Farmakoterapeutické ovlivnění progrese CHOPN poprvé prokázáno: studie TORCH

Farmakoterapeutické ovlivnění progrese CHOPN poprvé prokázáno: studie TORCH Chronická obstrukční plicní choroba (CHOPN) je onemocnění, charakterizované postupným, často fatálním zhoršováním funkce plic. Dosud se nedařilo tuto progresi onemocnění žádným léčivem zásadně ovlivnit. V klinické studii, jejíž výsledky byly zveřejněny v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, se poprvé podařilo farmakoterapií progresi CHOPN zpomalit.

CHOPN je choroba, charakterizovaná především dušností. Jde o zánětlivé onemocnění menších dýchacích cest, spojené s destrukcí plicní tkáně. Hlavním vyvolávacím momentem CHOPN je kouření. Dosavadní koncepce farmakoterapie se soustředí na ovlivnění příznaků, především dušnosti. Postupné zhoršování funkce plic se dosud považovalo za nevyhnutelné, a vedlo nezřídka k fatálním následkům. V léčbě se CHOPN používají ke zmírnění příznaků bronchodilatancia; při intenzivních příznacích u těžkých forem CHOPN a při častých exacerbacích se doporučuje užití inhalačních kortikosteroidů.

Ve zmíněné studii TORCH (Toward a Revolution in COPD Health) autoři zkoumali, zda dlouhodobé podávání inhalačního kortikosteroidu (IKS) fluticasonu (v dávce 500 mikrogramů denně), nebo dlouhodobě působícího beta2-sympatomimetika (LABA) salmeterolu (50 mikrogramů denně), nebo fixní kombinace salmeterol/fluticason v jediném inhalátoru, mohou u pacientů s CHOPN středního až těžkého stupně ovlivnit zhoršování plicní funkce (objem jednovteřinového výdechu vitální kapacity - FEV1). Studie TORCH byla randomizovaná, placebem kontrolovaná, dvojitě zaslepená a probíhala v 42 zemích. Studii dokončilo a do analýzy výsledků bylo zahrnuto 5 343 pacientů. Spirometrická měření byla prováděna v průběhu 3 let každých 24 týdnů. Výsledky ukázaly, že roční zhoršení hodnoty sledované plicní funkce (FEV1) odpovídalo 55 ml u placeba, 42 ml u salmeterolu, 42 ml u fluticasonu (resp.fluticason propionatu) a 39 ml u kombinace salmeterol/fluticason. Dlouhodobé podávání kombinace salmeterol/fluticason zpomalilo tedy pokles hodnoty FEV1, tj. měřítka průchodnosti dýchacích cest o 16 ml ročně oproti placebu - rozdíl byl statisticky významný (P<0,001). Vliv každého z jednotlivých léčiv zvlášť na plicní funkci byl méně výrazný než tomu bylo u kombinace (rozdíl proti placebu odpovídal 13 ml ročně), ale i tak byl významný (P=0,003). Průchodnost dýchacích cest se zhoršovala rychleji u aktivních kuřáků. Pacienti s častějšími exacerbacemi se vyznačovali rychlejším poklesem plicní funkce. Autoři uzavírají studii konstatováním, že každodenní užívání kombinace salmeterol/fluticason, a v menší míře samotný fluticason či salmeterol zpomaluje zhoršování funkce plic u pacientů s CHOPN středního až těžkého stupně a zpomaluje tedy progresi základní choroby. Ve studii TORCH byl hodnocen i vliv dlouhodobého podávání kombinace salmeterol/fluticason na mortalitu pacientů s CHOPN. Ukázalo se, že tato kombinace snižuje riziko všeobecné mortality v průběhu 3 let o 17 %. Tento účinek, přestože rozdíl oproti placebu nedosáhl hranice statistické významnosti (P=0,052), ukazuje že zpomalení progrese choroby se promítá i do zredukování míry fatálních následků CHOPN. (V ČR  je dostupná kombinace salmeterol/fluticason pod označením Seretide, GSK).

Chronická obstrukční plicní choroba je významnou příčinou morbidity a mortality - vyskytuje se až u 10 % populace. Základní příčinou je inhalace tabákového kouře, která vyvolává v plicích zánětlivý proces - především zánět malých bronchů (chronickou bronchiolitidu) a destrukci plicní tkáně s protrhávání interalveolárních sept - plicní emfyzém. Výskyt CHOPN stoupá s rozšiřováním kouření tabáku.  U pacientů s CHOPN jsou kromě plic díky cirkulujícím zánětlivým cytokinům postupně zasahovány i další orgány, takže ve výsledku jde o systémové onemocnění. Vedoucím příznakem je dušnost a bronchiální hyperreaktivita. Terapie stabilizované CHOPN míří jak na zmírnění příznaků, tak proti zánětu, který je základním etiopatogenetickým procesem. Dosud jediným prokazatelným faktorem, který snižoval progresi nemoci a celkovou mortalitu pacientů, bylo zanechání kouření. Toho je ovšem u řady pacientů obtížné dosáhnout, protože návyk na tabák vede k opakovaným relapsům kouření. Základem farmakoterapie stabilizované CHOPN (i jejích exacerbací) jsou bronchodilatancia včetně beta2-sympatomimetik, anticholinergik a metylxantinů. Aplikace inhalačních kortikosteroidů (IKS) byla dosud omezena na pokročilá stádia nemoci.  Synergické a komplementární působení LABA a IKS, podávaných z jediného inhalátoru, prokázané např. u astmatu, vedlo k myšlence používat tyto kombinované přípravky i u pacientů s CHOPN.

Kromě kombinace salmeterol/fluticason, zkoumané ve zmíněné studii TORCH (a v dříve provedené studii TRISTAN), byla zkoumána i účinnost kombinace budesonid/formoterol a jednotlivých komponent u pacientů s CHOPN. (V ČR je tato kombinace dostupná pod názvem Symbicort, AstraZeneca). Byly provedeny studie, které ukázaly, že kombinace budesonid/formoterol ve srovnání s placebem a jednotlivými komponentami snižuje příznakové skóre, snižuje počet exacerbací, zlepšuje plicní funkci a kvalitu života u pacientů s CHOPN středního až těžkého stupně.

Výsledky studie TORCH, která prokázala možnost farmakologického ovlivnění progrese CHOPN (a výsledky dalších studií zabývajících se účinností kombinace IKS+LABA) ukazují, že význam dlouhodobé kombinované léčby bude s největší pravděpodobností vzrůstat. Výsledky této studie by se mohly promítnout i do vývoje doporučených postupů pro dlouhodobou léčbu CHOPN.


Celli BR, Thomas NE, Anderson JA, et al. Effect of pharmacotherapy on rate of decline of lung function in chronic obstructive pulmonary disease: results from the TORCH study. Am J Respir Crit Care Med 2008;178(4):332-8.

Hanania NA. The impact of inhaled corticosteroid and long-acting beta-agonist combination therapy on outcomes in COPD. Pulm Pharmacol Ther 2008;21:540-50

Nannini LJ, Cates CJ, Lasserson TJ, et al. Combined corticosteroid and long-acting beta-agonist in one inhaler versus inhaled steroids for chronic obstructive pulmonary disease. Cochrane Database Syst Rev 2007 Oct 17;(4):CD006826.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.