Vliv kouření na progresi roztroušené sklerozy: klinická studie

Vliv kouření na progresi roztroušené sklerozy: klinická studie

Roztroušená skleroza mozkomíšní (RS) je chronické autoimunitní zánětlivé onemocnění nervové tkáně. Jedním z faktorů, který může průběh RS ovlivnit, je kouření tabáku. Nově publikovaná studie se zabývala vlivem kouření na progresi RS, ale i otázkou, zda zanechání kouření může vést k reverzibilitě onemocnění.

Do studie, která byla publikována v časopise Archives of Neurology, bylo zařazeno 1465 pacientů s diagnozou RS. Na počátku sledování byl průměrný věk skupiny 42 let (16-75), a průměrná doba trvání nemoci 9,4 let. Pacienti byli rozděleni na skupiny podle typu průběhu nemoci na formu relapsující/remitující, formu primárně progresivní, formu primárně relapsující, klinicky izolované syndromy a suspektní RS. Na počátku studie bylo ve skupině 17,5% kuřáků, 29,2% bývalých kuřáků a 53,2% pacientů, kteří nikdy nekouřili. Kuřáci byli rozděleni s ohledem na intenzitu kouření na lehké, střední a těžké kuřáky. Pacienti byli sledováni v průměru po dobu 3 roky a 4 měsíce a v průběhu této doby byli opakovaně vyšetřováni.

Výsledky sledování ukázaly, že kuřáci ve srovnání s nekuřáky měli výrazně vyšší skóre disability (EDSS, Expanded Disability Status Scale, P <0,001). V hodnotách EDSS mezi nekuřáky a bývalými kuřáky nebyl významný rozdíl. Podobné výsledky přineslo i vyšetření skóre závažnosti RS (Multiple Sclerosis Severity Score), které se kalkuluje z hodnot EDSS a doby trvání nemoci.

Dále studie ukázala, že mozek kuřáků se vyznačuje významně nižším podílem parenchymu oproti nekuřákům (P=0,004). Pokud jde o tento parametr, mezi nekuřáky a pacienty, kteří kouřit v minulosti přestali, nebyl zjištěn signifikantní rozdíl.

Rychlejší progrese onemocnění

Pomocí vyšetření magnetické rezonance (MRI) byla zjišťován průběh a progrese nemoci. Analýza konverze onemocnění z relapsujícího/remitujícího do sekundárně progresivní formy RS (SPMS) ukázala, že konverze, tj. progrese onemocnění, nastala rychleji u kuřáků než u pacientů, kteří nikdy nekouřili (poměr šancí/hazard ratio: 2,50; 95% CI, 1,42 – 4,41). I v tomto směru nebyl statistický rozdíl mezi nekuřáky a pacienty, kteří přestali kouřit.

U kuřáků se projevovala vyšší progrese velikosti mozkových lézí a jejich mozek atrofoval rychleji (výraznější zmenšování parenchymatózní frakce mozku) než u nekuřáků (pro oba parametry P=0,02). I v těchto parametrech nebyl statisticky významný rozdíl mezi nekuřáky a pacienty, kteří v minulosti kouření zanechali.

Intenzita kuřáctví měla podle výsledků studie vliv na progresi nemoci. Například pacienti ze skupiny lehkých kuřáků měli významně nižší hodnoty skóre EDSS než pacienti ze skupin středních a těžkých kuřáků.

Podle autorů studie ukázala, že v řadě parametrů nejsou patrné statisticky významné rozdíly mezi nekuřáky a těmi, kteří kouřit přestali, což ukazuje, že změny v mozku, související s negativním vlivem kouření jsou alespoň do určité míry reverzibilní.

V průběhu studie 57 kuřáků kouřit přestalo. To umožnilo posuzovat reverzibilitu RS po zanechání kouření přímo během sledování. Pacienti, kteří byli původně dlouhodobými těžkými kuřáky, měli na začátku sledování nemoc v progresivnějším stádiu než nekuřáci, ale pokud kouřit poté přestali, progrese RS se zpomalila a její rychlost u těchto bývalých kuřáků byla srovnatelná s nekuřáky.

Mechanismy vlivu kouření na progresi RS

Autoři uvádějí, že mechanismy, kterými může kouření zhoršovat progresi RS jsou přinejmenším dva. Zaprvé kouření ovlivňuje negativně imunitní systém. Výzkum již dříve ukázal, že existuje souvislost mezi kouřením a rizikem vzniku autoimunitních chorobami, například revmatoidní artritidou a systémovým lupus erytematodes. Druhým mechanismem by mohl být neurotoxický vliv kyanidu, nikotinu a dalších substancí, obsažených v cigaretovém kouři. Podle laboratorních studií například kyanid působí neurotoxicky, způsobuje demyelinizaci nervů. Autoři poznamenávají, že není vyloučeno, že existuje společný genetický základ jak k predispozici ke vzniku RS, tak k závislosti na kouření.

Dosud nejrozsáhlejší studie

Tato klinická studie je počtem zařazených pacientů rozsáhlejší než dosud provedené studie vztahu kouření a progresí RS. Míra statistické průkaznosti je u nové studie tedy výrazně větší než u minulých výzkumů. Předchozí dvě menší studie však naznačily podobné souvislosti – v jedné z nich byl prokázán vliv kouření na rychlost progrese do sekundárně progresivní formy RS (ale bez hodnocení magnetickou rezonancí) a další studie prokázala souvislost mezi kouřením a progresí choroby (šlo však jen o retrospektivní studii) Nová studie, o které referujeme, je počtem pacientů rozsáhlejší než obě dosavadní dohromady a navíc detailněji zaměřená na příznaky nemoci i objektivní korelát - hodnocení MRI.

Ze studie vyplývá, že kouření progresi RS zhoršuje, dále že zanechání kouření zpomaluje progresi RS a může přispět k reverzibilitě onemocnění. Pacienti-kuřáci by tedy měli přestat kouřit co nejdřív po diagnostikování RS, dřív, než se zahájí farmakoterapie.

--------

Healy BC, Ali EN, Guttmann CR, et al. Smoking and disease progression in multiple sclerosis. Arch Neurol 2009;66:858-864.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.