Bruxismus lze léčit mechanicky - vkládáním umělohmotných mezizubních dlah, nebo podáváním myorelaxancií, pátrá se po psychogenních příčinách způsobujících stres, který ke vzniku bruxismu také může napomáhat.
K léčivům, které lze ve farmakoterapii bruxismu použít, patří i clonazepam (Rivotril), léčivo ze skupiny benzodiazepinů. Clonazepam je běžně indikován k léčbě epilepsie a panické poruchy (především k léčbě akutní úzkosti u této poruchy). V nově publikované placebem kontrolované studii byl u pacientů se spánkovým bruxismem sledována symptomatologie, objektivní a subjektivní parametry kvality spánku a probouzení ve srovnání s kontrolní skupinou a dále byl u skupiny s bruxismem zkoumán efekt clonazepamu (v dávce 1mg/den) na polysomnograficky a psychometricky měřené parametry v průběhu 3 dnů, strávených ve spánkové laboratoři.
Výsledky vstupního vyšetření ukázaly, že pacienti s bruxismem ve srovnání s kontrolami měli zhoršené hodnoty indexu kvality spánku PSQI (Pittsburg sleep quality index), škály úzkosti SAS (self-rating anxiety scale), škály deprese SDS (self-rating depression scale) a škály syndromu neklidných nohou IRLSSG (International RLS Study Group Rating Scale). Polysomnografické vyšetření ukázalo, že pacienti měli narušenou plynulost spánku, zvýšený pohybový neklid, měnili častěji polohu těla, projevoval se u nich vyšší výskyt periodických pohybů dolních končetin a přerušení kontinuity spánku. Psychometrické vyšetření u nich prokázalo subjektivně zhoršenou kvalitu spánku i probuzení, ospalost a únavnost, zhoršení nálady, pozornosti, paměti a jemné motoriky.
Po podání clonazepamu (1mg před spaním) u pacientů signifikantně poklesl index spánkového bruxismu (sleep bruxism index), zlepšila se kvalita spánku a řada dalších, před léčbou patologicky změněných parametrů. Podle výsledků studie představuje clonazepam možnost účinné léčby spánkového bruxismu.
---------
Saletu A, Parapatics S, Anderee P, et al. Controlled clinical, polysomnographic and psychometric studies on differences between sleep bruxers and controls and acute effects of clonazepam as compared with placebo. Eur Arch Psychiatry Clin Neurosci 2009, E-pub ahead of print: doi 10.1007/s00406-009-0034-0.
Účinnost clonazepamu v léčbě spánkového bruxismu
3.8.2009
Bruxismus je intenzivní skřípání zuby, při kterém dochází k opotřebovávání zubů, může dojít i k poškození čelistního kloubu. Bruxismus v průběhu spánku není vzácný, vyskytuje se až u 8% populace. Etiopatogeneze je komplexní a účinnost léčby je různá. Nově publikovaná studie se zabývala účinností clonazepamu u pacientů s bruxismem. Studie byla uveřejněna v časopise European archives of psychiatry and clinical neuroscience.
Spánkový bruxismus se řadí mezi tzv. parasomnie, tj. patologické tělesné projevy, ke kterým dochází během spánku. Lidé, kteří bruxismem trpí, často o problému ani nevědí, na tuto poruchu mohou ukazovat např. příznaky jako je přecitlivělost obroušených zubů na horké, studené a kyselé, bolesti čelistí a hlavy. Relativně neškodná forma bruxismu vyskytuje u dětí, především v průběhu horečnatých či bolestivých onemocnění. Potíže v takových případech zpravidla bez následků zmizí.