Tradef (tramadolum): profil léčivého přípravku

Tradef (tramadolum): profil léčivého přípravku

Léčba bolesti představuje i na počátku 21. století stále významný medicínský problém. Na jedné straně přetrvává velké množství pacientů trpících chronickými bolestmi, kteří nedostatečně adherují k podávané léčbě, na straně druhé může být obava lékařů předepsat silnější, a velmi pravděpodobně i účinnější, analgetikum.

V současné době máme pro tlumení bolesti k dispozici jednak látky ze skupiny nesteroidních antiflogistik (NSA) a paracetamol nebo látky ze skupiny opioidních analgetik. Paletu možných léčiv nakonec doplňují zejména antikonvulzíva či antiepileptika, která se uplatňují především při mírnění neuropatické (ale i jiných typů) bolesti. V závislosti na intenzitě bolesti a s ohledem na časový průběh jejího trvání (bolest akutní či chronická) se pak volí vhodné analgetikum (viz. žebříček podávání analgetik, WHO).

Příčinou nedostatečného navození analgezie bývá velice často obava lékařů ze vzniku závislosti či strach z útlumu respiračního centra. Avšak při pohledu na konkrétního pacienta je zřejmé, že nejdůležitějším nežádoucím účinkem při podávání anodyn je především často velice úporná obstipace.

Tramadol je středně silné analgetikum, které má v České republice dlouholetou tradici a řadí se zde k nejpředepisovanějším opioidním analgetikům. Toho času je zde registrováno (AISLP, verze 2007.3) přibližně 400 různých druhů balení a forem přípravků s obsahem tramadolu. Nově registrovaným přípravkem s obsahem tramadolu je přípravek Tradef (Tamda a.s.), který je k dispozici ve formě 10 a 20 effervescentních tablet s obsahem 50 mg účinné látky.

Charakteristika

Chemicky je tramadol cis-2-(dimethylaminomethyl)-1-(3-methoxyphenyl)-cyclohexanol a v přípravku Tradef je obsažen ve formě hydrochloridu. Jedná se o centrálně působící analgetikum s duálním mechanismem účinku. Mateřská molekula má jednak společně se svým hlavním metabolitem (M1) poměrně slušnou afinitu k opioidním receptorům µ a κ (v menší míře i δ) a jednak výrazně inhibuje zpětné vychytávání noradrenalinu a serotoninu na nervové synapsi.1 Ačkoliv je tramadol agonistou opioidních receptorů, v klinické praxi nevyvolává signifikantnější útlum dechového centra.

Analgeticky účinná plazmatická koncentrace tramadolu se udává na 100 ng/ml, v případě pooperační bolesti při pacientem kontrolované analgezii byla dávka ještě několikanásobně vyšší, a sice 590 ng/ml. Maximální plazmatické koncentrace po perorálním podání 50 mg tramadolu je dosaženo přibližně za 1,5 hodiny s hodnotou 383 ng/ml. Hodnota plochy pod křivkou je 6 613 ng.h/ml.Po perorální aplikaci se z podané dávky vstřebává přibližně 75 % účinné látky, přičemž množství absorbované látky není významně ovlivněno současným požitím stravy. V krevní plazmě je tramadol z 20 % vázán na bílkoviny krevní plazmy s distribučním objemem 2,7 až 3,1 l/kg. V játrech podléhá tramadol rozsáhlé metabolizaci cestou N- a O-demetylace zprostředkované cytochromy 3A4, 2B6 a 2D6, s následnou glukuronidací či sulfatací. Hlavní eliminační cestou tramadolu jsou ledviny, přičemž přibližně 30 % původního množství je vyloučeno ve formě mateřské molekuly. Biologický poločas tramadolu je 6,3 hodiny. V případě potřeby je tramadol dialyzovatelný, a to při clearance 163,5 ml/min.2

Indikace

Přípravek Tradef je využíván při léčbě a prevenci středně silné až silné akutní či chronické bolesti, jako jsou např. bolest pooperační či posttraumatická, poporodní bolesti, bolest způsobená diagnostickým či terapeutickým zásahem nebo bolest nádorové etiologie.

Klinické studie

Jak je z výše zmíněných indikací zřejmé, tramadol je využíván pro léčbu různých typů bolesti (nádorová, dentální, chronická nenádorová, pooperační či neuropatická).3,4 Vzhledem k mnohaletému klinickému užívání tramadolu byla s ohledem na jeho účinnost provedena řada klinických studií, ze kterých je zřejmý analgetický potenciál tramadolu, a to na úrovni středně silného analgetika. Kromě analgetického účinku je třeba zmínit i doprovodný a pacienty velmi oceňovaný pozitivní vliv na zlepšení kvality spánku, a tedy i kvality života. Ve studiích, kdy byl porovnáván poměr účinnosti a bezpečnosti mezi racemátem tramadolu a jeho enantiomery, byl racemát v tomto ohledu významně lepší.5

Nežádoucí účinky, kontraindikace

Tramadol je relativně bezpečným léčivem. K nejčastějším nežádoucím účinkům spojeným s léčbou patří především nevolnost a závratě. Z obávaných, především v souvislosti s opioidní medikací, se jedná zejména o útlum respiračního centra. Avšak v porovnávací studii s morfinem zaměřené na ovlivnění respiračního centra byl zjištěn významný pokles saturace pod 86 % u 13,3 % pacientů léčených morfinem, zatímco u pacientů užívajících tramadol tento jev nenastal vůbec.

Tradef nesmí být podán osobám se známou přecitlivělostí na tramadol či na některou z obsažených pomocných látek v přípravku. Kontraindikací podání je akutní otrava či nadměrný příjem alkoholu či užívání léků ze skupiny hypnotik, analgetik, opioidů, psychotropních látek či jiných léků ovlivňujících centrální nervovou soustavu. Tramadol nesmí být současně podáván s inhibitory monoaminoxidázy (IMAO), a to v období ne kratším než 14 dnů po jejich poslední aplikaci. Přípravek nesmí být podán dětem mladším 12 let a dětem s tělesnou hmotností nižší než 25 kg.

Dávkování

Šumivé tablety se rozpustí ve sklenici vody. Jejich užití není závislé na příjmu potravy. Výše dávky přípravku se odvíjí od intenzity bolesti vnímané pacientem. Obvyklé dávkování pro dospělé pacienty a děti nad 14 let představuje 50 až 100 mg 3–4× denně. Pro děti od 12 let je doporučená dávka 1–2 mg/kg
tělesné hmotnosti 3–4× denně. U pacientů s poruchou jaterních či ledvinných funkcí nebo u seniorů se doporučuje prodloužit intervaly mezi jednotlivými dávkami.

Literatura

1. Gillen C, Haurand M, Kobelt DJ, Wnendt S. Affinity, potency and efficacy of tramadol and its metabolites at the cloned human mu-opioid receptor. Naunyn Schmiedebergs Arch.
Pharmacol. 2000;362:116–121

2. Bodalia B, McDonald CJ, Smith KJ, O‘Brien C, Cousens L. A comparison of the pharmacokinetics, clinical efficacy, and tolerability of once-daily tramadol tablets with normal release tramadol capsules. J. Pain Symptom Manage 2003;25:142–149

3. Sunshine A, Olson NZ, Zighelboim I, DeCastro A, Minn FL. Analgesic oral efficacy of tramadol hydrochloride in postoperative pain. Clin. Pharmacol. Ther. 1992;51:740–746

4. Pozos-Guillen AJ, Martinez-Rider R, Aguirre-Banuelos P, Arellano-Guerrero A, Hoyo-Vadillo C, Perez-Urizar J. Analgesic efficacy of tramadol by route of administration in a clinical model of pain. Proc.West Pharmacol. Soc. 2005;48:61–64

5. Grond S, Meuser T, Zech D, Hennig U, Leh-mann KA. Analgesic efficacy and safety of tramadol enantiomers in comparison with the racemate: a randomised, double-blind study with gynaecological patients using intravenous patient-controlled analgesia. Pain 1995;62:313–320

Další literatura u autora

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.