nejen nepřítomnost příznaků astmatu, ale i normalizace parametrů funkce plic.

----------

Dombrowski MP, Schatz M., et al. ACOG practice bulletin: clinical management guidelines for obstetrician-gynecologists, number 90: asthma in pregnancy. Obstet Gynecol 2008;111:457-464.

Novotná B. Farmakoterapie astmatu v graviditě a laktaci. Alergie 2001;2,suppl.1:43-47.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.