Chřipka a akutní virové infekce – lékové interakce

Chřipka a akutní virové infekce – lékové interakce Analgetika-antipyretika Paracetamol: nemá prakticky žádné závažné lékové interakce a ani požití alkoholu není kontraindikací pro jeho podávání. Kyselina acetylsalicylová naopak má řadu klinicky významných lékových interakcí: zvyšuje krvácivost po antikoagulanciích, zvyšuje plazmatické koncentrace kyseliny valproové a imipraminu. Riziko krvácení do GIT dále zvyšují antidepresiva typu SSRI a celkově podávané kortikosteroidy. Antitusika Není účelné tyto léky podávat spolu s mukolytiky a expektorancii, neboť zkapalněný hlen je třeba z průdušek vykašlat, přičemž tlumení kašle léky by mohlo vykašlávání narušit. Butamirát: nemá žádné interakce. Dropropizin: neměl by být užíván se sedativy, neboť může zvýšit jejich sedativní účinek. Dextromethorfan: je metabolizován na CYP2D6. Inhibitory tohoto izoenzymu zvyšují plazmatické koncentrace dextromethorfanu. Je to např. chinidin, fluoxetin, moklobemid, paroxetin, selegilin, terbinafin, valdekoxib, rifampicin a třezalka. Biologickou dostupnost dextromethorfanu zvyšuje i pomerančová šťáva. V klinické studii po pomerančové šťávě biologická dostupnost stoupla z 23 % na 46 %! Kodein: Rifampicin snižuje biologickou dostupnost kodeinu. Současné užívání kodeinu s jinými látkami s tlumivým účinkem na CNS může tlumivý efekt zvyšovat. Při užívání kodeinu s anticholinergiky vzniká také riziko těžké zácpy až paralytického ileu a nežádoucí retence moči. Při současném užívání kodeinu s léky proti průjmu je zvýšené riziko úporné obstipace. Při současném užívání kodeinu a antihypertenziv dochází k možnosti potenciace hypotenzního účinku. Podávání kodeinu současně s jinými narkotickými analgetiky může prohloubit depresi CNS a dechového centra. Současné užívání buprenorfinu může snížit terapeutický účinek kodeinu. Ethylmorfin: při užívání a souběžné terapii jinými léčivy s tlumivými účinky na centrální nervový systém (například hypnotika, sedativa, ale také sedativní antihistaminika, některá antivertiginóza, léčiva proti kinetózám aj.) nebo s antihypertenzivy se může zesilovat sedativní a dechově útlumové působení. Pacientům užívajícím ethylmorfin je zakázáno konzumovat alkohol, protože souběžné užití může vést k velmi výraznému narušení psychomotorické výkonnosti. Expektorancia Acetylcystein: Měl by být podáván s odstupem nejméně dvou hodin od příjmu cefalosporinů, polosyntetických penicilinů a tetracyklinů, neboť může jejich účinek snižovat. Karbocystein: Měl by být podáván s odstupem nejméně dvou hodin od příjmu erytromycinu, ampicilinu a tetracyklinů, neboť rovněž může snižovat jejich účinek. U jiných expektorancií nejsou v odborné literatuře popisovány závažné interakce. Nasální dekongestiva Při současném podávání některých nasálních dekongestiv s inhibitory MAO nebo tricyklickými antidepresivy (i několik dní po jejich podání) může dojít ke vzestupu krevního tlaku. Literatura u autorů.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.